Zapłacą jednorazowy podatek za kanalizację

Tydzień Trybunalski Niedziela, 01 listopada 201525
Nawet kilka tysięcy zł zapłacą ci piotrkowianie, którym miasto wybudowało kanalizację. Sztandarowa piotrkowska inwestycja ostatnich lat, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji została zakończona. Niektórzy mieszkańcy wreszcie mogli pozbyć się szamb. Ale nie ma nic za darmo, teraz zapłacą jednorazowy podatek zwany opłatą adiacencką.
Zapłacą jednorazowy podatek za kanalizację

Inwestycja ruszyła w 2009 roku, do dziś udało się wybudować ponad 22 km kanalizacji sanitarnej w takich ulicach jak: Kasztelańska, Gęsia, Topolowa, Twardosławicka, Słowackiego, Belzacka, Roosevelta, Graniczna, Świerczowska, Zalesicka, Zamiejska, Świerczów i Przemysłowa. Na budowę wodociągów i kanalizacji wydano prawie 11 mln zł.


Teraz ci, którzy zamiast szamba mają kanalizację będą musieli wnieść opłatę adiacencką, która zgodnie z uchwałą Rady Miasta wynosi w Piotrkowie 30% różnicy między wartością, jaką miała nieruchomość przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu określoną przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu i cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.


O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do piotrkowskiego magistratu. Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w przesłanym mailu informuje:
Podkreślenia wymaga fakt, że rozliczeniu kosztów budowy podlegają inwestycje, gdy urządzenia infrastruktury technicznej zostały wybudowane z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Dlatego też w stosunku do nieruchomości, którym stworzono warunki do korzystania z wybudowanej kanalizacji (czy to w ramach zadania „Modernizacja oczyszczalni ścieków” przy współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, czy też inwestorem było samo miasto Piotrków Trybunalski, a nastąpił wzrost wartości nieruchomości z tego tytułu), wszczynane jest postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej.


Należy wskazać, że w każdym przypadku prowadzone jest postępowanie administracyjne, którego celem jest ustalenie, czy dla nieruchomości zostały stworzone warunki do podłączenia sieci infrastruktury technicznej lub korzystania z drogi oraz ustalenia wzrostu wartości nieruchomości w oparciu o operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego.
W przypadku, kiedy nieruchomość miała już wcześniej stworzone warunki do podłączenia do sieci, wówczas nie ustala się opłaty adiacenckiej. Tyle magistrat.
Gmina ma 5 lat na naliczenie takiej opłaty. Kiedy zatem mieszkańcy zapłacą za wzrost wartości nieruchomości, nie wiadomo.


a.wolski@strefa.fm


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 21 ~gość 21 (Gość)01.11.2015 14:42

Złodziejska sitwa poczynajac od góry tylko kasy od biednych ludzi umie ściagać pod każdym pretekstem.Chcą zarabiać to wybudowali i to jest normalne ale ,ze odpływ do kanalizacji jest to wartość nieruhomosci wzrosła to jakas bzdura .Po wejściu do UE nasi urzednicy całkiem zgłupieli nic nie potrafią i nic nie moga i czakają albo unia coś da a jak nie to sie od ludzi wyciągnie pod byle pretekstem.Urzędnik w Polsce to pospolity szkodnik marnotrawiacy publiczen pieniadze i niczego nie produkóje poza smieciami.Pod rządami Gierka Polska była w budowie i rozwijała sie a teraz przez 25 lat rzadów solidaruchów którzy z solidarnością nic nie maja wspólnego rozkradają Polske i wyprzedaja za grosze w obce rece .Czy to sa patrioci no nie a ich miejsce jest na Wroniej i wielu innych miejscach do tego stworzonych.Jak ja sobie che kupic maszyne obojetnie jaka by zarabiać to mi ktoś da otóż nie ale państwo potrafi zabierać i okradac obywateli .W mojej gminie rosna opłaty za ścieki i wodę i tak myslę ,że będzie lepiej przydomowa oczyszczalnie sobie zbudować to koszt niewilki jednorazowy a do tego własna studnie wywierce i przestane płacic na tych lihwiarzy

130


Jakub Jakubranga01.11.2015 14:39

Z jakiej beczki mieszkańcy mają płacić za wybudowanie kanalizacji i oczyszczalni? Przecież to nie zgodne z prawem." Art. 7. 1. O samorządzie gminnym. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania
ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń
sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia
w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;"
Czyli jakbyś płacił za użytkowanie drogi, za którą i tak płacisz podatek.

90


Były kursant ~Były kursant (Gość)01.11.2015 14:06

Buhahahahahahahahahahahahahahahaha
Miasto Chojniaka - chce znów wybulić od mieszkańców kasę buahahahahahaha. Nie ma czym załatać tych pozaciąganych długów, nieprawdaż panie z ulicy Łódzkiej?

160


dotchła pani wózku ~dotchła pani wózku (Gość)01.11.2015 14:05

Koniec roku za pasem,na 13-stki musi być.
Dobrze,że nie wprowadzili opłaty adiacenskiej za remont Sikorskiego.

151


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat