Sztangiści z Bujen ponownie w krajowej czołówce

Strefa FM Poniedziałek, 12 października 20156
Trzy medale przywieźli z Mistrzostw Polski Młodzików i Młodziczek do lat 15 w podnoszeniu ciężarów sztangiści LUKS Gryf Bujny. Na najwyższym stopniu podium stanęła bezkonkurencyjna Karolina Hyla, która w kategorii wagowej 58 kg zdeklasowała swoje konkurentki, jej brat bliźniak Łukasz Hyla, startujący w kat. 69 kg stanął na drugim miejscu podium, z kolei Olaf Pasikowski wywalczył brąz w kat. +85 kg.
Na zdjęciu medaliści oraz ich trener Henryk Furmaniuk.Na zdjęciu medaliści oraz ich trener Henryk Furmaniuk.

W trzydniowym turnieju, który zorganizowano w Burzeninie wystartowało 251 dziewcząt i chłopców (65 zawodniczek i 165 zawodników) z 64 klubów z 15 województw. Pierwsze na pomoście rywalizowały dziewczęta. Karolina Hyla, która w sierpniu wywalczyła srebrny medal podczas ME Juniorów i Juniorek, była zdecydowaną faworytką w swojej kategorii wagowej i już w pierwszej próbie pokazała, że interesuje ją tylko złoty medal. W pierwszej próbie reprezentantka klubu z Bujen uzyskała w rwaniu 60 kg, w drugiej 63 kg, a w trzeciej 65 kg, tę ostatnią próbę jednak spaliła. W podrzucie było podobnie dwie pierwsze próby (80 kg i 84 kg) zaliczyła, a trzecią (86 kg) spaliła. Ostatecznie uzyskała w dwuboju 147 kg, deklasując drugą Paulinę Rutkowską, reprezentantkę CLKS Mazovia Ciechanów, która uzyskała 136 kg (63 kg+73 kg) i trzecią Karolinę Czajkę (MKS Unia Hrubieszów), która uzyskała 124 kg (56 kg+68 kg).

Brat Karoliny, Łukasz rywalizował w kategorii wagowej 69 kg. W rwaniu uzyskał kolejno 84 kg, 90 kg i 94 kg, natomiast w podrzucie 114 kg, 121 kg i 125 kg, przy czym tę ostatnią próbę spalił. Pozwoliło mu to na zajęcie drugiego miejsca, wyprzedził go jedynie Bartłomiej Adamus (LKS Opocznianka Opoczno), który uzyskał w dwuboju 245 kg (108 kg i 140 kg). Trzecie miejsce zajął Łukasz Gwyżewski (MKS Atleta Gdańsk) z wynikiem 212 kg (94 kg+118 kg).

Ostatni, brązowy medal dla klubu z Bujen zdobył Olaf Pasikowski, który rywalizował w kat. +85 kg. W stawce 25 zawodników wygrał Patryk Dziuba (GULKS Niemce) - 214 kg (93 kg + 121 kg) przed Przemkiem Garbiczem (LUKS TKKF Kurzętnik) - 214 kg (97 kg + 117 kg).

- Karolina startowała w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej i udowodniła, że w tej chwili nikt nie jest w stanie jej zagrozić, Łukasz i Olaf też potwierdzili, że należą do ścisłej krajowej czołówki, jestem z nich bardzo dumny – powiedział Henryk Furmaniuk, trener sztangistów z Bujen.

W klasyfikacji klubowej LUKS Gryf Bujny zajął 15. miejsce.