Grupa dzieci z Sulejowa w miniony piątek odwiedziła Leśną Osadę Edukacyjną w Kole. Była to wyjątkowa wizyta, ponieważ dokładnie w tym dniu Łódzki Dom Kultury – organizator projektu – świętował półmetek 7. edycji projektu.
Łoś Florian i dzik Chrumek to prawdopodobnie najpopularniejsi lokatorzy Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole, która w tym roku znalazła się na trasie 7. edycji Kolorowej Lokomotywy realizowanej przez pracowników Łódzkiego Domu Kultury.
Już w niedzielę 16 czerwca z dworca w Piotrkowie Trybunalskim o 8:00 wyruszy pociąg, który zawiezie podróżujących na stację Skierniewice-Rawki, skąd udadzą się oni pod opieką przewodników do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu zorganizowany zostanie piknik oraz konkursy.
Wielkim finałem zorganizowanym w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się szósta edycja projektu Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku 2018, skierowanego do dzieci z województwa łódzkiego. Rozstrzygnięto 3 główne konkursy – fotograficzny, plastyczny i tkania gobelinu. Przyznano 9 nagród głównych i 100 wyróżnień.
Dzieci z Piotrkowa rozpoczęły swój udział w tegorocznym projekcie "Kolorowej Lokomotywy", której organizatorem jest Łódzki Dom Kultury. W pierwszą podróż młodzi piotrkowianie wybrali się do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Tam wzięły między innymi udział w warsztatch fotograficznych.
W tegorocznej edycji artystyczno-ekologicznego projektu Łódzkiego Domu Kultury wezmą udział dzieci z piotrkowskiego stowarzyszenia SimaRe. Stosowne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane pomiędzy dyrektorem ŁDK Jackiem Sokalskim a prezesem stowarzyszenia SimaRe Edytą Woźniak.
Kolorowa Lokomotywa już po raz szósty wyrusza w podróż po województwie łódzkim. Podobnie jak w latach poprzednich udział w projekcie weźmie kilka tysięcy dzieci w wieku 7-12 lat z 14 ośrodków kultury regionu łódzkiego.
Przeszło 300 dzieci wzięło udział w wielkim finale drugiej edycji „Lokomotywą po wiedzę” – projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego, który odbył się w minioną sobotę, 9 czerwca w Łódzkim Domu Kultury. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawował marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Kolejna grupa uczestników wzięła udział w ostatnich warsztatach ubioru i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych, zorganizowanych przez Łódzki Dom Kultury w ramach projektu „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”.
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.