Zaskakująca i krótka wizyta ministra Czarnka w Piotrkowie

ePiotrkow Poniedziałek, 20 września 2021704035
Przemówienie, przecięcie wstęgi oraz krótki spacer po świeżo otwartej ekspozycji – tak wyglądała poniedziałkowa (20 września) wizyta ministra edukacji w Piotrkowie, po której szybko odjechał do kolejnego miasta. Choć minister Czarnek nie znalazł czasu na rozmowę z piotrkowianami czy odpowiedzi na pytania dziennikarzy, to cieszy, że wraz z odwiedzinami polityka działalność zainaugurowała pierwsza w kraju SOWA.

Ładuję galerię...

 

Piotrkowska SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to pierwsze z 32 mających powstać w kraju mini centrów nauki. Otwarcia nowej atrakcji w Mediatece 800-lecia wraz z ministrem dokonał prezydent Krzysztof Chojniak, dyrektor instytucji Renata Wojtczak, a także Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, które współtworzyło Strefę i będzie partnerem tego wyjątkowego miejsca.


- W ramach programu poszczególne miasta otrzymają eksponaty przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik za blisko 1 milion złotych w każdym mieście, a wartość całego programu to prawie 44 mln złotych, bo dodatkowo prowadzone są szkolenia i przygotowania do realizacji zadania – mówił minister Czarnek. - Dzięki temu w mniejszych miastach, a nie wojewódzkich powstaną Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, aby młodzież mogła korzystać z najnowszych osiągnięć techniki i nauki i po to, aby zachęcić ją do uprawiania nauki w przyszłości. To dopiero początek programy, bo chcemy dołożyć potem jeszcze 70 małych centrów nauki w ramach Polskiego Ładu i wydać na ten cel prawie 300 mln złotych - dodał.


W tym roku otwarte zostaną dwie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w kraju. Oprócz Piotrkowa takie miejsce powstanie w 2021 roku także w Raciborzu, a kolejne w latach 2022-2023. Minister Czarnek podkreślił, że dzięki małym centrom nauki oraz programowi Laboratorium Przyszłości dokonana się skok jakościowy w polskiej edukacji.


Na wartość eksperymentowania w procesie kształcenia zwrócił uwagę także dyrektor Centrum Nauki Kopernik. - To jest od wielu lat bolączka polskiej edukacji, ze łatwiej jest przekazywać wiedzę teoretycznie niż praktycznie – mówił Robert Firmhofer.


Każda SOWA będzie składać się z 15-18 stacji doświadczalnych zbudowanych w „Koperniku”, które mają pozwolić dzieciom, ale także dorosłym samodzielnie poznawać świat przyrody i nauki. - Naszym zdaniem jest to idealne uzupełnienie wiedzy zdobytej w szkole – wyjaśniał dyrektor CNK.


Piotrkowska SOWA wkrótce wzbogaci się jeszcze o „majsternię”. Ma ona oferować zwiedzającym różne wyzwania naukowe i inżynieryjne, a także być w przyszłości łatwo modyfikowalna. - Trzecim komponentem inicjatywy są nasze programy wypracowane przez ostatnie 11 lat. Chcemy zaprosić partnerów do tworzenia Klubów Małego Odkrywcy, do programu edukacji kosmicznej realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz Warsztatów Familijnych – dodał Robert Firmhofer.


Dyrektor „Kopernika” podkreślił, że nieprzypadkowo pierwsza SOWA powstała w Piotrkowie.

To właśnie piotrkowska Mediateka podejmowała próby ulokowania u siebie wystaw interaktywnych jeszcze zanim powstał program i jesteśmy przekonani, że SOWA wylądowała w znakomitym miejscu i będzie się bardzo dobrze rozwijała.

Podczas otwarcia mini centrum nauki prezydent Chojniak podkreślił, że SOWA idealnie wpisze się w ideę powstania Mediateki 800-lecia. - Fundamentem tego obiektu jest piękna i bogata historia naszego miasta, która determinuje szczególne zachowania w teraźniejszości. Jest to miejsce na spotkanie z kulturą i sztuką oraz szeroko pojętą nauką i edukacją, w którym kształtuje się społeczeństwo oraz młodych ludzi – mówił.


Dyrektor Renata Wojtczak, która w powstanie Mediateki była zaangażowana od samego początku przypomniała, że utworzenie centrum nauki w tym miejscu jest spełnieniem marzeń, towarzyszących zaangażowanym w projekt już od etapu planowania tej inwestycji. Dziękowała także za wsparcie ze strony CNK i zachęcała inne miasta do włączania się ten projekt.


W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z okręgu piotrkowskiego: Antoni Macierewicz, Grzegorz Lorek oraz Robert Telus.


Na inauguracji Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pojawiła się także grupka piotrkowian, która chciała wyrazić swój sprzeciw wobec działalności i wypowiedzi ministra Czarnka. Polityk przed otwarciem ekspozycji wdał się z protestującymi w krótką wymianę zdań, ale po zakończeniu uroczystości nie chciał już z nimi rozmawiać - podobnie zresztą jak i odpowiadać na pytania zebranych dziennikarzy i pośpiesznie udał się w dalszą drogę.


Zainteresował temat?

9

15


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Polo ~Polo (Gość)20.09.2021 22:28

Panie Czarnek, widziałem dziś kloszarda z butelką. Z dwojga złego wolałbym, żeby on został ministrem. I mówię to stuprocentowo poważnie.

2817


Marlenka 123 ~Marlenka 123 (Gość)20.09.2021 21:51

Proponuję rozszerzyć Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, o możliwość wykonania testu IQ - zdaje się, że w obecnej sytuacji jest to wręcz niezbędne i od tego powinno być zależne wynagrodzenia jak i piastowane stanowisko ...
Na pierwszy ogień tych wygadanych, co to dużo mówią, a nie wiele robią ...

64


gość2 ~gość2 (Gość)21.09.2021 15:21

Jestem pełna uznania dla kobiet, które mają odwagę w tym mieście wyjść. Całym sercem jestem z Wami.

64


Do przodu ~Do przodu (Gość)21.09.2021 20:57

Panie ministrze szacunek za dobrą pracę. Malkontenci niech sobie pokrzyczą. Wszak to demokracja.

49


Wsciekly ~Wsciekly (Gość)20.09.2021 19:23

Panie prezydencie! Co Pan wyprawia!? Wstyd się pokazywać z tym troglodytą! Ten człowiek niszczy polską szkołę, obraża wszystkich i wszystko co nie jest zgodne z jego ultrakatolickimi poglądami. Stając wspólnie do zdjęcia z takimi ludźmi popiera Pan jego słowa o kobietach (że te nadają się tylko do rodzenia dzieci) i o mniejszościach seksualnych (które tej człowiek najchętniej by zabijał). Nie bronił Pan Piotrkowa, który ten osobnik skreślił z listy miejsc wycieczek szkolnych, jako kolebki Polskiego Parlamentaryzmu i miasta o wielkim znaczeniu dla historii Polski. Nie protestuje Pan przeciwko stratom jakie poniesie miasto i mieszkańcy wskutek reform tzw. Nowego Ładu - Piotrkow straci ponad 30 milionów złotych, a Piotrkowianie znacznie więcej. Nie potrafi Pan zarządzać miastem ani reprezentować go. Wstyd mi za takiego prezydenta, który nie walczy o swoje miasto.

3713


samiseidzta ~samiseidzta (Gość)21.09.2021 18:55

ciekawe kto tambedzie łaził, jak zara wybuchnie 4 pandemia, bo sie nie chcą szczepić i nosić masek

32


st ~st (Gość)21.09.2021 10:47

Czarnek, Macierewicz , Lorek ,Telus i wszystko w temacie.

102


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)20.09.2021 20:21

Nie sądziłam, ze kiedyś to powiem ale Chojniak wyglada przy Czarnku conajmniej jak książę Monako

1511


K ~K (Gość)21.09.2021 07:31

Kreatywna księgowość. 32 miasta w każdym eksponaty na blisko (BLISKO) milon a wartość rojektu 44 miliony. No to brakuje mi około 15 milionów.

87


Kazik ~Kazik (Gość)21.09.2021 06:54

A to tchórze suwerena się boją dla przykładu Brytyjski Premier wychodzi z pracy na ulicę bez żadnej ochrony i wraca do domu a u nas byle urzędnik z ochroną bo tak się boi społeczeństwa

167


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat