Advertisement

Piotrkowianie poprawiają polsko-izrealskie relacje

Strefa FM Niedziela, 28 lipca 201911
Niewykluczone, że członkowie piotrkowskiego zespołu Kontra robią dla poprawy polsko-izraelskich relacji więcej niż nasi politycy. Ich spektakl baletowy o Irenie Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała kilkaset żydowskich dzieci, obejrzało w Izraelu już ponad 50 tysięcy osób.
Piotrkowianie poprawiają polsko-izrealskie relacje

Premiera spektaklu odbyła kilka lat temu, ale był, jest i nadal będzie niezwykle aktualny, zwłaszcza w dobie nie najlepszych ostatnio relacji pomiędzy naszymi państwami.

 

 - Ten spektakl zrobiliśmy w 2016 roku i przetrwał, ponieważ takie jest zapotrzebowanie. W Piotrkowie Trybunalskim obejrzało go kilka tysięcy osób, w tym uczniowie wszystkich szkół, poza tym występowaliśmy również dla gości, którzy uczestniczyli w piotrkowskich Szabatonach, dlatego zobaczyli go ludzie z całego świata i dzięki temu mogliśmy go pokazać też w Izraelu. Tancerki są co prawda trzy lata starsze, ale dzięki temu grają bardziej dojrzale i cały spektakl jest bardziej emocjonalny. Odbiór był niesamowity, bo obejrzeli go nie tylko młodzi mieszkańcy Izraela, ale także ci, którzy przeżyli wojnę. Nasz spektakl obejrzało tam 55 tysięcy osób i zamierzamy jeszcze wrócić do Izraela, poza tym mamy już zaproszenie z Francji, a nawet z Niemiec – powiedział nam Tomasz Balcerek, reżyser spektaklu.

 

Irena Sendlerowa to jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, tym tytułem wyróżniono ją za zasługi podczas II wojny światowej, działając w konspiracji, także w strukturach Rady Pomocy Żydom "Żegota" prowadziła akcję ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Ze współpracowniczkami udało jej się ich ocalić aż kilkaset.

 

8 października minie 80. rocznica założenia pierwszego getta w Europie, które hitlerowcy stworzyli w Piotrkowie Trybunalskim, z kolei we wrześniu spektakl Kontry będzie można obejrzeć w Miejskim Ośrodku Kultury, warto go zobaczyć, przygotowując się do tej rocznicy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)30.07.2019 21:57

Żaden spektakl BALETOWY z tego nie jest, dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd ?

20


gość ~gość (Gość)30.07.2019 03:38

Brawo Kontra . Widziałam spektakl jest niesamowity

20


gość ~gość (Gość)29.07.2019 23:40

447

20


Bojar ~Bojar (Gość)28.07.2019 13:14

Żydzi dostali za synagogę ( była Biblioteka ), wszystkie kamienice w okolicy. Teraz Biblioteka jest przeniesiona do Mediateki, i pytanie co się stanie ? Oddadzą Żydom a oni kamienice ? Panie Prezydencie Chojniak proszę o komentarz !

105


MIEJSCOWY ~MIEJSCOWY (Gość)29.07.2019 09:45

gosciu bardzo dobry i rzetelny wpis.tomku zbierz grupe fajnych,roznych trenerow w miescie,ktorych nie brakuje i wskazcie odpowiednie kierunki do dzialania komu trzeba........powodzenia.

02


gość ~gość (Gość)29.07.2019 08:44

Zamiast pierdołowatego wydawania pieniędzy na nieraz bzdurne imprezy organizowane w mieście lepiej skupić się na naszej zdolnej młodzieży w różnych dziedzinach. Z tego będzie większy pożytek i rozgłos dla miasta. Brawo zespół Kontra i wszyscy młodzi ludzie :sportowcy, zdolni uczniowie szkół i wszyscy z pasją!!!

61


gość ~gość (Gość)29.07.2019 08:24

Uwaga co do liczby ocalonych jak najbardziej słuszna! Ale teraz może też wpłynąć na zapiętanie. Nie kilkaset, a 2500!!!Ale co do poprzedniego politykowania-kochani skupmy się też na sukcesie piotrkowskiego zespołu Kontra!!!Przecież jest to niekwestionowany reprezentant naszego miasta w świecie!!! A panu redaktorów słowa uznania za artykuł, który jako pierwszy napisał o tym gdy inni milczeli!!!

41


do tzw. "redaktora" ~do tzw. "redaktora" (Gość)29.07.2019 07:55

Co za bzdury w tym "artukule" Jak juz się ktos bierze do pisania artykulow to dobrze jest sie dokształcic ! Liczba uratowanych dzieci zydowskich przez I. Sendlerową to ponad 2500 a nie "kilkaset" !

51


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat