Zapłacą jednorazowy podatek za kanalizację

Tydzień Trybunalski Niedziela, 01 listopada 201525
Nawet kilka tysięcy zł zapłacą ci piotrkowianie, którym miasto wybudowało kanalizację. Sztandarowa piotrkowska inwestycja ostatnich lat, czyli modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji została zakończona. Niektórzy mieszkańcy wreszcie mogli pozbyć się szamb. Ale nie ma nic za darmo, teraz zapłacą jednorazowy podatek zwany opłatą adiacencką.
Zapłacą jednorazowy podatek za kanalizację

Inwestycja ruszyła w 2009 roku, do dziś udało się wybudować ponad 22 km kanalizacji sanitarnej w takich ulicach jak: Kasztelańska, Gęsia, Topolowa, Twardosławicka, Słowackiego, Belzacka, Roosevelta, Graniczna, Świerczowska, Zalesicka, Zamiejska, Świerczów i Przemysłowa. Na budowę wodociągów i kanalizacji wydano prawie 11 mln zł.


Teraz ci, którzy zamiast szamba mają kanalizację będą musieli wnieść opłatę adiacencką, która zgodnie z uchwałą Rady Miasta wynosi w Piotrkowie 30% różnicy między wartością, jaką miała nieruchomość przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu określoną przez rzeczoznawcę majątkowego według stanu i cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.


O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się do piotrkowskiego magistratu. Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w przesłanym mailu informuje:
Podkreślenia wymaga fakt, że rozliczeniu kosztów budowy podlegają inwestycje, gdy urządzenia infrastruktury technicznej zostały wybudowane z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Dlatego też w stosunku do nieruchomości, którym stworzono warunki do korzystania z wybudowanej kanalizacji (czy to w ramach zadania „Modernizacja oczyszczalni ścieków” przy współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, czy też inwestorem było samo miasto Piotrków Trybunalski, a nastąpił wzrost wartości nieruchomości z tego tytułu), wszczynane jest postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej.


Należy wskazać, że w każdym przypadku prowadzone jest postępowanie administracyjne, którego celem jest ustalenie, czy dla nieruchomości zostały stworzone warunki do podłączenia sieci infrastruktury technicznej lub korzystania z drogi oraz ustalenia wzrostu wartości nieruchomości w oparciu o operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego.
W przypadku, kiedy nieruchomość miała już wcześniej stworzone warunki do podłączenia do sieci, wówczas nie ustala się opłaty adiacenckiej. Tyle magistrat.
Gmina ma 5 lat na naliczenie takiej opłaty. Kiedy zatem mieszkańcy zapłacą za wzrost wartości nieruchomości, nie wiadomo.


a.wolski@strefa.fm


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mieszkaniec grodu pradawnego ~mieszkaniec grodu pradawnego (Gość)02.11.2015 10:06

dobra- jak mi nałożą taki podatek to oficjalnie oświadczam, że ja nałożę podatek w podobnej formie od przechodzących przez moją działkę (do samej drogi to moja własność bo miasto nie wykupiło trawnika przed płotem) mediów typu wodociąg, kanalizacja (nie przyłącza) od wartości tychże mediów. Od wzbogacenia się miasta moim kosztem, a jakże. Miasto stać i wartość tego podatku będzie wielokrotnie wyższa niż wartość tych kawałków rur na całej szerokości mojej działki (ponad 50 metrów). Po za tym definitywnie skończę na zgadzanie się na każdą inwestycję miasta na moim terenie- byłem dobry i korzyści miało miasto (nie tylko majątkowe), a i również firmy okołopaństwowe (energetyka, gaz). jak tak miasto dba o mieszkańców to ja będę podobnie dbał o społeczność oraz władzę. Będę miał w d.... czy będzie chodziło o urzędasa czy o dobro społeczne. A opłatę wliczę w produkt spożywczy w który połowa piotrkowskich urzędników się u mnie zaopatruje i ciekawe kto tu straci. Oświadczam również, że po raz pierwszy i ostatni połakomiłem się na ochłapy w postaci przyłącza kanalizacyjnego za połowę (które pomimo moich chęci i szybkiego załatwienia spraw papierkowych... nie zostało mi jeszcze wybudowane gdyż jakaś biurwa z urzędu miejskiego stwierdziła, że miasto wyczerpało limit pieniędzy na ten rok na przyłącza i mi nie założą wcześniej niż za rok). Przypominam panu urzędnikowi z urzędu wiejskiego, że jest to podatek nieobligatoryjny, gdzie maksymalne stawki to 30% i 50% wartości, a więc może być i 0%. A jak biurwy piotrkowskie maja mało to przeniosę działalność i swoje podatki gdzie indziej (już raz się tak zdarzyło za komuny to zlikwidowałem firmę i pomimo próśb i przeprosin urzędników dostali figę z makiem, a byli to właśnie piotrkowscy urzędnicy).

100


77 ~77 (Gość)02.11.2015 06:26

Inwestycja za pieniadze unijne czyli z naszych składek..I jeszcze musimy zaplacic haracz urzedniczemu bydłu, ktore przyjechało do Piotrkowa ze wsi..

101


WT ~WT (Gość)02.11.2015 06:22

Przypominam, ze smyki z tzw Rady Miasta maja swoje rezydencje w gminach Rozprza, Wolborz i Moszczenica, gdzie sami płaca smieszne opłaty..Urzednicy wiesniaki kosza z was pieknie kase na osmiorniczki a sami biora jeszcze dotacje..

100


77 ~77 (Gość)02.11.2015 05:58

Uciekajcie z tego syfiastego Piotrkowa...Wydoja was do zera, te szmaty..

70


sklave sklaveranga01.11.2015 19:46

STOP dojeniu mieszkańców Piotrkowa. Jak komuniści kradli, to robili to w białych rękawiczkach. Człowiek był okradziony, ale o tym nie wiedział. Był zadowolony. A ci, jak kradną to na całego w imię demokracji, partii i Boga. Gdzie miłość ojczyzny ustaje tam czasy łotrów i szaleńców nastają. Przecież ta inwestycja została zrealizowana z dotacji UE? A UE zabrania zarabiać na tego typu inwestycjach.
Dlaczego mamy tym co sprawują władzę płacić za to że z miesiąca na miesiąc wzrastają drastycznie wszelkie opłaty. A oni się śmieją i nic nie robią tylko majątek swój pomnażają. Głupich nie sieją sami się rodzą więc płaćcie rodacy swoim wybrańcom coraz to więcej za to tylko że fajnie gadają. Gdy zarabia się kilkadziesiąt razy tyle, co najgorzej wynagradzani Polacy to z tej perspektywy kompletnie nie da się nic usłyszeć. Nawet bicia własnego serca.
Samosądy byłyby bardzo ożywcze dla demokracji. Foto na http://sklave.manifo.com/foto-szopka

161


ocet krawczyński ~ocet krawczyński (Gość)01.11.2015 19:16

Płacić i płakać,chcieliście chojniaka to macie,niech wam dokręci śrube maksymalnie,może wtedy zmądrzejecie!!!!! choć w to wątpię.

121


tm ~tm (Gość)01.11.2015 14:32

byla szansa pozbycia sie pasożyta w ub.roku? to daliscie babciom dowody do reki

131


Alladyn ~Alladyn (Gość)01.11.2015 18:57

Niewątpliwie przyczyni się to do przyszłego uczestnictwa ludzi w takich projektach. Dziwicie się potem , że wam młodzież ucieka i nikt w Piotrkowie z młodych nie chce mieszkać. Po takich akcjach pewnie statystyki w wyludnieniu sie nie zmienią. To właśnie takie decyzje przyspieszają wyjazd z tego miasta. Dlaczego za złe decyzje i niedopatrzenia urzędników mamy płacić my mieszkańcy?

81


tutaj tutajranga01.11.2015 18:09

Syłyucham?
Kosy prostować, bo dopóki "płaczą i płacą", będziemy płacić.

40


bbb ~bbb (Gość)01.11.2015 17:36

co za bełkot, ble , ble ,ble
z tego widać że władza nie ma żadnych granic przyzwoitości , aby ludność obciążyć nowym podatkiem . żałosny kraj.

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat