Advertisement

W upały pamiętajmy o bezpieczeństwie

ePiotrkow Czwartek, 04 sierpnia 202210560
Zgodnie z prognozami synoptyków nad Polskę nadeszła fala upałów. Przez dwa dni prognozowana jest temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza. W te dni szczególnie pamiętajmy o bezpieczeństwie, zarówno swoim, jak i naszych "braci mniejszych".
Fot. freepik.com Fot. freepik.com

Tak wysokie temperatury mogą być niezwykle groźne szczególnie dla osób starszych i małych dzieci.

Te osoby radzą sobie gorzej z odprowadzaniem nadmiaru ciepła z organizmu. Unikajmy wychodzenia z domu w największy upał, czyli między 10.00 a 17.00. Wbrew pozorom nie powinniśmy też chodzić roznegliżowanym, ale raczej zakładać na siebie cienkie, przewiewne ubrania, które zasłaniają więcej naszego ciała - mówi Olgierd Bąkowicz, lekarz z Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. - Równie ważne jest właściwe nawadnianie się i odżywianie. Powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Pamiętajmy, że np. piwo gasi pragnienie tylko na chwilę, a finalnie będzie nas odwadniać. Złym pomysłem jest też jedzenie słodyczy - dodaje Bąkowicz.

 

Podczas upałów chętnie korzystamy z szansy ochłodzenia się, jaką daje klimatyzacja samochodowa. I tu warto zachować zdrowy rozsądek.

Niech różnica temperatur nie będzie zbyt duża. Jeśli na zewnątrz mamy ponad 30 stopni, a klimatyzację ustawimy na 18, może dojść nawet do szoku termicznego. Jeśli zaś wracamy do domu z upalnej wyprawy i czujemy się nie najlepiej, możemy na przykład zastosować zimny okład z mokrego ręcznika. Przede wszystkim apeluję jednak niezmiennie o częste nawadnianie się. Pijmy nawet dwie trzy szklanki zimniej, niegazowanej wody na godzinę - podsumowuje lekarz.

 

W bardzo gorące dni niezwykle istotne jest także, aby pamiętać o zwierzętach. Im także bardzo chce się pić, a panująca susza nie ułatwia im dostępu do wody. Ważne, aby przed instytucjami czy sklepami wystawić miski z wodą. Dzięki temu czworonogi będą mogły nieco ukoić pragnienie.

Warto pomóc także ptakom czy owadom. Jeśli ktoś może to np. na balkonie można wystawić wodę w małej miseczce, na spodeczku, czy na słomkach. Dzięki temu nawet te najmniejszej żyjątka będą mogły się napić.

 


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat