Łódzki Dom Kultury 25 stycznia 2018 r. już po raz drugi zainaugurował „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Przedsięwzięcie, którego realizacja przypada w terminie 12 lutego-14 maja 2018 r., zabierze dzieci w wieku 7-14 lat w magiczną podróż z ekologią i sztuką w tle. Podczas inauguracji odbyły się pierwsze warsztaty, w których wzięła udział grupa dzieci z Głowna. Każde z nich stworzyło własną wersję lalki „motanki”.
Realizacja projektu „Lokomotywą po wiedzę” obejmuje program edukacyjny w formie 5 typów warsztatów oraz udział w konkursie obejmującym 4 kategorie. To przeszło 100 spotkań z ekologią i sztuką. Partnerami wydarzenia, podobnie jak w roku ubiegłym, zostali: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. To właśnie w tych instytucjach zostanie zrealizowana część warsztatów. Pozostałe spotkania będą przeprowadzone w Łódzkim Domu Kultury oraz w siedzibach przeszło 20 ośrodków kultury z terenu województwa łódzkiego, m.in. takich jak: Biała, Głowno, Gorzkowice, Izabelów, Grabów, Kowiesy, Lgota Wielka, Lututów, Łask, Łęki Szlacheckie, Plichtów, Poświętne, Rokiciny, Sędziejowice, Sławno, Sokolniki, Szadek, Tuszyn, Witonia, Zduny i Zelów.
Podczas warsztatów wykorzystane zostaną materiały z recyklingu w celu wykonania elementów scenografii, projektowania ubioru oraz aranżacji wnętrz do ekologicznego przedstawienia teatralnego „Zielona rewolucja” na podstawie własnego scenariusza. – Jest to okazja do świetnej zabawy i edukacji – podkreśla Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. – Lokomotywą po wiedzę to młodsza siostra Kolorowej Lokomotywy, z którą planujemy ruszyć bezpośrednio po zakończeniu tego projektu – dodaje.
Do udziału w projekcie zostały zaproszone dzieci i młodzież, które m.in. z przyczyn ekonomicznych nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i zajęciach artystycznych. Są to głównie dzieci pochodzące z mniejszych gmin województwa.
Na gali obecny był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który objął projekt Honorowym Patronatem. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
materiał ŁDK