Advertisement
artykuł sponsorowany

ZOO Gdańsk – niezwykłe, warto odwiedzenie miejsce

Poniedziałek, 16 stycznia 2023
Pobyt w ZOO to doskonała rozrywka dla dzieci i dorosłych. Pozwala z bliska obserwować życie dzikich, egzotycznych zwierząt, umożliwia obcowanie z przyrodą, pozwala na wspólne spędzenie czasu. W Polsce są 24 ogrody zoologiczne. Jednym z piękniejszych jest ZOO w Gdańsku. Co oferuje? Dlaczego warto odwiedzić to niezwykłe miejsce?
ZOO Gdańsk – niezwykłe, warto odwiedzenie miejsce

Gdańskie ZOO – kilka słów o historii ogrodu

Gdański ogród zoologiczny położony jest w gdańskiej dzielnicy Oliwa, na terenie trójmiejskiego parku krajobrazowego, w dolinie Leśnego Młyna. Jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce, jego powierzchnia to 125 ha. Zoo powstało 1 maja 1954 roku. W trakcie istnienia ogród przechodził liczne problemy, niektóry zwierzęta musiały zostać oddane do innych miejsc. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu społeczeństwa udało się zażegnać kłopoty i ogród nieustannie się rozwija. Początkowo na stanie znajdywały się 303 zwierzęta, ale z każdym rokiem pojawiały się nowe gatunki. Obecnie w oliwskim ogrodzie zoologicznym żyje ponad 800 zwierząt, należących do 160 gatunków. Zoo Gdańsk należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, skupiającego najbardziej znaczące ogrody zoologiczne w Europie.

Ogród zoologiczny w Gdańsku – zwierzęta

W gdańskim ogrodzie zoologicznym są zwierzęta pochodzące z różnych rejonów świata, gady, płazy, ssaki i ptaki. Na odwiedzających czekają wybiegi z antylopami bongo, oryksami szablorogimi, hipopotami, nosorożcami, słoniami, małpiatkami czy pingwinami. W gdańskim zoo można zobaczyć m.in. niedźwiedzie polarne i himalajskie, wilki, dziki, żubry, gepardy, tygrysy, pantery, żyrafy, małpy, szympansy, krokodyle, foki, tapiry, żółwie, kapibary oraz jedyne w Polsce orangutany i ssaki tybetańskie anoa. Oliwskie zoo słynie z hodowli kondorów, która znana jest na całym świecie. Niewątpliwą atrakcją gdańskiego zoo są pokazy karmienia zwierząt. Odbywają się w wyznaczonych godzinach. Można obejrzeć m.in. karmienie pingwinów,, lwów angolskich, tygrysów amurskich, pandy małej oraz szarytki morskiej.

Atrakcje gdańskiego zoo

Dużą atrakcją ogrodu jest Małe ZOO. To miejsce uwielbiane przez najmłodszych, którzy na wydzielonym placu mogą pogłaskać i nakarmić zwierzęta. Dla dzieci dostępne są owce, króliki, świnki wietnamskie, karłowate kózki i alpaki. W Małym ZOO odbywają się również warsztaty edukacyjne i zajęcia dydaktyczne, na których najmłodsi mogą nauczyć się np. pielęgnacji zwierząt, poznać ciekawe historie itp. Dzieci mogą bawić się w małych odkrywców, szukać ukrytych na terenie ogrodu „skarbów” i zbierać pieczątki. Inne atrakcje, które znajdują się na terenie ogrodu zoologicznego to fotobudki, które umożliwiają zrobienie zdjęć ze zwierzętami w tle. Na terenie zoo znajduje się również plac zabaw, park linowy oraz Ogród Matyldy. To miejsce, gdzie można zobaczyć ponad 80 gatunków jadalnych roślin. Zwiedzanie ogrodu zoologicznego zajmuje kilka godzin, dlatego goście mają do dyspozycji punkty gastronomiczne, w których mogą zjeść ciepłe posiłki, desery, napić się kawy czy zamówić zimne napoje. Przy wejściu do ogrody, a także na trasie ustawione są punkty, gdzie można kupić pamiątki. Ogród można zwiedzać pieszo lub na pokładzie kolejki retro. Przejażdżka umożliwia wygodne podziewanie pięknych zakątków ogrodu i jego mieszkańców.

ZOO Gdańsk – bilety i godziny otwarcia

Gdański Ogród Zoologiczny czynny jest  przez cały rok. Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku oraz dni tygodnia. Najdłużej zoo Gdańsk otwarte jest w sezonie letnim, w tym okresie goście mogą zwiedzać ogród od godziny 9 do 18. Najkrócej, bo do godziny 14 ogród czynny jest w okresie zimowym. Ceny biletów są zróżnicowane, zależą od pory roku. Najdroższe bilety są w okresie wakacji, najtańsze w styczniu, lutym, marcu, a także listopadzie i grudniu. Bilety ulgowe przeznaczone są dla dzieci do 7 lat, uczniów oraz studentów do 26 roku życia, a także emerytów, rencistów i kombatantów. Za darmo gdańskie ZOO mogą zwiedzić dzieci do lat trzech oraz osoby, które ukończyły 70 lat. Dostępy jest bilet roczny, który pozwala przychodzić do zoo nawet codziennie. Bilety można kupić online, w kasie, a także biletomatach. Zwiedzanie ogrodu zajmuje dużo czasu, dlatego rodziny z dziećmi mogą pożyczyć wózki, w których mogą przewozić najmłodszych.

Gdański Ogród Zoologiczny to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić. Rozmieszczone na terenie wybiegi, pawilony i boksy zachęcają do podglądania zwyczajów zwierząt. To miejsce, w którym nikt nie będzie się nudził, pozostawi wiele wspomnień i wrażeń. 

 


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat