Badały się w mammobusie

Poniedziałek, 18 października 20216
Na parkingu przy ul. Narutowicza można było dziś zrobić bezpłatne badania mammograficzne. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a z badań mogły skorzystać panie w wieku 50-69 lat.

Ładuję galerię...

W mammobusie badania można było wykonać w poniedziałek do godz. 15:00. - Na badania zapisało się blisko 40 pań, ale lista jest jeszcze otwarta i chętnie przebadamy więcej osób — informowali rano przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który jest współorganizatorem akcji.


Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Ten okres to świetna okazja, aby samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo, a to można zrobić tylko dzięki regularnym badaniom. Przyczyny powstawania raka piersi wciąż są nieznane, a możliwości zapobiegania niewielkie. Nowotwór na początku nie boli i przebiega bezobjawowo, dlatego jest tak niebezpieczny. Często, gdy kobiety zgłaszają się do lekarza, choroba jest już w stopniu zaawansowanym.


- Kobiety są coraz bardziej świadome potrzeby korzystania z badań profilaktycznych i coraz młodsze panie chcą sprawdzić swoje zdrowie i szukają możliwości skorzystania z takiej oferty — mówiła Dominika Kwatek-Karwacka, technik elektroradiologii. - Niestety cały czas choroby nowotworowe piersi są poważnym problemem i zbyt często są za późno wykrywane — dodała.

 

Poniedziałkowe bezpłatne badania przeznaczone były dla kobiet w wieku 50-69 lat. Ten rodzaj badań najskuteczniejszy jest właśnie dla tego przedziału wiekowego. Dla młodszych kobiet lepsze są badania USG.

 

Badanie dla zdecydowanej większości pań, bo około 9 na 10 przebiega bezboleśnie i trwa od czterech do pięciu minut. - NFZ refunduje badania paniom w wieku 50 - 69 lat raz na 24 miesiące, ale zachęcam, żeby skorzystać z niego już po ukończeniu 40 roku życia. W tym celu można poprosić lekarza o skierowanie lub wykonać je odpłatnie — podkreśla Dominika Kwatek-Karwacka.


Podczas akcji można było także nauczyć się, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. - Niestety większość kobiet nie wie, jak badać piersi. Boją się tego badania. Ja zawsze jednak podkreślam, że badamy się nie po to, żeby coś znaleźć, ale po to, żeby mieć pewność, że tam nic nie ma — wyjaśnia Violetta Pabisiak, prezes Piotrkowskiego Stowarzyszenia Amazonek „Kamilki".

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pracująca ~Pracująca (Gość)18.10.2021 22:41

Szkoda, że nie dostosowano godzin dla kobiet pracujących.

50


tess ~tess (Gość)18.10.2021 15:59

Witam. Czy zainteresowanie było zbyt małe bo byliśmy o 15.45 i już nikogo nie było ?

21


go?ć_sylwia ~go?ć_sylwia (Gość)18.10.2021 14:40

Jak najbardziej chciałam zrobić badanie mammograficzne. Ale pracuję ! Podobnie jak wiele innych kobiet ! Badania do godziny 15 ?! Tylko dla rencistek lub emerytek ? A później idzie w świat że : ? kobiety nie chcą się badać !?

100


go?ć_marcin ~go?ć_marcin (Gość)18.10.2021 10:43

Che wyjechać na wieś!

17


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat