Piotrkowska SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to pierwsze z 32 mających powstać w kraju mini centrów nauki. Otwarcia nowej atrakcji w Mediatece 800-lecia wraz z ministrem dokonał prezydent Krzysztof Chojniak, dyrektor instytucji Renata Wojtczak, a także Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, które współtworzyło Strefę i będzie partnerem tego wyjątkowego miejsca.
- W ramach programu poszczególne miasta otrzymają eksponaty przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik za blisko 1 milion złotych w każdym mieście, a wartość całego programu to prawie 44 mln złotych, bo dodatkowo prowadzone są szkolenia i przygotowania do realizacji zadania – mówił minister Czarnek. - Dzięki temu w mniejszych miastach, a nie wojewódzkich powstaną Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, aby młodzież mogła korzystać z najnowszych osiągnięć techniki i nauki i po to, aby zachęcić ją do uprawiania nauki w przyszłości. To dopiero początek programy, bo chcemy dołożyć potem jeszcze 70 małych centrów nauki w ramach Polskiego Ładu i wydać na ten cel prawie 300 mln złotych - dodał.
W tym roku otwarte zostaną dwie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w kraju. Oprócz Piotrkowa takie miejsce powstanie w 2021 roku także w Raciborzu, a kolejne w latach 2022-2023. Minister Czarnek podkreślił, że dzięki małym centrom nauki oraz programowi Laboratorium Przyszłości dokonana się skok jakościowy w polskiej edukacji.
Na wartość eksperymentowania w procesie kształcenia zwrócił uwagę także dyrektor Centrum Nauki Kopernik. - To jest od wielu lat bolączka polskiej edukacji, ze łatwiej jest przekazywać wiedzę teoretycznie niż praktycznie – mówił Robert Firmhofer.
Każda SOWA będzie składać się z 15-18 stacji doświadczalnych zbudowanych w „Koperniku”, które mają pozwolić dzieciom, ale także dorosłym samodzielnie poznawać świat przyrody i nauki. - Naszym zdaniem jest to idealne uzupełnienie wiedzy zdobytej w szkole – wyjaśniał dyrektor CNK.
Piotrkowska SOWA wkrótce wzbogaci się jeszcze o „majsternię”. Ma ona oferować zwiedzającym różne wyzwania naukowe i inżynieryjne, a także być w przyszłości łatwo modyfikowalna. - Trzecim komponentem inicjatywy są nasze programy wypracowane przez ostatnie 11 lat. Chcemy zaprosić partnerów do tworzenia Klubów Małego Odkrywcy, do programu edukacji kosmicznej realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz Warsztatów Familijnych – dodał Robert Firmhofer.
Dyrektor „Kopernika” podkreślił, że nieprzypadkowo pierwsza SOWA powstała w Piotrkowie.
To właśnie piotrkowska Mediateka podejmowała próby ulokowania u siebie wystaw interaktywnych jeszcze zanim powstał program i jesteśmy przekonani, że SOWA wylądowała w znakomitym miejscu i będzie się bardzo dobrze rozwijała.
Podczas otwarcia mini centrum nauki prezydent Chojniak podkreślił, że SOWA idealnie wpisze się w ideę powstania Mediateki 800-lecia. - Fundamentem tego obiektu jest piękna i bogata historia naszego miasta, która determinuje szczególne zachowania w teraźniejszości. Jest to miejsce na spotkanie z kulturą i sztuką oraz szeroko pojętą nauką i edukacją, w którym kształtuje się społeczeństwo oraz młodych ludzi – mówił.
Dyrektor Renata Wojtczak, która w powstanie Mediateki była zaangażowana od samego początku przypomniała, że utworzenie centrum nauki w tym miejscu jest spełnieniem marzeń, towarzyszących zaangażowanym w projekt już od etapu planowania tej inwestycji. Dziękowała także za wsparcie ze strony CNK i zachęcała inne miasta do włączania się ten projekt.
W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z okręgu piotrkowskiego: Antoni Macierewicz, Grzegorz Lorek oraz Robert Telus.
Na inauguracji Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pojawiła się także grupka piotrkowian, która chciała wyrazić swój sprzeciw wobec działalności i wypowiedzi ministra Czarnka. Polityk przed otwarciem ekspozycji wdał się z protestującymi w krótką wymianę zdań, ale po zakończeniu uroczystości nie chciał już z nimi rozmawiać - podobnie zresztą jak i odpowiadać na pytania zebranych dziennikarzy i pośpiesznie udał się w dalszą drogę.