Ćwiczenia służb ratowniczych na zbiorniku Cieszanowice

Region Poniedziałek, 17 lutego 202015
Ćwiczenia służb ratowniczych odbyły się w niedzielę nad zbiornikiem retencyjnym w Cieszanowicach. Przygotowała je Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy.

Ładuję galerię...

Do wspólnych manewrów stawiły się służby: OSP Rozprza, OSP Przygłów, Nadleśnictwo Piotrków, Straż Leśna, WOPR, Grupa Poszukiwawczo Ratownicza, Policja Gorzkowice, Policja Piotrków, LifeTrip-Warszawska Szkoła Przetrwania – Survival&Bushcraft oraz druh Adrian Wojtysiak OSP Moszczenica, Regionalne Centrum Monitorowania i Ostrzeżeń Pogodowych, Grupa Morsów i Paralotniarzy.

Organizator ćwiczeń, czyli Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy przygotowała kilka założeń. Pierwszym elementem był pokaz podejmowania człowieka z wody w wykonaniu ratowników WOPR, przy użyciu skutera wodnego o mocy 300 KM. Instruktorzy WOPR w czasie swojego pokazu szczegółowo omawiali kolejne etapy ratownicze wykonywane na akwenie.

Założeniem drugim, był pokaz OSP Rozprza, która w swoim scenariuszu miała podjęcie człowieka, który w czasie wędkowania z kolegą wypadł za burtę. Do akcji ruszyło trzech ratowników, na nabytej w ubiegłym roku, nowej łodzi motorowej Kontra 400 z silnikiem 30 KM. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, wyciągnęli poszkodowanego z wody, który następnie został przetransportowany na brzeg zbiornika i przekazany odpowiednim służbom.

Najciekawszym elementem ćwiczeń, było przeprowadzenie akcji poszukiwawczej, osoby, która zginęła w lesie. Założenie miało na celu przede wszystkim zaprezentowanie nowo powstałej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej, która została utworzona przez jednostkę straży w Rozprzy.

Scenariusz, jaki wspólnie przyjęły wszystkie służby zakładał następujący przebieg. Zgłaszający zaginięcie swojego kolegi, mężczyzna, przekazał operatowi numeru 112, że kolega oddalił się około 3 godzin temu do pobliskiego lasu nie dając do chwili obecnej żadnego sygnału. Na miejsce został skierowany patrol funkcjonariuszy z posterunku w Rozprzy. Po przybyciu na miejsce zgłoszenia Policjanci niezwłocznie zaczęli ściągać kolejne siły i środki. Po przybyciu wszystkich służb funkcjonariusze z Rozprzy ustalili zakres poszukiwań. Terenem poszukiwań był pobliski las. Po około godzinnej akcji poszukiwawczej, zaginionego w lesie, odnalazł funkcjonariusz policji wraz ze swoim psem tropiącym, który od początku podjął trop. Ratownicy na miejscu zastali mężczyznę, który zawisł za jedną nogę na drzewie. Po dość długim procesie uwalniania poszkodowanego, przy użyciu sprzętu alpinistycznego udało się bezpiecznie ściągnąć mężczyznę z drzewa, przetransportować i przekazać służbom medycznym.

Na zakończenie ćwiczeń podsumowano i szczegółowo omówiono całą akcję. Wszyscy ratownicy mieli okazje ogrzania się przy ognisku oraz upiec sobie kiełbaskę przygotowaną przez organizatorów.

 

za: organizatorzy

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.02.2020 15:50

Mogli śmieci przy okazji posprzontac.

41


henie ~henie (Gość)18.02.2020 13:50

Jeszcze mnie trzyma

10


gość ~gość (Gość)18.02.2020 09:42

Nie ważne co chłopaki by zrobili i tak będzie źle. Weźcie się ludzie zastanówcie . Sprzątają, źle. Angażują się jak mogą, źle. Czemu wy nie robicie nic ? Zorganizujcie lepiej

15


gość ~gość (Gość)17.02.2020 22:18

Zięba był?

40


gość ~gość (Gość)17.02.2020 16:18

Trzeźwe chocioż ochotniki?

51


martula ~martula (Gość)17.02.2020 14:17

piękna akcja poszukiwawcza - opisana wzorowo - a gdzie zdjęcia? Ktoś tu umie bajki pisać :)

40


egoiz ~egoiz (Gość)17.02.2020 12:14

Dlaczego do ćwiczeń nie zostały zaproszone jednostki z terenu gmin przyległych do zbiornika? To te jednostki powinny ćwiczyć a nie jednostki które nie mają styczności z zalewem. Przygłów przyjedzie jak ktoś będzie się topił ?

91


oba. ~oba. (Gość)17.02.2020 13:28

Szkoda ,że na te ćwiczenia nie "wprosili się " tzw. terytorialsi wszak min. tym mieliby się zajmować podczas swojej "misji". No tak ,oni są szkoleni do "większych zadań".

20


gość ~gość (Gość)17.02.2020 11:41

Remonty wszędzie. Nawet na Cieszanowie się nie da dojechać. Dlatego pontonami pływają.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat