TERAZ10°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Kolejki Piotrków – Sulejów nie udało się uratować

A.Wolski
Artur Wolski wt., 30 marca 2021 07:13
31 lat temu piotrkowscy radni chcieli uratować kolej Piotrków – Sulejów, jednak ich decyzja na niewiele się zdała. Po 106 latach przestała istnieć ostatecznie w 2008 roku.
Zdjęcie
Autor: fot. archiwalne

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

29 marca 1990 roku Miejska Rada Narodowa w Piotrkowie podjęła uchwałę w sprawie uruchomienia ruchu pasażerskiego na Piotrkowskiej Kolei Dojazdowej. Jednak PKP z przyczyn finansowych przewozu nie wznowiło. Problemem był m.in. fakt, że ludzie masowo jeździli „na gapę’. Ruch pasażerki został zawieszony 1 października 1986 roku , zamknięto i rozebrano odcinek Sulejów – Sulejów Pilica.


Do tego na początku 1990 zawieszono ruch towarowy, co było wynikiem wypowiedzenia umowy przez Zakłady Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie, dotychczas głównego klienta PKD. A to właśnie transport wapna był głównym powodem uruchomienia kolejki na początku XX wieku.


W 1990 roku z inicjatywy Zbigniewa Molendy powstało Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej Piotrków – Sulejów. Dzięki jego działalności w kwietniu 1991 roku PKP wyraził zgodę na przekazanie PKD gminom Piotrków i Sulejów. Przełom jednak nastąpił w 1994 roku, gdy do rejestru zabytków województwa piotrkowskiego wpisano „zespół stacji kolejki wąskotorowej w Piotrkowie Trybunalskim”. Mniej więcej rok później PKD przeszła pod zarząd TPKWP-S.


Jednak dopiero w 2003 otwarto szlak Bugaj – Bugaj Blue – Box. Niestety, dalej pociąg już nigdy nie dojechał. Spowodowane to było koniecznością poszerzenia drogi krajowej „12”. Tory zostały rozebrane. W 2008 roku, po kolejnych rozbiórkach, zachowała się tylko stacja Piotrków Wąskotorowy oraz kilkadziesiąt metrów toru szlakowego. W tej sytuacji w niedzielę 28 września rozwiązane zostało Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej Piotrków – Sulejów. Jak podaje Krzysztof Marek Herman rok 2008 należy uznać za datę ostatecznej likwidacji Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej.


Za początek kolei piotrkowsko – sulejowskiej uznaje się niedzielę 5 października 1902 roku. Wtedy to na trasie Piotrków – Przygłów przejechał pierwszy pociąg. Prowadził go Karol Wyczałkowski, były maszynista kolei Warszawsko – Wiedeńskiej i kolejki wilanowskiej. 16 listopada tego samego roku odbył się pierwszy przejazd na trasie Piotrków – Sulejów.


Tabor ruchomy stanowiły 4 lokomotywy, 2 wagony osobowe kl. 1 i 2, 3 z przedziałem pocztowym, 4 wagony towarowe kryte, 30 węglarko – wapniarek, 4 węglarki, 19 wagonów z balastu. Koszt budowy obliczono na 480 tysięcy rubli. Koszty eksploatacji to 65 tys. rb. rocznie.

 

Na podstawie
K.M. Herman, Kolej wąskotorowa Piotrków – Sulejów, Łódź 2016
K. Myszkowska, Sulejów historyczny, Sulejów 2018

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 76

    ~zcz (gość)

    01.04.2021 18:17

    Najlepsza była ściema o likwidacji kolejki dla poszerzenia drogi na Sulejów.
    Kolejki nie ma, szerszej drogi również.


    ~j. (gość)

    30.03.2021 22:07

    Pamiętacie dowcip o kolejce? Idzie babcia wzdłuż torów. Maszynista krzyknął: Babciu, wsiadajcie! Babcia na to: Nie, nie chcę, pójdę pieszo, bo mi się śpieszy!


    ~Teddy (gość)

    30.03.2021 21:13

    A drogi 12 i tak nie poszerzyli do tej pory.



    ~edolek (gość)

    30.03.2021 20:57

    Niestety, dalej pociąg już nigdy nie dojechał. Spowodowane to było koniecznością poszerzenia drogi krajowej „12”.
    Na jakim odcinku S12 została poszerzona o teren zajmowany przez kolejkę ?



    ~DRACULA (gość)

    30.03.2021 19:28

    Skoro wiesz wszystko lepiej a tak to wygląda to niepotrzebna polemika. Niemniej warto się zastanowić dlaczego władze Sulejowa nie chciały uruchomić kursów Sulejów - Przygłów choć w zasadzie nie było żadnych problemów. A tabor towarzystwo teraz trzymało by pod blokiem :) Miasto kościołów i mediateki :)


    reklama

    Dla Ciebie

    10°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio