Walka o kościół w Piotrkowie

Tydzień Trybunalski Czwartek, 02 czerwca 2011156
Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta rozpętała się prawdziwa burza w sprawie budowy w mieście kolejnego kościoła. Wątpliwości, co do potrzeby powstania nowego miejsca kultu mieli radni Lewicy.
Kościół ma powstać przy ul. Modrzewskiego<br>fot. J. KaczmarekKościół ma powstać przy ul. Modrzewskiego
fot. J. Kaczmarek

Radni debatowali nad uchwałą o sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości niezabudowanej położonej przy ul. Modrzewskiego. Właśnie tam archidiecezja łódzka chce wybudować kościół pod wezwaniem Jana Pawła II. Nie wszystkim się to podoba.

- Mamy wątpliwości, dotyczące bezprzetargowego trybu sprzedaży tej nieruchomości. Wiem, że prawo dopuszcza taką możliwość, ale chcemy wiedzieć, czym się kierujemy w tym przypadku? Wiemy, jaka jest sytuacja finansowa miasta, musimy oszczędzać każdą złotówkę. Czy nie lepiej byłoby wystawić tę nieruchomość na sprzedaż w trybie przetargu nieograniczonego, a tym samym uzyskać sporo większe środki, a pieniądze przeznaczyć na inne cele (oświata, żłobki, działalność społeczna)? - pytała radna SLD Ewa Ziółkowska.

Na terenie działki przy Modrzewskiego (powierzchnia 0,3914 ha) ma powstać ośrodek edukacji duszpasterskiej z kościołem i funkcją mieszkalną. - Muszę rozwiać wątpliwości pani radnej - odpowiadał na pytania wiceprezydent miasta Andrzej Kacperek. - Jeżeli kościół, którego stosunek z państwem uregulowany jest mocą stosownej ustawy, występuje do jednostki samorządu terytorialnego o nabycie gruntów, to na podstawie art. 37 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, ma on prawo żądać nabycia tejże nieruchomości w trybie bezprzetargowym. Cena, jaką możemy uzyskać za tę działkę będzie wynikać z operatu szacunkowego. Nie będzie możliwości udzielenia bonifikaty - wyjaśniał Kacperek.

- Ta nieruchomość zostanie sprzedana za 100% jej wartości - zapewnił radnych również prezydent Krzysztof Chojniak. Nie tylko Lewica miała wątpliwości. Radna Katarzyna Gletkier zastanawiała się czy Piotrków bardziej niż nowego kościoła nie potrzebuje żłobka. - Nie dziwi mnie antykatolicka histeria środowisk lewicowych. Jestem za kościołem, jednak warto zauważyć, że w tym rejonie miasta brakuje terenów zielonych - zauważył z kolei radny Przemysław Winiarski z klubu Razem dla Piotrkowa.

Radny Dziemdziora zwrócił uwagę, że decyzja o budowie nowego kościoła wymaga konsultacji społecznych, a być może nawet przeprowadzenia referendum (ze względu na emocje społeczne, które projekt już teraz wzbudza). - Miałem wiele telefonów i w bezpośrednich rozmowach różne emocjonalne wypowiedzi usłyszałem. Mieszkańcy mieli nadzieję, że na tym terenie zaistnieje jakaś infrastruktura komunalna lub sportowa. Od lat mieszkańcy tego osiedla oczekują, że powstanie tam boisko sportowe, ścieżka rowerowa czy zatoki postojowe, że po północnej stronie Modrzewskiego powstanie chodnik - mówił Dziemdziora. W związku z tym radny zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad dyskusyjnej uchwały. Wniosek radnego SLD nie uzyskał jednak poparcia większości.

Ostatecznie radni poparli uchwałę o sprzedaży działki przy Modrzewskiego. 14 radnych głosowało za, 5 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Wygląda więc na to, że już nic nie stoi na przeszkodzie, aby kościół pod wezwaniem Jana Pawła II jednak powstał. Kuria w Łodzi posiada już decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji.

Aleksandra Stańczyk


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (156)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Krzysiek Plackowski Krzysiek Plackowskiranga03.06.2011 14:44

"maddox" napisał(a):
będzie na jeden kościół przypadać około 7 800 mieszkańców.


Z założenia, a w rzeczywistości te liczby będą jeszcze mniejsze.
Ludzie odwracają się od zdegenerowanego kościoła.

00


misiek ~misiek (Gość)03.06.2011 13:46

A więc recesja dotyczy wszystkich tylko nie kościoła

00


maddox ~maddox (Gość)03.06.2011 13:30

"peppe" napisał(a):
Ale to Ty wytykasz komuś publicznie błąd nie mając wiedzy, a nie Archidiecezja


Ale przynajmniej opieram się na jakimś źródle, a nie podaję liczbę z sufitu. Teraz będziemy się tak dochodzić jak dzieci, czyje na wierzchu? Jeśli Twoim celem jest udowodnienie mi że się mylę to podaj jakieś źródło, bądź czytelne wyliczenie. Uwierz mi, potrafię przyznać się do błędu. Jeśli parafii jest 7 to przepraszam, że kogoś poprawiałem.
Ogólnie jednak nie ma to dla mnie znaczenia, bo kościołów jest co najmniej 9, co sprawia, że liczby pozostają niezmienione bo po wybudowaniu dziesiątego kościoła (bez znaczenia czy będzie miał status parafii czy nie) będzie na jeden kościół przypadać około 7 800 mieszkańców.

Komentarz był edytowany przez autora: 03.06.2011 13:32

00


peppe pepperanga03.06.2011 13:27

Cytuję:
To miej pretensje nie od mnie, a do Archidiecezji Łódzkiej


Ale to Ty wytykasz komuś publicznie błąd nie mając wiedzy, a nie Archidiecezja

00


maddox ~maddox (Gość)03.06.2011 13:22

"peppe" napisał(a):
To pisz kościoły nie parafie bo to nie to samo. Nie każdy kościół jest parafią. A jeśli kogoś poprawiasz to nie poprawiaj z dobrze na źle. W Twoim zestawieniu kościołów zabrakło jeszcze jednego mianowicie Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej ul. Pijarska 4 (Jezuici).


To miej pretensje nie od mnie, a do archidiecezji łódzkiej że głupoty zamieszcza na swojej stronie. http://archidiecezja.lodz.pl/new/?ref=4&item=1
Ja się opieram na źródle, które powinno być w tej kwestii wiarygodne - być może jednak nie jest.
Nie jestem ekspertem z dziedziny religii katolickiej i jej organizacji, żeby się teraz kłócić, kto ma rację czy wy, czy strona archidiecezji łódzkiej.
Z punktu widzenia dyskusji natomiast, nie ma większego znaczenia czy mówimy o kościołach czy o parafiach. Będzie ich w każdej sytuacji za dużo, biorąc pod uwagę powolną (ale jednak) laicyzację społeczeństwa.

Komentarz był edytowany przez autora: 03.06.2011 13:27

00


Ktos_tam ~Ktos_tam (Gość)03.06.2011 13:18

hehe... błąd na błędzie. po pierwsze nie ma oficjalnej strony archidiecezji piotrkowskiej bo takowa nie istnieje. po drugie parafii jest 7 a nie 9. no ale liczy się przecież, żeby szara masa łyknęła to w ciemno...

00


peppe pepperanga03.06.2011 13:13

To pisz kościoły nie parafie bo to nie to samo. Nie każdy kościół jest parafią. A jeśli kogoś poprawiasz to nie poprawiaj z dobrze na źle. W Twoim zestawieniu kościołów zabrakło jeszcze jednego mianowicie Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej ul. Pijarska 4 (Jezuici).
ps. też nie jestem za tym żeby budować następny kościół

00


maddox ~maddox (Gość)03.06.2011 13:04

"peppe" napisał(a):
Błąd, nie ma archidiecezji piotrkowskiej. Nie istnieje taka


Oczywiście że nie ma, mój błąd.

"peppe" napisał(a):
poza tym pierwsze dwie pozycje z listy to nie parafie


Parafie czy nie, są to kościoły do których można normalnie przyjść się modlić.

00


peppe pepperanga03.06.2011 12:54

poza tym pierwsze dwie pozycje z listy to nie parafie

00


peppe pepperanga03.06.2011 12:52

Cytuję:
Ktoś tutaj podawał liczbę parafii w Piotrkowie jako 7. Błąd, oficjalna strona archidiecezji piotrkowskiej podaje 9 parafii:

Błąd, nie ma archidiecezji piotrkowskiej. Nie istnieje taka

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat