Akademia Piotrkowska ma swojego patrona

Wtorek, 18 lipca 2023104
Utworzona 1 czerwca Akademia Piotrkowska ma już oficjalnie swojego patrona. Niespodzianki nie było. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, został nim Jan Olszewski.
Fot. pakwi Fot. pakwi

O tym, że ta ważna decyzja dla społeczności akademickiej w Piotrkowie już zapadła, poinformował marszałek senior Antoni Macierewicz.

Został podpisany Statut Akademii Piotrkowskiej. Uczelnia nosi już formalno-prawnie imię premiera Jana Olszewskiego. To jest historia najnowsza, ale bardzo ważna - zdradził podczas piątkowego pobytu w Piotrkowie poseł Prawa i Sprawiedliwości, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego.

Akademia Piotrkowska formalnie zaczęła działać od 1 czerwca i jest pierwszą samodzielną uczelnią publiczną w historii Piotrkowa. Została utworzona na bazie byłej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pierwszy statut placówce nadał właściwy minister, czyli Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki. Dokument określa m,in. zasady organizacji i funkcjonowania uczelni oraz patrona uczelni.

 

Trwa już rekrutacja na nowy rok akademicki, a kandydaci mają do wyboru kierunki, które na piotrkowskiej uczelni były obecne także w poprzednim roku. 

 

O tym, że Jan Olszewski ma zostać patronem akademii, mówiło się już od dłuższego czasu. Na uczelni jeszcze w czerwcu zorganizowano seminarium naukowe poświęcone postaci byłego premiera i opozycjoniści w czasach PRL. 

Premier Jan Olszewski był wybitnym politykiem, ale przede wszystkim prawnikiem, który przez wiele lat bronił więźniów politycznych w Polsce. Pokazywał niezłomną postawę wobec ustroju komunistycznego. Odniesienie się przez pryzmat historii Piotrkowa oraz Trybunałów Koronnych do jego postaci i tego, co robił jako prawnik przez lata komunizmu, pokazuje człowieka, który poświęcił swoje życie innym, broniąc przed sądami, działając społecznie i politycznie. Zasłużył się dla wolnej i niepodległej Polski - mówił wówczas dr hab. Dariusz Rogut, rektor Akademii Piotrkowskiej.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

19


Komentarze (104)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mino ~Mino (Gość)26.07.2023 17:33

Rydzykowi łatwiej będzie przejąć tą szkółkę. Parafię w sąsiedztwie już ma. Prezydenta na etacie w szkółce też ma.

01


robercik ~robercik (Gość)24.07.2023 13:41

Dwóch bardzo zadowolonych z siebie gości, z czego się tak śmieją? Zapewne gdzieś w oddali zobaczyli kawałek sera.

32


Rambo ~Rambo (Gość)19.07.2023 08:20

Co jest złego w zostaniu samodzielną uczelnią, a nie byciem tylko filią uczelni?

615


wojciech ~wojciech (Gość)23.07.2023 08:01

Dwóch największych szkodników w Polsce.

33


suweren ~suweren (Gość)22.07.2023 23:18

Ta wiadomość to miód na moje serce.

22


politolog ~politolog (Gość)20.07.2023 21:29

Walec dobrej zmiany jedzie do przodu, i nikt już go nie zatrzyma. Bez programu to możecie iść do sławojki.

74


Rambo ~Rambo (Gość)20.07.2023 14:49

Przecież nikt nie zlikwidował UJK. Uniwersytet cały czas mieści się w Kielcach na ulicy Żeromskiego.

68


zestresowany ~zestresowany (Gość)20.07.2023 21:33

Hejtem nie zakrzyczycie najlepszego z najlepszych patrona tej uczelni.

36


Weteran ~Weteran (Gość)19.07.2023 20:15

Po wyborach się patrona zmieni.

84


BuUgaj forvor ~BuUgaj forvor (Gość)20.07.2023 08:21

Załatwili stadninę koni, załatwili drogą energię i paliwo, zrobili przekop mierzei dla kajaków, załatwili tysiące polskich firm, wykarczowali lasy i sprzedali drewno chińczykom,załatwili odrę, teraz Pisowscy specjaliści załatwią Piotrkowską uczelnię.

154


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat