Advertisement

BIK: oszuści dokonali 1800 wyłudzeń przez telefon na kwotę 598 tys. zł

PAPKraj Wtorek, 16 sierpnia 202226355
W minionym kwartale oszuści dokonali ponad 1800 prób wyłudzeń przez telefon na łączną kwotę 598 tys. zł. Złodzieje podszywają się pod znane firmy i wykorzystują zaskoczenie, ludzką naiwność lub nieuwagę. Ofiarą manipulacji może paść każdy - ostrzega Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
BIK: oszuści dokonali 1800 wyłudzeń przez telefon na kwotę 598 tys. zł

Eksperci Biura Informacji Kredytowej (BIK) obserwują aktywność telefoniczną oszustów podszywających się pod różne instytucje zaufania publicznego i znane firmy.

 

W ostatnim kwartale odnotowano ponad 1800 prób wyłudzeń na łączną kwotę 598 tys. zł. Skala nieraportowanych ataków oszustów jest wielokrotnie większa, mnożą się także rozmaite metody działania złodziei danych - wskazało BIK.

 

Według ekspertów oszuści dzwonią do przypadkowych osób, najczęściej ofiar wycieków danych. Połączenia wyświetlają się jak prawdziwy numer wiarygodniej instytucji, np. znanego dostawcy usług lub banku. Ofiarą takiej manipulacji socjotechnicznej może paść każdy. Cel działań złodziei jest jeden: bezprawne przejęcie danych personalnych, które są przepustką do uzyskania korzyści finansowych - zaznaczono.

 

Złodzieje podczas rozmowy brzmią bardzo profesjonalnie, stosując chwyty socjotechniczne, element zaskoczenia, wykorzystują ludzką naiwność lub nieuwagę.

 

Rozmowy nawiązywane przez złodziei danych mogą trwać długo. Z jednej strony (...) przestępcy z wykorzystaniem narzędzi potrafią przełączać rozmowę do innych fałszywych +konsultantów+, aby upozorować prawdziwy kontakt np. z bankiem. Z drugiej strony ofiara narażona jest na sugestywne socjotechniki. Złodziej opisuje sytuację kryzysową, która wymaga działania ze strony rozmówcy, aby uniknął strat - wyjaśnił szef bezpieczeństwa BIK Andrzej Karpiński.

 

Jest duże ryzyko, że nieuważna osoba będąca pod presją, w trakcie codziennych obowiązków ulegnie tej socjotechnice. Dlatego zwracam uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności przez nas wszystkich i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Jeżeli zaskakuje nas telefon z firmy, której nie znamy, albo od której nie spodziewamy się kontaktu, lepiej natychmiast przerwać połączenie- zalecił Karpiński.

 

Najgorsze, że przestępcy działają lawinowo, bo kiedy już zdobędą czyjeś dane, potrafią w ciągu jednego dnia zaciągnąć na tę osobę nawet kilkadziesiąt pożyczek podkreślili przedstawiciele Biura Informacji Kredytowej.

 

Aby nie dać się oszukać przez telefon, specjaliści zalecają przyjęcie zasady ograniczonego zaufania i natychmiastowe przerwanie połączenia w razie wątpliwości co do wiarygodności osoby, która dzwoni. W takim wypadku lepiej samemu zadzwonić na oficjalną infolinię firmy, aby potwierdzić czy faktycznie jej pracownik się z nami kontaktował.

 

Pracownik BIK, Związku Banków Polskich, twojego banku nigdy nie pyta się o login i hasło do logowania na twoje konto w banku, nie prosi o pełny numer twojej karty, jej daty ważności oraz kod CVV2/CVC2, ani nie namawia do zainstalowania aplikacji na twoim komputerze lub smartfonie. Nie potwierdzaj operacji, których sam nie zlecasz albo których do końca nie rozumiesz - radzi BIK. Nie oddzwaniaj odruchowo na nieznany numer – to niebezpieczeństwo przekierowania do krajów egzotycznych - za takie połączenie nasz operator komórkowy pobierze podwyższoną opłatę" - przypomniano.

 

(PAP)

 

autor: Anna Bytniewska

 

ab/ mk/


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aj waj ~Aj waj (Gość)17.08.2022 12:50

Prezes, pewnego bardzo ważnego banku, namawiał owce do brania tanich kredytów, a banki ochoczo ich udzielały, a obecnie wszystko się zmieniło i banki "wyłudzają" szmal i się tuczą. Czy taki prezes nie powinien stanąć przed sądem za współsprawstwo w kradzieży, bądź udział w lichwie? Nic mu się nie stanie bo można być oszustem i działać w świetle prawa, jak ma się odpowiednie plecy.

20


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)16.08.2022 09:34

To że oszuści wyłudzają to nie nowość ale Ile ludzi oszukał BIK bo posiadam info ,ze są przypadki gdzie firmy windykacyjne wpisują dług BIK osoby które zadłużenia nie mają a windykatorzy po latach próbują odzyskać rzekomy dług który nie istnieje jednym słowem BIK bierze współudział w okradaniu ludzi którzy zadłużenia nie mają

71


Yoga ~Yoga (Gość)16.08.2022 09:56

Nie może paść każdy ofiarą, tylko i...ta. jak można podać swoje dane do logowania się do bankowości.

30


rgb ~rgb (Gość)16.08.2022 09:19

Więc najwyższy czas zmienić przepisy wobec oszustów. Niestety pozostają bezkarni, oczywiście zgodnie z "prawem".

70


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat