Kolejne kontrole ITD znów wykazały nieprawidłowości

ITD Sobota, 12 lutego 20224
Jedna ciężarówka przewoziła za ciężki i za szeroki ładunek bez wymaganego zezwolenia. W drugiej kierowca korzystał ze zmienionego oprogramowania tachografu – rejestrował swój rzekomy odpoczynek w trakcie jazdy. Nienormatywny zestaw został skierowany na parking strzeżony. Sprawą manipulacji tachografu zajmuje się policja. Nieprawidłowości stwierdzili funkcjonariusze łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Ładuję galerię...

Na odcinku dróg krajowych 12 i 74 w Piotrkowie Trybunalskim, inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przedsiębiorcy. Na niskopodłogowej naczepie przewożona była stalowa część maszyny. Zestaw z ładunkiem ważył 50,5 tony zamiast dopuszczalnych 40 t. Taki tonaż spowodował również przekroczenie dozwolonego nacisku grupy osi wielokrotnej naczepy. Ciężarówka z przewożonym ładunkiem była też za szeroka o ponad półtora metra. Nienormatywny transport był wykonywany bez wymaganego zezwolenia. Zestaw skierowano na parking strzeżony. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Za stwierdzone nieprawidłowości grozi mu kara pieniężna.

 

W tym samym miejscu, funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli ciężarówkę jadącą po kruszywo do jednej z kopalni w województwie świętokrzyskim. Z wydruku z karty kierowcy wynikało, że kierowca od północy do momentu zatrzymania rejestrował rzekomy odpoczynek zamiast jazdy. Inspektorzy przyjrzeli się instalacji i oprogramowaniu tachografu cyfrowego. Stwierdzili niedozwoloną zmianę oprogramowania. Po wpisaniu kodu tachograf przestawał rejestrować aktywności kierowcy, przejechaną drogę i prędkość ciężarówki. W tej sytuacji, zgodnie z nowymi przepisami, kontrolerzy zatrzymali kierowcy prawo jazdy na trzy miesiące. Dodatkowo, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, zawiadomili funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji z Piotrkowa Trybunalskiego. Kierowcy grozi odpowiedzialność karna m.in. za zmianę wskazań drogomierza. Wobec przewoźnika odrębne postępowanie administracyjne prowadzi ITD.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hmmm ~Hmmm (Gość)13.02.2022 07:26

Jak nie ma oplaconego zezwolenia, to niszczy drogi, a jak ma to już nie...

60


ko ~ko (Gość)12.02.2022 14:47

A gdzie jest ten parking?

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat