Advertisement

Elektrownia Bełchatów. Czy mieszkańcom Piotrkowa należy się odszkodowanie?

Bełchatów Niedziela, 23 lutego 202078
Z kominów Elektrowni Bełchatów, Piotrków Trybunalski widać jak na dłoni. To w tę stronę najczęściej wieje wiatr, wiele częściej niż w kierunku pobliskiego Bełchatowa. Wysokie kominy zapewniają rozchodzenie się dymu ze spalanego węgla na odległość nawet kilkuset kilometrów. Jednak kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne, elektrownia „grilluje” pobliski Piotrków i jego mieszkańców.
Elektrownia Bełchatów. Czy mieszkańcom Piotrkowa należy się odszkodowanie?

Sąsiedztwo Elektrowni Bełchatów traktujemy jako rzecz normalną. Mało kto przejmuje się tym, że nad naszymi głowami, każdego dnia i w każdej sekundzie, szybują śmiercionośne związki rtęci, arsenu czy siarki.

 

Elektrownia Bełchatów:

  • spala jedną tonę węgla na sekundę
  • emituje więcej CO2 rocznie, niż są w stanie pochłonąć polskie lasy
  • jej emisje równają się temu, co emituje do atmosfery 12 proc. wszystkich wulkanów na całym świecie
  • rocznie emituje tyle samo CO2, co 6,5 miliona samochodów
  • emituje ilość dwutlenku węgla równą wyprodukowaniu mięsa z 3 milionów krów

 

Historia Elektrowni i Kopalni Bełchatów rozpoczęła się w roku 1960, kiedy to w miejscowości Piaski odkryto duże złoża węgla brunatnego. Budowa ruszyła 15 lat później, a pierwszy prąd popłynął tuż przed Sylwestrem 1981.
Dzisiaj Elektrownia Bełchatów pokrywa 20% krajowego zapotrzebowania na prąd, stając się jednocześnie największą elektrownią węglową Europy i największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym. W Elektrowni i Kopalni pracuje łącznie ponad 8 tys. ludzi.

 

Elektrownia Bełchatów zyskała miano największego truciciela Europy. Według raportu „Europe;s Dark Cloud” Elektrownia Bełchatów to największy truciciel na kontynencie.

Według raportu, Elektrownia Bełchatów powoduje rocznie 630 chronicznych zapaleń oskrzeli, prawie 28 tys. ataków astmy, 1310 wizyt w szpitalu, prawie 360 tys. dni zwolnień lekarskich i odpowiada za 1300 zgonów.
W ostatnich latach emisje takich substancji jak ołów, chrom, arsen czy nikiel wzrosły niemal o 60%. Produkuje też rocznie 3 tony rtęci, a rtęć zaraz po plutonie, jest najbardziej toksycznym pierwiastkiem, który zagraża zdrowiu i życiu.

 

Już w momencie rozpoczęcia prac ziemnych pojawiły się olbrzymie problemy z zasobami wody w regionie, pewnego dnia wszystkie piotrkowskie studnie po prostu wyschły. Fakt ten był przez ówczesne władze ukrywany, a o negatywnych skutkach powstającej odkrywki nie wolno było mówić. Dzisiaj wolno mówić trochę więcej niż kiedyś, tym niemniej negatywne skutki funkcjonowania bełchatowskiego kompleksu energetycznego są nadal tematem przemilczanym. Częściowo można to rozumieć, bo zamknięcie największej polskiej elektrowni „z dnia na dzień” jest z oczywistych powodów niemożliwe. Jednak brak wyraźnych sygnałów o działaniach na rzecz ograniczania działalności największego europejskiego truciciela jest niepokojący i może świadczyć o ignorancji polskich władz.

 

Mieszkańcy Bełchatowa nie mają wielu powodów, by narzekać na swój los. Płace w kopalni i elektrowni zawsze należały do najwyższych w kraju, a miasto przez ostatnie dziesięciolecia przeżywało swój rozkwit.

 

Jednak mieszkańcy Piotrkowa mogą mieć powody, aby oczekiwać od sąsiadującego kompleksu energetycznego ograniczenia szkodliwej działalności. Mają też pełne moralne prawo do żądań rekompensowania części ponoszonych wydatków na ochronę zdrowia i leczenie - związane z zatruwaniem regionu przez elektrownię.

 

Zadziwiającym jest , że przez tyle lat mieszkańcy Piotrkowa nigdy nie domagali się respektowania swoich praw, a nieliczne prowadzone protesty proekologiczne dotyczyły kwestii, w porównaniu z zagrożeniem płynącym z Elektrowni Bełchatów, mało istotnych.

 

Rosnący poziom świadomości ekologicznej i tocząca się aktualnie ogólnokrajowa debata na temat energetyki opartej na spalaniu węgla pozwalają przypuszczać, że w końcu istniejący stan rzeczy ulegnie zmianie. Zaprzestania spalania węgla brunatnego do 2035 r. lub redukcji emisji CO2 do zera domaga się Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, w pozwie cywilnym wobec właściciela Elektrowni Bełchatów. Sprawa trafiła już do Sądu Okręgowego w Łodzi.


Zainteresował temat?

11

9


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (78)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anka ~anka (Gość)21.01.2021 09:59

Inne źródło energii, a nie degradacja środowiska w promieniu 100 km, w tym Warty i jej dorzecza. Uczyniono tam pustynię, a rzeki tycie, a jeziorka poznikały. To dopiero chluba PRL-u.

00


muremzapolskimwęglem ~muremzapolskimwęglem (Gość)26.02.2020 09:15

Od początku lat 90-tych do 2018 roku w Elektrowni Bełchatów zredukowano emisję dwutlenku siarki o 89%, tlenków azotu o 45%, a pyłów o 97%. Choć rośnie wzrost zapotrzebowania na energię w Polsce, Elektrownia Bełchatów stopniowo ogranicza emisję CO2. Nie jest z nią tak źle jak podają ekoterroryści.

51


gość ~gość (Gość)29.02.2020 18:54

Rekompensata tak... Ale likwiduje IE linie zasilające idące nie elektrowni.

01


gość ~gość (Gość)25.02.2020 11:06

Jednym słowem w całej ten nagonce chodzi i zniszczenie całkowite polskiego przemysłu a elektrownia i kopalnia Bełchatów została jednym z ostatnich zakładów gdzie politycy mogą zarobić ogromne pieniądze pod stołem i o to tylko chodzi czy przy korycie jest PiS czy PO czy inny stwór nigdy nie chodziło nikomu o dobro obywateli tylko o własną kieszeń

72


gość ~gość (Gość)25.02.2020 09:55

Truje to fakt, jemy syf z matketow też trujemy siebie, fakt, ale sklepy w obcych rękach więc mogą. Gdyby ta elektrownia była przejęta przez Niemca Szweda czy francuza coś by się zmieniło? Nie było by artykułu na ten temat że truje bo by klakier był z innej strony opłacany. A miło się korzysta z dóbr energi elektrycznej w Piotrkowie. Zawsze można się odciąć od energi elektrycznej, wyjechać w bieszady, wziąść kredyt zmienić pracę.

81


też gość ~też gość (Gość)25.02.2020 00:02

Dyrektor Greenpeace chce zostać... prezesem PGE. http://ddbelchatow.pl/artykuly/aktualnosci,90377.html

51


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)24.02.2020 19:28

ja najlepiej sie na tym znam jestem czlowiek od smogu

23


Sulejowska ~Sulejowska (Gość)24.02.2020 20:54

Jutro idę z pozwem do sądu!!!!!!!

40


gość ~gość (Gość)24.02.2020 13:25

Mój sąsiad pali papierosy na balkonie wszystko leci mi do mieszkania.Tez powinien zapłacić mi odszkodowanie bo mnie naraża jestem biernym pałacem.

80


wlodziooo ~wlodziooo (Gość)24.02.2020 19:26

panie janku niech pan z tym cos zrobi zamiast martwic sie jaki jest piotrkow czy trybunalski czy nie to moze cos pan w tym kierunku zrobi

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat