Advertisement

Jesteś tym, czym oddychasz – o zanieczyszczeniu powietrza, jego skutkach i zapobieganiu

Kraj Wtorek, 05 maja 20203
Choroby układu oddechowego są obok schorzeń układu sercowo – naczyniowego i nowotworów najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Pomimo stale poprawiającej się jakości powietrza w Europie cały czas nie jest wystarczająco dobrze, a Polska zajmuje czołowe miejsce w niechlubnym rankingu państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na kontynencie, a wśród 50 najgorszych pod tym względem miast, 36 leży w Polsce. W krajowym rankingu Piotrków Trybunalski zajął niechlubną 36. pozycję spośród 113 sklasyfikowanych miejscowości. Warto zadać sobie pytanie co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, jakie są jego skutki i czy możemy coś zrobić, aby oddychać lepszym powietrzem?
Jesteś tym, czym oddychasz – o zanieczyszczeniu powietrza, jego skutkach i zapobieganiu

We wszystkich rankingach Polska plasuje się w pierwszej 5 krajów w Europie o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Warto zadać pytania co jest jego głównym źródłem? Jak wskazują wyniki badań taki stan powietrza pochodzi w głównej mierze z tzw. niskiej emisji ( ogrzewanie węglem) – 52%, przemysłu (17%), Transportu (10%), Sektora energetycznego ( 10%).

 

Najbardziej dotkliwym skutkiem zanieczyszczeń jest przedwczesna śmierć ponad 40 tys. naszych rodaków rocznie, a do innych należą m. in. kwaśne deszcze, dziura ozonowa, efekt cieplarniany, czy dobrze znany nam wszystkim problem smogu.

Czym właściwie jest smog? Jest to zanieczyszczenie powietrza powstające w wyniku wymieszania mgły z dymem i spalinami, a dokładniej zawartych w nich i przedostających się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych i substancji stałych w postaci tzw. pyłów zawieszonych. Pyły są bardzo niewielkich rozmiarów, przez co przedostają się do naszych płuc i są przyczyną bardzo licznych schorzeń. Mogą wywołać między innymi alergię, astmę, przewlekłe zapaleni oskrzeli czy całkowitą niewydolność oddechową, a w konsekwencji nawet śmierć. W sposób szczególny jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, noworodków i dzieci. Największy problem ze smogiem występuje w okresie jesienno – zimowym, czyli w okresie grzewczym i powstaje wtedy tzw. smog typu londyńskiego, ale jak się okazuje również w pozostałej części roku zagraża nam inna jego odmiana, czyli smog typu Los Angeles.

 

Innym problemem występującym w okresie wiosenno – letnim jest intensywne pylenie różnych roślin np. aktualnie dzieje się tak z topolami, a już za chwile zaczną brzozy. Pyłki te obok smogu powodują zaostrzenie objawów alergii, czyli kichania, kataru, duszności, kaszlu, a także bólu gardła i mogą prowadzić do znacznie poważniejszych chorób układu oddechowego jak np. astma. Alergię często mogą powodować również roztocza kurzu domowego, zarodki grzybów oraz pleśni, naskórek zwierząt domowych lub lateks.

 

Innym istotnym czynnikiem mającym wpływ na jakość oddychania jest wilgotność powietrza. Nie może być ona zbyt duża, ani zbyt mała. Objawami zbyt suchego powietrza w domu są: trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, wysuszenie śluzówki nosa i oczu, czy większa podatność na różnego rodzaju infekcje. Z kolei jeśli jest zbyt wilgotne w znacznym stopniu wzrasta poczucie dyskomfortu i zmęczenia, możemy odczuwać duszność oraz wrażenie wszechobecnego chłodu, dużo częściej zdarzają się również choroby układu oddechowego.

 

Dochodzimy zatem do kluczowego pytania – co możemy zrobić, aby oddychać lepszym powietrzem? W przypadku przebywania na otwartej przestrzeni jesteśmy niestety dosyć bezbronni i możemy co najwyżej zabezpieczyć się używając maseczek i ograniczyć do minimum czas ekspozycji. Natomiast inaczej ma się sytuacja z jakością powietrze w naszych domach i mieszkaniach – tu nasz wpływ jest znacznie większy. Warto zadbać o regularne czyszczenie systemu wentylacji, możemy zafundować sobie rośliny oczyszczające powietrze np. paprocie, czy w przypadku smogu lub pylenia zamknąć okna, ale niestety wszystkie te środki mogą okazać się niedostateczne... i tu z pomocą przychodzi nam technologia – jak wykazują liczne badania świetnym rozwiązaniem, zapewniającym lepsze oddychanie w domu są oczyszczacze powietrza, z którego coraz liczniej korzystają osoby prywatne, ale i samorządy, które instalują je w instytucjach publicznych w związku z aktualną epidemią koronawirusa.

 

Bardzo szeroką gamę urządzeń, które oczyszczają atmosferę zarówno z pyłów zawieszonych, alergenów, czy z bakterii i wirusów, co w obecnym czasie wydaje się szczególnie istotne, oferuje sklep http://homespot.pl/

Oferta oczyszczaczy jest obecnie bardzo duża i przed wyborem należy zadać sobie kilka istotnych pytań – jakiego typu filtra potrzebuję, do jak dużego pomieszczenia go wykorzystam, czy potrzebuje również nawilżacza lub czy ważna jest dla mnie głośność urządzenia. Odpowiedzi na te pytania i liczne porady co do wyboru właściwego sprzętu znajdują się z kolei na blogu https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza .

 

 


Zainteresował temat?

2

6


Advertisement
Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Natalia ~Natalia (Gość)18.05.2020 09:28

O dobrą jakość powietrza w domu dbam, bo mam dwóch małych alergików. Zainwestowaliśmy w dobrej jakości oczyszczacz powietrza i w roombe z filtrami. Teraz dzięki tym dwóm sprzętom mamy czyste powietrze w całym mieszkaniu, a alergia nie jest już tak uciążliwa dla dzieciaków.

10


gość ~gość (Gość)06.05.2020 18:24

Co można zrobić ?! Łatwy sposób ! Skorzystać z programu czyste powietrze ,które oferuje szereg ekologicznych rozwiązań
https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=CjwKCAiAyeTxBRBvEiwAuM8dnTpZOXlXoos1KZT0PFb-m0792YWh1RjevLBKWj-ffBMuO6NVQiEI9hoCtTkQAvD_BwE
A jeśli ktoś zastanawia się jaki kocioł wybrać to polecam filmik YouTube ,pomoże wyborze

10


gość ~gość (Gość)06.05.2020 12:59

Ciekawy artykuł A u nas w mieście żadna instytucja nie chce się podjąć sprawdzenia wyczynów Juko może by się okazało że jesteśmy na pierwszej miejscu w Polsce

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat