Dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza święta, po niej wspaniały kolorowy korowód przeszedł spalskimi ulicami na miejsce wydarzeń dożynkowych. Tam specjalnie dla gości przygotowano wiele atrakcji. Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa zadbały o dobre jedzenie i domową atmosferę święta plonów. Konkursy kulinarne oraz ten na najpiękniejszy wieniec dożynkowy budziły emocje nie tylko startujących w nich uczestniczek i uczestników z KGW. Kończąca dożynki część koncertowa, zapełniła plac fankami Oskara Cymsa i Dawida Kwiatkowskiego.
Konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe
Symbol święta plonów, czyli wieniec dożynkowy jest nieodłącznym elementem dożynek. Koła Gospodyń Wiejskich z województwa łódzkiego przygotowały specjalnie na dożynki w Spale wyjątkowe kompozycje. Aż 24 wieńce ozdobiły ołtarz podczas mszy polowej. Wszystkie kompozycje wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oceniała je komisja, w której składzie byli m.in. Monika Matusiewicz, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu, Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury i Monika Malinowska-Olszowy, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego. Decyzją komisji wygrał wieniec KGW z Sikucina w powiecie zduńskowolskim. Panie otrzymały nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Drugie miejsce komisja przyznała wieńcowi KGW Wolowianki z Woli Załężnej w pow. opoczyńskim (nagroda w wysokości 1.700 zł). Trzecie zdobył wieniec z naszego regionu - KGW Kogiel Mogiel z Rajska Małego w pow. piotrkowskim.
"Kulinarne inspiracje Łódzkiego" i "Bitwa Regionów"
Dożynki to wspaniały czas na poznawanie regionalnych potraw województwa łódzkiego. W Spale rozstrzygnięty został wojewódzki etap konkursu "Bitwy Regionów", stanęło do niego pięć kół gospodyń wiejskich wyłonionych w eliminacjach regionalnych. Najlepszymi z najlepszych w Łódzkiem zostały ogłoszone panie z KGW w Branicy w powiecie zduńskowolskim, które przygotowały Kwasek gotowany na mięsie z królika. Zwyciężczynie konkursu będą reprezentować nasze województwo w finale konkursu na Stadionie Narodowym we wrześniu. To jednak nie wszystkie pyszności, jakie zostały przygotowane specjalnie na dożynki. W konkursie „Kulinarne inspiracje Łódzkiego” wzięło udział 100 KGW z całego województwa, które przygotowały specjały kuchni regionalnej oceniane w czterech kategoriach. W kategorii "Dziarskie jarskie" zwycięzcami zostały panie z KGW z Lubowidzy za potrawę "Gruszczonka". Najlepszą potrawą kategorii "Mięsne specjały" okazał się gulasz z dzika przygotowany przez KGW z Teresewa. W kategorii "Zupy z chałupy" za najlepszą podczas tegorocznych dożynek komisja uznała żur w wykonaniu Stanisławiczanek przygotowany przez KGW ze Stanisławic. Na deser kategoria "Słodkie fantazje", pierwsze miejsce otrzymało KGW w Niedyszynie za Kruche Niedyszyńskie.
Rolnicy odznaczeni
Dożynki Województwa Łódzkiego były okazją do nagrodzenia osób, które w sposób szczególny przysłużyły się do rozwoju polskiego rolnictwa.
W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczenia wręczyli wiceministrowie resortu: Michał Kołodziejczak i Adam Nowak, który jest jednocześnie radnym sejmiku województwa łódzkiego. Laureatami odznaki honorowej Zasłużony dla Rolnictwa zostali: Adam Szulc, Jacek Walczyk, Radosław Śmigielski, Janusz Kwiecień, Wojciech Misztela, Roman Maciejek.
Koncerty młodych gwiazd Polskiej sceny przyciągnęły tłumy fanek
Wieczorną część muzyczną otworzył Oskar Cyms. Wykonane przez niego popularne utwory "Na niebie" czy "Daj mi znać" skradły serca najwierniejszych fanek, które pod sceną śpiewały razem z artystą. Po nim koncert zagrał Dawid Kwiatkowski, nastrojowe piosenki 28-latka przyciągnęły fanki nie tylko z województwa, ale i całej polski.