Advertisement

Orszak wraca na ulice Piotrkowa. Uwaga na zmianę trasy!

Wtorek, 03 stycznia 202324
Po latach przerwy spowodowanej pandemią na ulice Piotrkowa wraca Orszak Trzech Króli. 6 stycznia piotrkowianie będą mieli okazję podążyć za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, którzy wyruszą, aby pokłonić się dzieciątku Jezus.
Fot. Ł. Michalczyk Fot. Ł. Michalczyk

W tym roku nastąpiła ważna zmiana związana z trasą Orszaku. 

Rozpoczniemy przy Zamku Królewskim. Stamtąd przejdziemy uliczkami starówki i dojedziemy do Rynku Trybunalskiego. W tym miejscu odegrana zostanie scena dialogu Heroda z królami. Po tej rozmowie królowie przejdą w stronę Bazyliki pw. św. Jakub. Tam mędrcy złożą pokłon Dzieciątku oraz ofiarują mu mirrę, kadzidło i złoto - zaprasza ks. Grzegorz Gogol, dziekan dekanatu piotrkowskiego. 

Organizatorzy zachęcają także do zabrania ze sobą rekwizytów nawiązujących do  królewskich insygniów. 

Zachęcamy nie tylko dzieci, ale i dorosłych, aby elementami swojego ubioru nawiązać do postaci trzech mędrców. Można zabrać ze sobą koronę, płaszcz królewski, czy jakiś inny element królewski. Chcemy w ten sposób nawiązać do tej pięknej tradycji orszaków - zachęca ks. Gogol.

Orszak rozpocznie się o godz. 15:00. 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

11


Advertisement
Advertisement

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)04.01.2023 12:00

Akcja przy tegorocznej szopce w jednym z kościołów.
Osoby: ksiądz pleban, wierna duszyczka (taka nieco wymagająca), Matka Boska, Nowo Narodzony i cała reszta inwentarza.
Do szopki podchodzi wierna duszyczka, staje niedaleko od plebana i się rozgląda. Po chwili nieco natarczywie rzuca w jego stronę:
- A czemu tu nie ma światła? Czemu ta szopka nieoświetlona?!
Pleban - mając zapewne nadzieję, że nie tylko sparuje bezsensowne (jego zdaniem) pytanie, ale także nieco upodli wierną duszyczkę, odpowiada:
- A co, osiołka chciałaś zobaczyć?
A wierna duszyczka przenikliwym wzrokiem lustruje plebana od stóp do głów i odpowiada:
- Osła, to ja już widzę.

83


Łomatuchno ~Łomatuchno (Gość)04.01.2023 21:37

Odblaski zabierzcie mądrzy piotrkowianie. Ciemno w mnieście

40


karol ~karol (Gość)03.01.2023 13:55

A po co cała ta komedia ? To wszystko bajki dla dzieci. W rzeczywistości nie było żadnych króli. Co więcej przed świętami PR1 słuchałem audycji z panią profesor antropologii i archeologii i rozprawiła się z różnymi mitami. Pierwsza to termin, to data świąt zupełnie umowna. Druga to stajenka. Na tamtych terenach nie buduje się, żadnych stajenek, pierwsze to z braku drewna i desek w rozumieniu europejskim, po drugie zwierzęta trzymano raczej w naturalnych grotach. Kolejna sprawa to żłóbek, nie używano tak takich, raczej wykorzystywano zagłębienia w skałach. Kolejne to sianko, nie robi się tam żadnego sianka, bo klimat jest taki, że trawa jest tam przez cały rok dostępna. Z chłodem też nie za bardzo bo nawet zimą jest tam dosyć ciepło. O choinkach nie wspominając, bo takie drzewa tam nie rosną, ewentualnie palmy. Wszystko naciągane na wyobrażenia europejczyków.

198


z pokłonem ~z pokłonem (Gość)03.01.2023 21:18

Oprócz elementów królewskich zabierzcie też ze sobą, drodzy piotrkowianie, na ten piękny, kolorowy i tradycyjny Orszak elementy ludzkiej miłości, jakimi są dobroć i wrażliwość serca, na które dziś Chrystus czeka najbardziej.

122


Bono ~Bono (Gość)03.01.2023 14:57

idzta tym orszakiem pod UM i protestujta przeciwko podwyzce za cieplo!!!!!
Kti jak kto ale Krol to wyzej stou niz prezydent. Moze cos zalatwi.

145


ja ~ja (Gość)03.01.2023 14:56

Cha, cha, cha, cha!!! No, ładnie!!!

74


Mieszczuch ~Mieszczuch (Gość)03.01.2023 12:19

Taaaak, tego nam brakowało, gawiedź szczęśliwa i składa pokłony wodzowi.

167


xn. ~xn. (Gość)03.01.2023 09:55

A więc w pochodzie zwanym dzisiaj / na wyrost/ orszakiem będą uczestniczyli tradycyjnie królowie "globalni" Kacper ,Melchior i Baltazar oraz /dawniej tak bywało/ królowie "lokalni" Krzysztof i Marian. Nie jest jeszcze pewne czy dworzanie z dworu króla Krzysztofa też wezmą udział np: Jadwiga i inni. Królowie lokalni przyniosą ludowi miejskiemu wieści .....dobre a nawet bardzo złe. Te już przekazano zainteresowanym. A co nie wolno im. Tylko tylko ,że tych dobrych nawet pod mikroskopem nie widać zbytnio.... Zwierzaki , osiłki inne tez pewnie będą. Siano i owies wliczone w koszt z VAT em

162


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat