Wola Krzysztoporska: Sołtysi kończą kadencję

Region Środa, 27 marca 20191
Sołtysi, po raz ostatni w kończącej się kadencji, spotkali się z władzami gminy Wola Krzysztoporska. 21 marca były nie tylko merytoryczne informacje o dopłatach bezpośrednich, inwestycjach czy kanalizacji, ale także podziękowania za dotychczasową społeczną pracę i życzenia powodzenia w nadchodzących wyborach sołeckich.

Ładuję galerię...

Nim jednak przedstawiciele władz, w osobach przewodniczącej Rady Gminy Małgorzaty Gniewaszewskiej, wójta Romana Drozdka, jego zastępcy Mieczysława Warszady i skarbnika Wiesława Jagiełły, podziękowali przedstawicielom sołectw za dotychczasową pracę i złożyli życzenia z okazji obchodzonego niedawno Dnia Sołtysa, sołtysi pogratulowali wójtowi gminy zdobycia tytułu „Człowieka Roku powiatu piotrkowskiego 2018”.

 

Garść cennych informacji dotyczących m.in. dopłat bezpośrednich i preferencyjnych programów dla rolników przekazały przedstawicielki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Anna Pietraszko, zastępca dyrektora Biura Regionalnego ARiMR w Łodzi mówiła m.in. o programie „Restrukturyzacji Małych Gospodarstw” i nowej, wyższej kwocie dofinansowania (do 150 tys.) w programie „Młody Rolnik”. Podkreśliła też, że Wola Krzysztoporska jest wyjątkową gminą, ponieważ to właśnie z tego terenu zarejestrowało się najwięcej (bo aż 28) Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu piotrkowskiego (koła – by móc otrzymać dofinansowanie - muszą się zarejestrować w ARiMR i zyskać osobowość prawną). Naczelnik piotrkowskiego oddziału ARiMR Aneta Zapart opowiedziała z kolei o zmianach w nowej aplikacji internetowej, poprzez którą rolnicy składać muszą wnioski o dopłaty obszarowe. Zwróciła uwagę na zmiany w płatnościach zwierzęcych, zachęcając rolników do korzystania z pomocy pracowników Agencji, która – co warto przypomnieć – mieści się od niedawna w nowej siedzibie przy ul. Kostromskiej 63 w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Halina Filipek przybliżyła zasady przyznawania świadczenia 500+ na pierwsze dziecko.

 

Z kolei wójt gminy Roman Drozdek omówił najważniejsze inwestycje zaplanowane na ten rok (wszystkich jest aż 43). A te największe to m.in.: dokończenie kanalizacji, rewitalizacja parku w Woli Krzysztoporskiej, dokończenie remontów domów ludowych w Mąkolicach i Blizinie, remonty dróg gminnych (na nie zaplanowano 1,5 mln zł), wykupy działek pod ewentualne kolejne kompleksy sportowo-rekreacyjne i projekty tychże czy oświetlenie uliczne (Siomki, Gomulin, Bujny, Kamienna, Mąkolice, Parzniewice, Łużyk, Wola Krzysztoporska).

 

Ważnym punktem spotkania było także poddanie pod dyskusję kwestii przystępowania lub nieprzystępowania gminy do realizacji tzw. funduszu sołeckiego. Opinia sołtysów w tej sprawie nie jest wiążąca (bo ostatecznie o tej kwestii zadecyduje Rada Gminy), ale jest ona zawsze brana pod uwagę przez radnych. Ostatecznie sołtysi w większości opowiedzieli się przeciwko utworzeniu funduszu sołeckiego (19 osób). Za jego utworzeniem było 5 sołtysów, od głosu wstrzymało się 4.

 

O konieczności wszczęcia działań związanych z przyłączeniem się do nowo wybudowanej kanalizacji przypominał z kolei zastępca wójta Mieczysław Warszada. Mimo że fizycznie nie można jeszcze podłączyć się do sieci, można, a nawet powinno się już występować do Referatu Wodociągów i Kanalizacji Urzędu Gminy o wydanie warunków przyłączenia się do sieci. To przyspieszy cały proces załatwiania formalności.

 

O czekających mieszkańców w tym roku wydarzeniach kulturalnych opowiedziała natomiast kierownik GOK Jolanta Kołacińska. Te najważniejsze to oczywiście Święto Gminy (25 maja) i Dożynki Gminne w Woźnikach (25 sierpnia).

 

Spotkanie zakończyły gratulacje i podziękowania dla sołtysów, którzy z rąk przedstawicieli władz gminy odebrali drobne upominki. Życzenia złożyli także obecni na spotkaniu radni Jolanta Kabzińska, Krzysztof Jarząbek, Tomasz Filipek (i w podwójnej roli sołtysów oraz radnych: Edyta Michalak, Kamila Kaczorowska, Maria Biegańska i Agata Szmalec).

 

Przypomnijmy, że wybory sołtysów i Rad Sołeckich na nową, pięcioletnią kadencję rozpoczną się na terenie gminy 28 marca i trwać będą do końca kwietnia (dokładny harmonogram na www.wola-krzysztoporska.pl).

 

 

 

 

(materiały: UG Wola Krzysztoporska) 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (1)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
wolski ~wolski (Gość)27.03.2019 07:24

Ciekawe inicjatywy. Popieram.

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat