W tym roku opłatka nikt nie przyniesie...

Tydzień Trybunalski Niedziela, 20 grudnia 202016
Z powodu pandemii w wielu parafiach w Piotrkowie zrezygnowano z roznoszenia opłatków po domach. Można je otrzymać zgłaszając się bezpośrednio do kancelarii parafialnych, ale można też otrzymać opłatek w galerii handlowej od wolontariuszy, w zwyczajowej cenie „co łaska”. Nie jest konieczne poświęcenie wigilijnego opłatka, jednak wielu księży zdecydowanie rekomenduje dzielenie się nim po uprzednim poświęceniu.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

 

W piotrkowskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła, czyli popularnej Farze, opłatki są już poświęcone i czekają na wiernych. Zdaniem duszpasterzy poświęcenie opłatka nadaje mu sakralną rangę. Zdaniem niektórych duchownych z innych parafii nie jest konieczne, by podzielić się nim z rodziną i bliskimi. Najważniejsza jest symbolika i odpowiednie przeżywanie świąt.

 

Opłatek to nieodzowny element świąt Bożego Narodzenia, obecny w tradycji od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Symbolizuje pojednanie i przebaczenie, jest znakiem przyjaźni i miłości do bliźniego. Nie bez powodu dzielenie się opłatkiem rozpoczyna wieczerzę wigilijną. Wyraża bowiem chęć bycia razem. Sama symbolika opłatka, czyli chleba naszego powszedniego, oznacza chęć bycia jak chleb – dobrym i podzielnym.

 

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią i względami bezpieczeństwa opłatek nie będzie roznoszony po domach, jak to miało miejsce w ostatnich latach. Opłatek wigilijny można otrzymać jedynie fatygując się do najbliższego kościoła lub innego miejsca, które go oferuje. Księża z Fary przestrzegają na stronach internetowych parafii przed oszustami, którzy mogą chcieć wykorzystać okazję i mimo wszystko roznosić opłatki po domach, podszywając się pod księży, ministrantów, kościelnego czy organistę. Opłatek może być tylko pretekstem do wyłudzenia pieniędzy lub innej formy oszustwa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_gosc ~gość_gosc (Gość)22.12.2020 11:06

W gorzkowicach chodził kościelny i organista i nie bali się covid bo forsa s,la dla nich

00


felicita ~felicita (Gość)20.12.2020 16:43

Nigdy ich nie wpuszczałam do domu.

75


gość gość ~gość gość (Gość)20.12.2020 22:54

A w Gorzkowicach ksiądz pandemii się nie boi. Kościelnego wypuścił dać opłatki zebrać datki :)

62


śmieszek ~śmieszek (Gość)21.12.2020 10:21

Nie martwcie się. Za parę lat opłatek przyniesie Wam... dron. Wyląduje na podwórku np. gdzieś w parafii w Gorzkowicach i odbiór albo ...wyklęcie z ambony. Opłaty to też da się załatwić .Nic prostszego...

31


babcia ~babcia (Gość)20.12.2020 18:06

A nam przynieśli dziś opłatek za darmo

42


gość_yyy ~gość_yyy (Gość)20.12.2020 09:19

"Opłatek może być tylko pretekstem do wyłudzenia pieniędzy lub innej formy oszustwa." Święte słowa, co rok mamy z tym doczynienia.

104


gość_mark ~gość_mark (Gość)20.12.2020 10:41

Jak to? Opłatek może być nie święcony? To w takim razie równie dobrze można kupić andruta w markecie...

104


"tradycja" ~"tradycja" (Gość)20.12.2020 10:19

Dzisiaj nic nie jest konieczne, przecież "Święta" to tylko miłe imprezowanie. Błogosławieństwa Nieba życzę.

81


gość_hhj ~gość_hhj (Gość)20.12.2020 09:13

Ale nie noszą od dawna

52


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat