Grabiczanie zauroczyli jury i publiczność III Przeglądu Piosenki Patriotycznej „Matecznik” w Szadku. Po raz kolejny udowodnili, że praca przynosi efekty, wyśpiewując I miejsce. Przed składem sędziowskim wystąpiło piętnaście zespołów z całego województwa łódzkiego. Podczas koncertu artyści wykonali utwory o tematyce patriotycznej m.in. „Dwa serduszka”, „Żołnierza i pannę”, czy ,”Nawróconą”.
Ponad 40 osób sprawdziło swoją znajomość ortografii. Autorką tekstu, z którym zmierzyli się uczestnicy Dyktanda Piotrkowskiego jest Izabella Radke-Marczak, nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Z kolei lektorem był Bartosz Gumulec ze Stowarzyszenia Busola.
Ponad 300 osób wzięło udział w II rundzie Grand Prix województwa łódzkiego w pływaniu, które w sobotę odbyło się w piotrkowskiej pływalni przy ul. Belzackiej. Uczestnicy brali udział w konkurencjach indywidualnych jak i rodzinnych.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Grabica rozpoczęły się w tym roku od uroczystej mszy św. w kościele w Szydłowie. Po nabożeństwie ks. proboszcz Maciej Paramuszczak zorganizował inscenizację z życia św. Marcina – biskupa Tours. Nie lada atrakcją było przybycie na koniu rzymskiego legionisty, który oferował mieszkańcom kubek gorącej żołnierskiej grochówki. Całe wydarzenie uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Grabica.
„Magiczna podróż” to tytuł dyktanda, z którym w piątkowe popołudnie zmierzyli się mieszkańcy Piotrkowa i powiatu. Ponad 40 osób wzięło udział w Dyktandzie Piotrkowskim.
Władze gminy (na mocy uchwały Rady Gminy) przyznały stypendium Tomaszowi Lasocie - sportowcowi, osiągającemu sukcesy w kickboxingu. Uroczyste wręczenie gratyfikacji odbyło się podczas sesji Rady Gminy 30 października.
Już w ten czwartek 7 listopada 2019 listopada Karuzela Smaków zaprasza wszystkich fanów pysznego jedzenia na premierę swojej nowej karty. Z tej okazji przygotowano niespodziankę: do każdego zamówionego dania głównego od czwartku do niedzieli deser degustacyjny gratis!
180 projektów otrzymało dofinansowanie z budżetu województwa łódzkiego w ramach Mikrograntów „Łódzkie na plus 2019”. Wśród nich jest 17 z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Do konkursu zgłoszono 1402 wnioski.
Współczesne zespoły ludowe powstają najczęściej z oddolnej, spontanicznej potrzeby. Przyświeca temu chęć muzykowania, spotykania się, promowania swojego regionu, a także ocalenia od zapomnienia miejscowego dziedzictwa kulturowego. Tak też jest w przypadku zespołu Grabiczanie. Zespół z założenia miał charakter amatorski, a jego celem była popularyzacja wśród mieszkańców regionu muzyki ludowej tzw. folkloru reaktywowanego. Z biegiem czasu repertuar poszerzył się o muzykę popularną, kolędy i pastorałki, również te stare i zapomniane.
„Birmańskie klimaty” to tytuł wystawy fotografii autorstwa Czesława Polcyna. Wernisaż wystawy odbył się 24 października w Ośrodku Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury.