Wszystkie osoby, które przyjęły I dawkę szczepionki przeciw COVID-19, tuż po szczepieniu otrzymują specjalną ulotkę, m. in. z nazwą szczepionki oraz konkretnym terminem przyjęcia drugiej dawki. Lekarze z piotrkowskiego Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego przypominają, że aby szczepionka była skuteczna, musi być podana dwukrotnie w odstępie minimum 21 dni.
W gminie Moszczenica trwają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Punkt szczepień znajduje się w Gminnym Zespole Ochrony Zdrowia, przy ul. Piotrkowskiej 27.
Mieszkańcy Gminy Wolbórz mają możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w przychodni AMICUS w Wolborzu i Goleszach. Zapisy trwają.
„Dużo niższy podatek na tzw. podgrzewacze tytoniu napycha kieszenie ich producentów. Jeżeli przywilej ten nie będzie szybko zlikwidowany, budżet (czyli my wszyscy) da w prezencie producentom podgrzewaczy tylko w tym roku ponad miliard złotych, który mógłby być przeznaczony np. na służbę zdrowia” - mówi prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Instytutu Studiów Podatkowych w polemice wobec Marka Kowalskiego, prezesa Federacji Przedsiębiorców Polskich.
W poniedziałek do kraju przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. Nie wszystkie szpitale węzłowe, które miały rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu Pfizer-BioNTech, otrzymały produkt. W konsekwencji w niektórych placówkach wstrzymano szczepienia pierwszą dawką.
W piątek (15 stycznia) ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych (80+). Same szczepienia mają się rozpocząć 25 stycznia, a gmina pomoże w dowozie osób niepełnosprawnych czy mających trudności w dostępie do punktu szczepień.
Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów; taka możliwość wynika z rządowego rozporządzenia - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.
O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak wziął udział w konferencji, zorganizowanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki na temat Narodowego Programu Szczepień przeciw koronawirusowi. Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, którzy skończyli 80 lat będą mogli zapisywać się na szczepienia już od 15 stycznia. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia.
Od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia w grupie seniorów 80+, a tydzień później w grupie 70+. Podczas specjalnej konferencji prasowej wojewoda łódzki zapowiedział, że osobom potrzebującym zostanie zapewniony przez rząd transport do punktów szczepień. Organizacją dowozów zajmą się samorządy gminne, które o tej możliwości będą informowały za pomocą specjalnych infolinii.