Śmigus-dyngus nie jest już tak bardzo popularny jak jeszcze kilkanaście lat temu. Lany poniedziałek to jedna z ciekawszych tradycji związanych z drugim dniem świąt wielkanocnych.
Dziś Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Śmigusem-dyngusem. Tego dnia oblewamy się wodą.
Poniedziałek Wielkanocy jest kolejnym dniem oktawy wielkanocnej, trwającej przez 8 dni począwszy od pierwszej niedzieli wielkanocnej. Okres ten traktowany jest, jako jedna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mimo wyjątkowego charakteru wierni tego dnia nie są zobowiązani do udziału we mszy św.Zgodnie z tradycją w świątyniach w Polsce, Poniedziałek Wielkanocny eucharystie sprawowane są jednak według porządku niedzielnego.
Pogoda może nas dzisiaj zachęcać do świątecznych spacerów czy do tradycyjnego oblewania wodą w lany poniedziałek. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy zrezygnować z jednego i drugiego. Policja apeluje, by zostać w domach, a dla łamiących ograniczenia przewiduje mandaty.
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie dzisiaj oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus.
W ostatnich latach Śmigus – Dyngus w Piotrkowie nie jest już tak mocno „świętowany” jak np. w okresie późnego PRL-u. Wówczas mało kto mógł przejść suchy idąc do czy z kościoła lub na spacer.
Według badania GFK Polonia „Polacy a stres” szacuje się, że 32% mieszkańców województwa łódzkiego uważa poniedziałek za najbardziej stresujący dzień tygodnia, a 75% opisuje poniedziałkowe samopoczucie jako przeciętne, słabe lub złe.
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie tego dnia oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus. Policja i straż miejska apelują o umiar i ostrzegają: za oblewanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, grożą surowe kary.
W oryginalny sposób wielkanocny poniedziałek będą spędzać tomaszowianie. Władze miasta postanowiły urządzić bitwę na gąbki.
Pamiętajmy, że za oblanie przypadkowej osoby, nawet w Lany Poniedziałek, grozi mandat!