O ponad 370% zostały przekroczone normy pyłu PM 10 w niedzielny poranek w Piotrkowie. Niewiele lepszy jest stan powietrza w Radomsku (404% o godz. 9). Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określa indeks jakości powietrza jako bardzo zły i zaleca, by nie przebywać zbyt długo na zewnątrz.
Miasto Piotrków Trybunalski jako jedna z jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego uczestniczy w programach realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związanych z ochroną atmosfery i poprawą jakości powietrza. Między innymi w ramach zawartej z funduszem umowy w Piotrkowie zostanie wymienionych ponad 300 starych pieców. Miasto realizuje również jeden z programów z zakresu edukacji ekologicznej.
O ponad 230% zostały przekroczone normy pyłu PM 10 w piątkowy wieczór w Piotrkowie (332% o godz. 22). Obecnie sytuacja nieznacznie się poprawia, ale indeks jakości powietrza wciąż określany jest jako zły.
W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza, w naszym kraju rozpoczyna się intensywny sezon grzewczy. Wzmożone i często nieprawidłowe, bezfiltrowe spalanie węgla, drewna, a nawet śmieci, brak wiatru, a nawet mgła przyczyniają się do powstawania smogu. Jak skutecznie chronić się na co dzień przed szkodliwym wpływem tego zjawiska na nasze zdrowie?
W Łódzkim Domu Kultury dzieci i młodzież z województwa łódzkiego ponownie rozpoczęły przygodę z projektem "Lokomotywą po wiedzę". Tegoroczna edycja tego ekologiczno-artystycznego przedsięwzięcia edukacyjnego, obejmującego przeszło 100 spotkań i warsztatów między innymi z zakresu teatru i recyklingu, potrwa do 14 maja bieżącego roku. W uroczystej inauguracji projektu wziął udział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
W ostatnim czasie bardzo często poruszaną kwestią jest temat smogu, czyli skutku zanieczyszczonego powietrza. Normy jego stężenie zostały przekroczone w 2017 roku w Polsce nawet o 3000%. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w kraju są m.in. Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. Nie tylko smog jest jednak pochodną zanieczyszczeń, istnieją inne skutki, które negatywnie wpływają na człowieka, zwierzęta i pozostałe elementy środowiska.
W poniedziałek po raz ostatni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim zaprezentowali spektakl oparty na powieści Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna". Przedstawienie przygotowane zostało z okazji oświatowego spotkania opłatkowego, które odbyło się w piątek 12 stycznia.
Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
Od piątku mieszkańcy miasta mogli mieć problem ze sprawdzeniem stanu jakości powietrza. Wraz z rozpoczęciem weekendu, nastąpiła bowiem awaria analizatora stacji pomiarowej znajdującej się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 13. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi zapowiada jak najszybsze usunięcie usterki.
W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.