Zmodernizowaną oczyszczalnię trzeba zmodernizować

Tydzień Trybunalski Piątek, 20 marca 201523
Choć oficjalne otwarcie zmodernizowanej piotrkowskiej oczyszczalni ścieków już dawno za nami (6 listopada 2014 r.), przed miastem kolejny etap... modernizacji oczyszczalni ścieków.
Zmodernizowaną oczyszczalnię trzeba zmodernizować

Lada moment (26 marca) miasto ma rozstrzygnąć kolejny przetarg na... modernizację piotrkowskiej oczyszczalni ścieków (jeżeli ktoś myślał, że mamy to już za sobą, jest w błędzie).


Zapytaliśmy więc o to, co jeszcze w naszej oczyszczalni jest do zrobienia.
- Zakres obejmuje prace uzupełniające nieujęte w pierwszym zamówieniu, które nie mają wpływu na proces oczyszczania ścieków – zapewnia Jarosław Bąkowicz z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Pod tym względem modernizacja oczyszczalni została pomyślnie zakończona, a planowany efekt ekologiczny osiągnięty. Nie ma tu mowy o usuwaniu wad czy usterek wynikających z wcześniej zrealizowanych robót. Postępowanie w swojej nazwie zawiera określenie “II etap”, co oznacza, że prace te są dalszym ciągiem modernizacji oczyszczalni, ujęte w projekcie “Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”.


Nie wszystkie jednak prace były, zdaje się, ujęte w pierwotnym projekcie, a do wykonania zostały jeszcze m.in.: modernizacja niektórych budynków, montaż zdalnego monitoringu, rewizji rurociągu, kotar przeciwdeszczowych czy wyposażenie laboratorium.
- Zaplanowana była jedynie szeroko rozumiana modernizacja oczyszczalni ścieków. Prace przewidziane do wdrożenia w trwającym postępowaniu przetargowym nie były przewidziane w pierwszym postępowaniu – potwierdza Biuro Prasowe UM.


Dlaczego? - Dotychczasowy (przed modernizacją oczyszczalni) zakres działania służb mechaniczno-remontowych, pracujących w budynku warsztatu, był o wiele mniejszy ze względu na ubogie wyposażenie Zakładu Oczyszczalni Ścieków. Kontynuacja prac modernizacyjnych w budynku warsztatu będzie polegać na utworzeniu pracowni serwisowania aparatury kontrolno-pomiarowej, pracowni serwisowania aparatury elektrycznej oraz warsztatu mechanicznego realizującego naprawy urządzeń w celu prowadzenia właściwej gospodarki remontów planowo-zapobiegawczych. Uzupełnienie prac modernizacyjnych (w zakresie modernizacji wykonana została termomodernizacja budynku oraz wymiana instalacji wewnętrznych wod.-kan., c.o.) polegać będzie m.in. na przystosowaniu pomieszczeń – wymianie instalacji elektrycznej i oświetlenia, wentylacji, naprawie tynków, malowaniu ścian, wykonaniu nowych posadzek oraz modernizacji pomieszczeń socjalno-bytowych – informuje miasto i dodaje, że roboty budowlane mają charakter uzupełniający.


Wykonanie części prac wyniknęło z pierwszych doświadczeń i obserwacji działania zmodernizowanej oczyszczalni. Do kolejnych zmusiły zmiany w prawie.
- O konieczności doposażenia instalacji cieplnej i gazowej miasto zostało poinformowane przez użytkownika, po przeprowadzonym audycie przedstawiciela Urzędu Regulacji Energetyki, na etapie uzyskiwania koncesji na produkcję energii elektrycznej (grudzień 2014 r.). Okazało się wówczas, że zmianie uległy przepisy prawa (...), które nie były znane w trakcie projektowania (projekt budowlany instalacji kogeneracyjnej i kotłowni dla oczyszczalni) - informuje UM.


To zmiany w prawie wymogły także montaż dodatkowych urządzeń, m.in.: aparatu do poboru prób – urządzenia dostarczającego informacji, jakiego rodzaju i z jakim ładunkiem wpływają ścieki surowe na oczyszczalnię, stanowiącego system wczesnego ostrzegania umożliwiającego właściwe zareagowanie obsługi; gęstościomierza na rurociągu osadu wstępnego, rekuperatorów do odzysku ciepła, sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej do przenośników osadu odwodnionego, zdalnego monitoringu i diagnozowania systemu wizualizacji, wyposażenia laboratorium.


- To wszystko ma na celu dalsze usprawnienie i zwiększenie bezpieczeństwa pracy, dające możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji w przypadku wystąpienia warunków odbiegających od normy – tłumaczy Urząd Miasta w Piotrkowie.
Wykonawcy robót wyłonieni w przetargu (otwarcie ofert - 26.03 br.) będą mieli czas na wdrożenie inwestycji do 10 czerwca br., miasto natomiast przy udziale inżyniera kontraktu ma dokonać jej odbioru do 30 czerwca.


Czy po tym kolejnym etapie modernizacji nasza oczyszczalnia będzie już tą na miarę XXI wieku?


Or


Zainteresował temat?

2

5


Zobacz również

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

eryk ~eryk (Gość)20.03.2015 11:47

31


er ~er (Gość)20.03.2015 11:37

tu pasuje tylko i wyłącznie meme z Xzibitem "you dawg..."

20


ares1 ~ares1 (Gość)20.03.2015 07:06

Niezle ktoś kasy natrzepie :)))Tzw wieczna inwestycja :)))

Komentarz był edytowany przez autora: 20.03.2015 07:07

103


broda ~broda (Gość)20.03.2015 07:06

To jaki będzie koszt "całkowitej modernizacji" ? W jakim stopniu modernizacja modernizacji i zapewne jeszcze następnej modernizacji ( już mnie nic nie zdziwi) wpłynie na cenę ścieków w Piotrkowie?

61


gośc 21 ~gośc 21 (Gość)20.03.2015 07:37

Wybory były więc trzeba było sie cztmś wykazac i oddac wcześniej tak samo jak POW.To jest Polska rzeczywistość propaganda sukcesu .Prezydent Warszawy metrem wybory wygrała bo juz przed wyborami miało byc oddane a w rzeczywistosci dopiero teraz w trybie awaryjnym po spaleniu mostu .Tak sie robi by wybory wygrać a później to jakos bedzie....

41


Wiem ~Wiem (Gość)20.03.2015 07:35

A kolejna podwyżka ścieków już nadchodzi. Bo kocham Piotrków!

50


Bednarski ~Bednarski (Gość)20.03.2015 07:23

co za niekompetentna wypowiedź poniżej i z błędami ortograficznymi

24


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat