Advertisement

PGG podwyższyła i ujednoliciła ceny węgla dla gospodarstw indywidualnych

PAPKraj Środa, 17 sierpnia 202216
Polska Grupa Górnicza podwyższyła i ujednoliciła ceny węgla dla odbiorców indywidualnych. Jak wynika z wtorkowej informacji spółki, podwyżka wynosi średnio ok. 20 proc. PGG uzasadniła ten krok drastycznym wzrostem kosztów produkcji i potrzebą inwestycji.
pixabay.com pixabay.com

PGG poinformowała w swoim serwisie internetowym, że w związku ze znacznym wzrostem kosztów produkcji oraz potrzebą działań inwestycyjnych w celu zwiększenia produkcji węgla opałowego spółka ujednoliciła od wtorku ceny sprzedaży dla poszczególnych sortymentów węgla we wszystkich kopalniach.

 

Do tej pory te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Po zmianie średnia cena węgla opałowego w PGG ma wynosić ok. 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około 1 tys. zł dotychczas). Nadal ceny węgla z kopalń z PGG mają być jednymi z najniższych na rynku.

 

Konieczność ujednolicenia cen węgla dla gospodarstw domowych w PGG S.A. wymuszona została drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 r. Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych – podano w komunikacie spółki.

 

Według prognoz techniczno-ekonomicznych wydatki w PGG będą w tym roku o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Spółka poniesie też istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne konieczne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG wyda na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej, niż rok wcześniej.

 

Głównym kanałem sprzedaży węgla opałowego dla gospodarstw domowych pozostanie sklep internetowy spółki, w którym od początku roku w opał zaopatrzyło się ponad 170 tys. klientów. Za pośrednictwem e-sklepu do gospodarstw domowych trafiło dotąd blisko 700 tys. ton węgla. System sprzedaży w PGG ma być doskonalony i rozbudowywany.

 

PGG jest największym producentem węgla w Unii Europejskiej, a podpisana w maju ub. roku umowa społeczna dla górnictwa wyznaczyła ścieżkę wygaszania jej kopalń do końca 2049 r. W perspektywie najbliższych 12-13 lat PGG, która w tym roku ma dostarczyć na rynek ponad 23 mln ton węgla kamiennego, miałaby zmniejszyć wydobycie tego surowca o połowę – wynikało z informacji spółki z początku br., od lutego korzystającej z budżetowego wsparcia na redukcję zdolności produkcyjnych. (PAP)

 

autor: Mateusz Babak

 

mtb/ mk/

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Żenada ~Żenada (Gość)19.08.2022 21:38

A niech vat zdejmą, a nie tylko kasę rząd nabija .

02


Kk ~Kk (Gość)19.08.2022 21:37

Złodzieje

02


Rybak z wawy ~Rybak z wawy (Gość)18.08.2022 18:26

Najniższe to są z bieda szybów

10


Czy mi umknęło, ~Czy mi umknęło, (Gość)18.08.2022 08:08

czy też do tej pory pan Andrzej z pałacu jeszcze nie wypowiedział się na temat katastrofy ekologicznej na Odrze. Na temat zwykłej awarii oczyszczalni Czajka aż kipiał w mediach...

32


alina ~alina (Gość)17.08.2022 15:09

podobnie jak z cukrem ,zatrzymano w magazynach i po czasie podano w nowej wyższej cenie ,węgiel idzie cały czas ,kupiłem w pge z transportem 1600 zl /5 t/ a takich jak ja jest więcej ,dodatkowo statki plyną

32


węglan ~węglan (Gość)17.08.2022 08:33

Prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym no to fruuu cena w górę. Sam próbuje kupić węgiel w sklepie pgg i co g....no i nie słyszałem żeby komuś się udało. Kpina z ludzi. Szkoda słów bo mi sie ciśnienie podnosi.

161


kiedy ~kiedy (Gość)17.08.2022 08:46

wystarczy spokojnie poczekać i ceny spadną na składach , panika złym doradcą

67


Hmmm ~Hmmm (Gość)17.08.2022 10:58

Dopłaty sztucznie windują ceny. Poza tym wyższe ceny w sklepach, to wyższe wpływy z VAT. Ludki się cieszą, że dostają, a zapominają, że władza trzyma ich portfel.

62


karol ~karol (Gość)17.08.2022 10:19

Jarosław ! Jarosław ! Krzyczą naiwniacy.

132


sej okej ~sej okej (Gość)17.08.2022 09:53

Dobra wiadomość to taka, że na razie musztarda nie stanieje.

101


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat