Prawosławni święcili pokarmy (ZDJĘCIA)

Niedziela, 24 kwietnia 202210
Prawosławni mieszkańcy Piotrkowa świętują Wielkanoc. W niedzielę (24.04) w Cerkwi Prawosławnej przy ul. Słowackiego odbyło się święcenie pokarmów, po którym nastąpiło świąteczne spotkanie w cerkiewnych ogrodach. Ekumeniczne Święta Wielkanocne to wspólna inicjatywa piotrkowskiego Starostwa Powiatowego oraz dekanatu piotrkowskiego.

Ładuję galerię...

Uczestniczący w nabożeństwie prawosławni, wśród których nie zabrakło uchodźców z Ukrainy, przyznali, że są to dla nich bardzo ważne święta. Nie tylko ze względów religijnych, ale też z powodu wojny, jaka toczy się za wschodnią granicą Polski.

 

- Życzymy sobie spokoju i zdrowia dla naszych bliskich - mówili nam po mszy przebywający w Piotrkowie Ukraińcy. - Pokój jest dla nas największym marzeniem, bo chcielibyśmy znów spotkać się z naszymi bliskimi. Niestety wojna nas rozdzieliła i na pewno będziemy modlić się o nasze rodziny - dodali kolejni rozmówcy.

W spotkaniu ekumenicznym wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, wśród nich m.in. starosta Piotr Wojtysiak i poseł Grzegorz Lorek, który przyznał, że katolicy obchodzą w niedzielę Święto Bożego Miłosierdzia, które zobowiązuje do dzielenia się z innymi i pomagania im, bez względu na wyznanie czy okoliczności. A dla osób z Ukrainy, w wielu przypadkach uchodźców, jest to w obecnym czasie bardzo potrzebne. I właśnie dzisiaj mogliśmy to nasze miłosierdzie okazać - dodał Lorek.

- Mieszkańcy Ukrainy, których los rzucił do Piotrkowa, nie mogli przeżywać tych świąt z bliskimi i tyle mogliśmy dla nich zrobić, by tu na miejscu pomóc im przeżywać Wielkanoc na ile to możliwe. Może nie z bliskimi w domach na Ukrainie, ale z rodakami na piotrkowskiej ziemi. Nasze starania są docenione, bo widzimy to przede wszystkim na uśmiechniętych twarzach dzieci - dodał ks. Grzegorz Gogol, proboszcz Bazyliki Farnej, kościoła św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim.

Nabożeństwo zakończyło się spotkaniem w cerkiewnych ogrodach, gdzie zebrani wzięli udział we wspólnym posiłku przygotowanym przez organizatorów Ekumenicznych Świąt Wielkanocnych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dag ~dag (Gość)25.04.2022 08:17

No tak, a dla polaków brakuje kościołów ;)

04


Werlos ~Werlos (Gość)24.04.2022 20:02

Ważne że poczęstunek dla ludzi potrzebujących był a nie jak u innych stoły się uginają a później wyrzucone . Bardzo dobry chrzescijanski gest

81


Kk ~Kk (Gość)24.04.2022 19:59

Alleluja, zdrowia i pokoju .

61


Paraf ~Paraf (Gość)24.04.2022 18:11

Paczki miłosierdzia idealnie na niedzielę miłosierdzia. Szkoda że tak mało wrażliwych ludzi . Ale ważne że jest trochę katolików potrafiącą się dzielić prawdziwie. Szacun

61


Dzidzio ~Dzidzio (Gość)24.04.2022 18:37

Bardzo się cieszę że w naszym mieście zorganizowano takie wielkanocne spotkanie dla prawosławnych mieszkańców i gości

62


Lidia Banasik ~Lidia Banasik (Gość)24.04.2022 18:08

Niech Pan Bóg da im pokój. Pokazaliśmy polskie otwarte serca. Gratuluję parafii i Starostwo

112


Taka ~Taka (Gość)24.04.2022 18:06

Piękna inicjatywa.

82


Yhy ~Yhy (Gość)24.04.2022 17:06

No i gdzie Ci wszyscy krzykacze? Wybiórczy szacunek widać hipokryzja.

82


Fijole ~Fijole (Gość)24.04.2022 17:05

Fajnie ze ktoś pomyślał o takim ekumenicznym wymiarze.

132


Mkm ~Mkm (Gość)24.04.2022 15:34

Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla naszych prawosławnych braci i sióstr.

153


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat