- Potencjał organizacji pozarządowych jest nieograniczony. To bezkres możliwości i aktywności, które znajdują swój upust w różnych pozytywnych działaniach. Chcemy, żeby tak jak do tej pory samorząd wojewódzki dawał możliwości finansowe do realizacji zadań na poziomie środowiskowym. Bo właśnie sołectwa, małe miasteczka czy gminy zasługują na to, żeby umożliwić im realizację swoich pomysłów i pasji – wyjaśnia Zbigniew Ziemba.
Wsparcie z budżetu województwa otrzymały następujące podmioty:
- Fundacja na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych starszych oraz niepełnosprawnych Uskrzydleni – „Piknik patriotyczny środowisk harcerskich” - 40 tys. złotych;
- Stowarzyszenie „Krośnianki” - Przegląd Twórczości Ludowej Powiatu Piotrkowskiego – 40 tys. złotych;
- Stowarzyszenie „Piliczanie” - Folklor ziemi piotrkowskiej w pigułce – 6 tys. złotych;
- Stowarzyszenie Aktywni Plus – „Boccia – zdrowie na okrągło”, czyli organizacja spotkań integracyjno - sportowych w okresie postcovidowym;
Na temat dofinansowanego projektu rozmawialiśmy z przedstawicielami ostatniej organizacji, która pomimo że powstała dopiero na początku tego roku, realizuje już drugi projekt we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. - Planujemy cykl siedmiu spotkań na terenie Piotrkowa oraz powiatu. Chcemy w ich trakcie promować zdrowy i aktywny tryb życia poprzez wspólną grę w boccię, a dzięki temu walczyć z negatywnymi skutkami epidemii, kiedy w wyniku zamknięcia tej aktywności w naszym życiu brakowało – mówi Edyta Wieczorek – Wieczorkiewicz, prezes piotrkowskiego stowarzyszenia Aktywni Plus.
O walorach wywodzącej się z Włoch paraolimpijskiej dyscypliny przekonywał nas członek zarządu stowarzyszenia Aktywni Plus, Sławomir Górecki. - Jest to wciąż mało znana gra, choć w Piotrkowie popularyzujemy ją już od kilku lat. Jest to zabawa dla wszystkich, więc mogą w nią grać osoby sprawne oraz niepełnosprawne, kobiety, mężczyźni czy dzieci i tak naprawdę wszyscy mają równe szanse. W związku z tym chcemy wykorzystać boccię do wspólnej integracji mieszkańców Piotrkowa i regionu na świeżym powietrzu – podkreślał.
Spotkania w ramach projektu „Boccia – zdrowie na okrągło” mają odbywać się od sierpnia aż do końca października tego roku.