Krzysztof Żerek – Naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim: Przede wszystkim wszyscy rowerzyści, niezależnie od miejsca, w którym się poruszają powinni zachować szczególną ostrożność. Powinni mieć świadomość, że są niechronionymi użytkownikami dróg i w związku z tym skutki kolizji z pojazdem silnikowym mogą być bardzo poważne.
„Tydzień Trybunalski” - Ścieżek rowerowych jest coraz więcej, ale mimo to, nadal można spotkać rowerzystów jadących po jezdni albo chodnikiem, pomimo tego, że ścieżka znajduje się obok.
K.Ż – Faktycznie, można takie sytuacje zaobserwować. W świetle przepisów ruchu drogowego jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny. Szczególnie starsi rowerzyści nie wiedzą o tym, że jeżeli ścieżka dla rowerów znajduje się po jednej stronie drogi, a jest to regułą - to jest ona przeznaczona do ruchu w obydwu kierunkach. Na przykład jadący rowerem od ulicy Armii Krajowej do targowiska na ul. Targowej powinni jechać ścieżką po północnej stronie ulicy Piłsudskiego, dojechać do przejścia dla pieszych przy ul. Sienkiewicza, a następnie przeprowadzić rower przez to przejście zgodnie ze wskazaniem sygnalizacji świetlnej.
„TT” – Czy rowerzyści popełniają jeszcze jakieś grzechy?
K.Ż – Szczególnie niebezpieczne może być przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, gdzie nie przebiega ścieżka. W sytuacji nagłego wjechania rowerzysty na przejście kierowca samochodu wykonującego manewr skrętu na skrzyżowaniu może nie mieć szansy go zauważyć i w odpowiednim momencie skutecznie zahamować. To wiąże się również z jazdą po chodniku, gdzie nie ma ścieżki. W takiej sytuacji rowerzysta ma obowiązek poruszania się po jezdni. O oświetleniu w warunkach niedostatecznej widoczności nie wspomnę.
„TT” – Ale są wyjątki...
K.Ż – Tak. Prawo zezwala na jazdę rowerem po chodniku, gdy rowerzysta opiekuje się osobą do lat 10 poruszającą się rowerem, po drugie – gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz po trzecie – gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni z powodu śniegu, silnego wiatru, ulewy, gęstej mgły i gołoledzi). W każdym przypadku rowerzysta musi zachować szczególna ostrożność, jechać powoli i ustępować miejsca pieszym.
„TT” – Czy wolno przewozić rowerem dzieci?
K.Ż – Naturalnie, ale pod warunkiem, że dziecko jest umieszczone bezpiecznie na dodatkowym siodełku.
„TT” – Niektórzy rowerzyści zapominają czasami, że dodatkowo obowiązują ich wszystkie ogólne przepisy ruchu drogowego, podobnie jak kierowców pojazdów silnikowych.
K.Ż – Oczywiście. Rowerzyści jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek stosować się to tych zasad. Dlatego też jest jeszcze czas, aby sobie o tym w imię własnego i innych bezpieczeństwa oraz porządku na drodze przypomnieć.
„TT” – Strażnicy miejscy będą pełnić służbę na rowerach?
K.Ż – Zrobimy wszystko, aby podobnie jak w ubiegłych latach jeszcze przed wakacjami pojawiły się ponadnormatywne patrole rowerowe, szczególnie w okolicach miejsc wypoczynku i właśnie na drogach dla rowerów.
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP