- Powstanie II Rzeczpospolitej jest wynikiem walki o niepodległość czterech pokoleń Polaków. To ziszczenie się idei romantyków, ale też pozytywistyczna praca ludzi, którym udało się niepodległy kraj nie tylko wskrzesić, ale i utrzymać. Ojcem niepodległości jest oczywiście Józef Piłsudski, ale wymienić trzeba także Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Ignacego Daszyńskiego - powiedział prof. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Trzeba rozmawiać o całej naszej historii, zarówno o okresie mroku, czyli rozbiorach i II wojnie światowej, jak i o pięknym jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości i roli żołnierzy wyklętych. Kulminacja obchodów w naszej gminie związana będzie z kościołem św. Floriana. Budowany był w okresie największego mroku, ale budził do walki sulejowskie serca. Dlatego też planujemy jego profesjonalne oświetlenie, aby podkreślić walory architektury gotyckiej - dodał burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski.
Uroczystości towarzyszyło także odsłonięcie wystawy "Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości", a zaproszeni goście złożyli pamiątkowe wpisy w księdze obchodów stulecia.