Advertisement

Elektrownia Bełchatów. Czy mieszkańcom Piotrkowa należy się odszkodowanie?

Bełchatów Niedziela, 23 lutego 202078
Z kominów Elektrowni Bełchatów, Piotrków Trybunalski widać jak na dłoni. To w tę stronę najczęściej wieje wiatr, wiele częściej niż w kierunku pobliskiego Bełchatowa. Wysokie kominy zapewniają rozchodzenie się dymu ze spalanego węgla na odległość nawet kilkuset kilometrów. Jednak kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne, elektrownia „grilluje” pobliski Piotrków i jego mieszkańców.
Elektrownia Bełchatów. Czy mieszkańcom Piotrkowa należy się odszkodowanie?

Sąsiedztwo Elektrowni Bełchatów traktujemy jako rzecz normalną. Mało kto przejmuje się tym, że nad naszymi głowami, każdego dnia i w każdej sekundzie, szybują śmiercionośne związki rtęci, arsenu czy siarki.

 

Elektrownia Bełchatów:

  • spala jedną tonę węgla na sekundę
  • emituje więcej CO2 rocznie, niż są w stanie pochłonąć polskie lasy
  • jej emisje równają się temu, co emituje do atmosfery 12 proc. wszystkich wulkanów na całym świecie
  • rocznie emituje tyle samo CO2, co 6,5 miliona samochodów
  • emituje ilość dwutlenku węgla równą wyprodukowaniu mięsa z 3 milionów krów

 

Historia Elektrowni i Kopalni Bełchatów rozpoczęła się w roku 1960, kiedy to w miejscowości Piaski odkryto duże złoża węgla brunatnego. Budowa ruszyła 15 lat później, a pierwszy prąd popłynął tuż przed Sylwestrem 1981.
Dzisiaj Elektrownia Bełchatów pokrywa 20% krajowego zapotrzebowania na prąd, stając się jednocześnie największą elektrownią węglową Europy i największą na świecie elektrownią opalaną węglem brunatnym. W Elektrowni i Kopalni pracuje łącznie ponad 8 tys. ludzi.

 

Elektrownia Bełchatów zyskała miano największego truciciela Europy. Według raportu „Europe;s Dark Cloud” Elektrownia Bełchatów to największy truciciel na kontynencie.

Według raportu, Elektrownia Bełchatów powoduje rocznie 630 chronicznych zapaleń oskrzeli, prawie 28 tys. ataków astmy, 1310 wizyt w szpitalu, prawie 360 tys. dni zwolnień lekarskich i odpowiada za 1300 zgonów.
W ostatnich latach emisje takich substancji jak ołów, chrom, arsen czy nikiel wzrosły niemal o 60%. Produkuje też rocznie 3 tony rtęci, a rtęć zaraz po plutonie, jest najbardziej toksycznym pierwiastkiem, który zagraża zdrowiu i życiu.

 

Już w momencie rozpoczęcia prac ziemnych pojawiły się olbrzymie problemy z zasobami wody w regionie, pewnego dnia wszystkie piotrkowskie studnie po prostu wyschły. Fakt ten był przez ówczesne władze ukrywany, a o negatywnych skutkach powstającej odkrywki nie wolno było mówić. Dzisiaj wolno mówić trochę więcej niż kiedyś, tym niemniej negatywne skutki funkcjonowania bełchatowskiego kompleksu energetycznego są nadal tematem przemilczanym. Częściowo można to rozumieć, bo zamknięcie największej polskiej elektrowni „z dnia na dzień” jest z oczywistych powodów niemożliwe. Jednak brak wyraźnych sygnałów o działaniach na rzecz ograniczania działalności największego europejskiego truciciela jest niepokojący i może świadczyć o ignorancji polskich władz.

 

Mieszkańcy Bełchatowa nie mają wielu powodów, by narzekać na swój los. Płace w kopalni i elektrowni zawsze należały do najwyższych w kraju, a miasto przez ostatnie dziesięciolecia przeżywało swój rozkwit.

 

Jednak mieszkańcy Piotrkowa mogą mieć powody, aby oczekiwać od sąsiadującego kompleksu energetycznego ograniczenia szkodliwej działalności. Mają też pełne moralne prawo do żądań rekompensowania części ponoszonych wydatków na ochronę zdrowia i leczenie - związane z zatruwaniem regionu przez elektrownię.

 

Zadziwiającym jest , że przez tyle lat mieszkańcy Piotrkowa nigdy nie domagali się respektowania swoich praw, a nieliczne prowadzone protesty proekologiczne dotyczyły kwestii, w porównaniu z zagrożeniem płynącym z Elektrowni Bełchatów, mało istotnych.

 

Rosnący poziom świadomości ekologicznej i tocząca się aktualnie ogólnokrajowa debata na temat energetyki opartej na spalaniu węgla pozwalają przypuszczać, że w końcu istniejący stan rzeczy ulegnie zmianie. Zaprzestania spalania węgla brunatnego do 2035 r. lub redukcji emisji CO2 do zera domaga się Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, w pozwie cywilnym wobec właściciela Elektrowni Bełchatów. Sprawa trafiła już do Sądu Okręgowego w Łodzi.


Zainteresował temat?

11

9


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (78)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.02.2020 12:01

Elektrownia Bełchatów płaci ogromne kwoty opłat za korzystanie ze środowiska do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska, a to on powinien sprawiedliwie rozdzielić te kwoty i posłać je tam, gdzie środowisko potrzebuje rekompensaty. Tak powinno to działać. Ciekawe gdzie trafia najwięcej tych środków... A raczej tonie

120


Ciekawe. ~Ciekawe. (Gość)24.02.2020 11:43

Dlaczego Piotrków nie przyzna się do tego ile pieniędzy z kompleksu trafiało do tego miasta/województwa, kiedy jeszcze istniało województwo Piotrkowskie? Nagle Piotrków proekologiczny, kiedy prawie wszystkie większe zakłady władze Piotrkowa albo sprywatyzowały, albo zamknęły i zniszczyły. Teraz nagle Piotrków się budzi że całe zło stało się przez kopalnie i elektrownie? Pieniążków brakuje i nie ma za co żyć? Może PGE da? Naród wspaniały, tylko Ludzie ku.wy. Państwo z dykty i papieru, postawione na fundamentach z obornika.

72


gość ~gość (Gość)24.02.2020 11:20

Zamknąć ta trująca elektrownię

46


gość ~gość (Gość)24.02.2020 10:51

Jak przejmą Niemcy nasz węgiel i elektrownie to nagle przestanie być smog w Polsce .

52


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)24.02.2020 10:33

Co tu się wypowiadać jak epiotrków spisiał i nie puszcza albo usuwa niewygodne dla dojnej zmiany komentarze, mimo iż na innych portalach spokojnie przechodzą i nikt się ich nie czepia!

51


gość ~gość (Gość)24.02.2020 10:25

Wszystkim co chcą odszkodowanie od elektrowni odciąć prąd natychmiast

93


gość ~gość (Gość)24.02.2020 09:38

Sokołom się tam podoba

61


gość ~gość (Gość)24.02.2020 08:33

Artykuł sponsorowany przez zachodnie instytucje?

105


hft ~hft (Gość)24.02.2020 08:09

Przyjmę każdą kwotę :)

80


gość ~gość (Gość)24.02.2020 07:10

Należało by zlikwidować elektrownie i wrócić do jaskiń .......ewentualnie prąd kupować u Niemca ....do wyboru.

136


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat