artykuł partnerski

Wymiana kotła - jakie mamy opcje?

Czwartek, 25 listopada 2021 697
Poprawa jakości powietrza, walka z trującym smogiem, którego w powietrzu znajduje się coraz więcej, lepsza wydajność instalacji grzewczej dla wszystkich gospodarstw domowych - wszystko to opisuje znane nam już kwestie, które rozpatrywane są przez ekologów, bijących na alarm w kontekście zanieczyszczenia powietrza pyłami, polityków, próbujących znaleźć rozwiązania i nas samym - mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy za sprawą uchwały antysmogowej zobowiązani jesteśmy do wymiany starych kotłów. Co jednak wybrać? Na jakie urządzenia grzewcze możemy się zdecydować, wymieniający przestarzały kocioł grzewczy?

Wymiana kotła - czy to konieczne?

 

Do wymiany starych kotłów zobowiązuje nas uchwała antysmogowa z 2017 roku. Według uchwały, której zapisy w pierwszej kolejności dotyczą województwa śląskiego, jednego z najbardziej zanieczyszczonych obszarów w kraju, wszystkie kotły starego typu powinny być wymienione maksymalnie do roku 2027. Wymianą objęte muszą być te kotły, które nie są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012 czyli tzw. kotły bezklasowe oraz te, które nie plasują się w co najmniej 5. klasie. Czym argumentowana jest taka konieczność? Przede wszystkim kwestią ekologii. Zgodnie z założeniami, wyeliminowane mają być wszystkie kotły wysokoemisyjne, czyli takie, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne, a pośrednio na nasze zdrowie - bowiem spaliny emitowane do atmosfery wdychamy do płuc. Pulmonolodzy i onkolodzy wciąż zwracają uwagę na szkodliwość substancji smolistych w powietrzu. Szacuje się, że złej jakości węgiel palony w kotłach o wysokiej emisyjności oraz spalanie mokrego drewna czy śmieci w kominkach jest obok spalin z samochodowych rur wydechowych jednym z największych czynników zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Z tego powodu wprowadzenie na szeroką skalę rozwiązań niskoemisyjnych, bardziej ekologicznych, jak wysokiej jakości kotły, pompy ciepła czy poprawa izolacji cieplnej budynków jest dziś kwestią wysokiej rangi.

 

Kocioł na ekogroszek

 

Jedna z możliwości jakie mamy do wyboru to wymiana starego kotła na kocioł podajnikowy na ekogroszek - oczywiście kocioł 5. klasy. Dzięki podajnikowi ekogroszku podaż paliwa jest ciągła, co skutkuje spalaniem minimalnej jego ilości, aby zapewnić optymalną temperaturę w domu. Obsługa kotła polega na napełnieniu kosza zasypowego i usuwaniu popiołu z popielnika. Reszta działania nadzorowana jest przez specjalny sterownik, który dopasowuje działanie kotła do warunków, jakie panują w ogrzewanym pomieszczeniu. Pamiętać jednak trzeba o okresowym czyszczeniu kanałów wymiennika konwekcyjnego z sadzy. Kwestią, na jaką zwrócić trzeba uwagę jest też komin. Ten powinien być bardzo szczelny, ponieważ na ścianach komina podłączonego do kotła na ekogroszek uwidaczniają się niekiedy plamy skroplonego kondensatu. Najlepszą szczelność gwarantuje uzupełnienie komina o wkład ceramiczny. Kocioł na ekogroszek zapewnia wysoką efektywność ogrzewania i bardzo ograniczoną emisję substancji szkodliwych do atmosfery.

 

Gazowy kocioł kondensacyjny

 

Jeżeli naszym wyborem miałby być kocioł gazowy, zdecydowanie warto zainteresować się kotłem kondensacyjnym. Od konwencjonalnego kotła gazowego różni się tym, że o kilkanaście procent obniża zużycie paliwa, przez co również zmniejszają się, w stosunku do kotła tradycyjnego, koszty ogrzewania. Jest to możliwe dzięki temu, że część ciepła, zamiast uciekać kominem w postaci spalin czy pary wodnej, zostaje odpowiednio zatrzymana i ponownie wykorzystana dzięki zjawisku kondensacji. Poprawia to też wydajność samego ogrzewania, którą szacuje się na wyższą o około 20% niż przy wykorzystaniu kotła tradycyjnego. Nie można jednak zapominać o tym, że gaz ziemny mimo wszystko jest drogim paliwem. W 2021 roku kilkukrotnie wzrosła cena gazu i prognozy co do dalszych podwyżek nie są optymistyczne.

 

Pompa ciepła

 

Spośród wielu rozwiązań na ekologiczne ogrzewanie na wyróżnienie zasługuje pompa ciepła. Urządzenie to bowiem całkowicie wyklucza emisję spalin. W odróżnieniu od kotła na ekogroszek czy na gaz ziemny, w instalacji pompy ciepła nie następuje reakcja spalania, która mogłaby generować dym pełen szkodliwych związków. Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, czyli: powietrza, wody (np.w przydomowej studni czy naturalnym zbiorniku wodnym) albo z gruntu. Nie dość więc, że źródła energii cieplnej są w pełni naturalne, to jeszcze zupełnie darmowe, co nie pozostaje bez znaczenia dla domowego budżetu. To, jaki rodzaj pompy ciepła (powietrzną, wodną czy gruntową) powinniśmy zamontować uzależnione jest od zapotrzebowania na ciepło, a to z kolei wynika z kubatury domu, ilości mieszkańców, jakości izolacji oraz oczywiście od terenu, na którym położony jest budynek - gruntowa pompa ciepła wymaga np. głębokich odwiertów. Na plus zdecydowanie przemawia bezobsługowość i stosunkowo cicha praca.


Jeśli stoimy przed dylematem związanym z wymianą kotła, warto skonsultować się z ekspertem, który podpowie, które rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego domu. Na rynku dostępne jest mnóstwo wysokiej jakości kotłów, ale nie tylko - ekologiczne pompy ciepła to jedne z tych instalacji grzewczych, które są nieco rzadziej spotykane, jednak nowoczesnością przewyższają niejedną tradycyjną instalację. Więcej o pompach ciepła: www.nowatermia.pl.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat