Advertisement

W jakim stanie jest powiat piotrkowski?

Powiat PiotrkowskiRegion Wtorek, 23 maja 202325
Rada Powiatu Piotrkowskiego przed minioną sesją otrzymała Raport o stanie Powiatu Piotrkowskiego za 2022 rok. Jego najważniejsze aspekty przedstawił w czasie posiedzenia starosta Piotr Wojtysiak, który zwrócił uwagę na szczególne uwarunkowania polityczno-finansowe minionego roku, na które wpływ miała agresja Rosji na Ukrainę, wzrost cen energii, towarów i usług czy galopująca inflacja.
fot.: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim fot.: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim

Budżet i inwestycje

W minionym roku budżet powiatu stanowiły m.in. dochody w wysokości 96 mln złotych i wydatki - 104 mln złotych. 20 mln złotych przeznaczono  na wydatki majątkowe. Dzięki funduszom unijnym, pieniądzom z programów krajowych i dotacjom od samorządów gminnych w wysokości 41,2 mln złotych udało się zrealizować 27 projektów inwestycyjnych: drogowych, społecznych, gospodarczych, edukacyjnych i administracyjnych. W minionym roku przebudowano ponad 21 km dróg i chodników za prawie 24 mln złotych przy udziale gmin: Wolbórz, Moszczenica, Aleksandrów, Czarnocin, Gorzkowice i Sulejów.

Powiat zainwestował też blisko 1,5 mln złotych by zaadaptować budynek przy ul. Dąbrowskiego 12, gdzie obecnie mieszczą się Wydział Komunikacji, a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Zarząd Dróg Powiatowych. Dawna siedziba starostwa przy Al. 3 Maja 33 w najbliższym czasie ma zostać wystawiona na sprzedaż.

 

Zdrowie

Tym tematem żyły tysiące mieszkańców całego naszego regionu. Jedną z najtrudniejszych decyzji minionego roku dla powiatu, było zapewnienie pacjentom ciągłości świadczeń szpitalnych z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii i pediatrii. Po zmianach pacjenci nadal mają zapewnioną opiekę w tym zakresie (przez Samodzielny Szpital Wojewódzki - red.). Koszt jaki powiat musiał ponieść, aby dla mieszkańców nic się nie zmieniło, to ok. 10 mln złotych.

 

Oświata

Blisko 4,2 mln złotych pozyskano na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej powiatowych szkół. To z myślą o blisko 4 tysiącach uczniów codziennie przyjeżdżających do Piotrkowa, by się uczyć, powiat wybudował Powiatowe Centrum Przesiadkowe (3,5 mln złotych) w miejscu dawnego, straszącego wyglądem, dworca PKS.

 

Pomoc społeczna

Prawie 10 mln złotych pozyskanych środków, wydano na wsparcie osób potrzebujących pomocy; dzieci z rodzin zastępczych, niepełnosprawnych, osób niesamodzielnych, a także matek, które chciały podjąć pracę.

 

Administracja

200 osób codziennie załatwia sprawy w piotrkowskim starostwie. W 2022 roku w urzędzie przyjęto łącznie blisko 50 tysięcy interesantów. Najwięcej w Wydziale Komunikacji, ale także w wydziałach: Geodezji, Budownictwa i Rolnictwa. Z myślą o rozwoju e-usług geodezyjnych od dwóch lat modernizowane są do wersji cyfrowej zasoby, którymi dysponuje Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej. To możliwe dzięki pozyskanym unijnym środkom w wysokości blisko 5 mln złotych. Kontynuacja tego procesu będzie możliwa dzięki pozyskaniu kolejnych pieniędzy w wysokości 9,7 mln złotych z Polskiego Ładu.

 

Działania przedstawicieli powiatu piotrkowskiego są nadal poddawane ocenie ekspertów Związku Powiatów Polskich. W zeszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Powiat zajął I miejsce w województwie łódzkim i VII miejsce w kraju w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców.

 

Szczegółowy Raport o stanie Powiatu Piotrkowskiego za 2022 rok
Prezentacja działań samorządu Powiatu Piotrkowskiego 2022 roku   

Zainteresował temat?

4

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP97300 ~EP97300 (Gość)24.05.2023 09:08

W takim stanie jak stan dróg powiatowych np. DP1500E od Siomek do granicy z powiatem radomszczańskim za Pawłowem.

60


goœć_ ~goœć_ (Gość)23.05.2023 15:02

brawo - wiele się zmieniło i będzie lepiej jak PiS nie będzie u władzy

310


go?ć_czarek ~go?ć_czarek (Gość)25.05.2023 20:02

Wiadomo że w świetnej

00


ech ! ~ech ! (Gość)24.05.2023 10:08

Zakręt drogi powiatowej przed Owczarami w stronę cegielni garby i koleiny takie, że tylko patrzeć jak ktoś nie zaznajomiony z tym odcinkiem wyleci do lasu na drzewo, a tym bardziej, że Powiat Opoczno remontuje do granicy powiatów swój odcinek więc prędkość pojazdów zapewne wzrośnie. Dziwi fakt, że frezując ulicę Klasztorną nie zadbano, aby sfrezować na tym zakręcie te garby, gdy taka maszyna była na miejscu. Wystarczyło pomyśleć. Gdzie są radni powiatowi z Gminy Sulejów słyszał ktoś o nich ? Dodatkowo krzaki niemiłosierne na tym zakręcie ograniczające widoczność.

70


Ignas ~Ignas (Gość)23.05.2023 17:38

Jak tylko pamiętam to powiatem zarządza PSL i SLD a później po to tylko mafia przestępców jak opozycja do Polski.

114


lik ~lik (Gość)23.05.2023 08:41

likwidacja powiatów ,to jest jedyne rozsądne rozwiązanie ,koszty utrzymania wszystkich /potrzebnych? / instytucji i WYBRAŃCÓW społeczeństwa ? przewyższają ewentualne korzyści ,szkoda czasu i kasy na NIC NIE ROBIENIE

172


powiatruina ~powiatruina (Gość)23.05.2023 23:13

Czego od PSL można się spodziewać likwidacji biurakracji i zadłużania. Tragedia i bankructwo. I kto za to zapłaci no przecież nie Wojtysiak tylko My. Jeżeli takich ludzi będziemy nadal wybierać to do kogo pretensja? Ruina na własne życzenie

131


Bal ~Bal (Gość)23.05.2023 22:22

Jak stać starostę na wycieczki na Zanzibar i do USA to chyba zarówno finanse powiatu jak i sytuacja polityczna jest raczej stabilna.

110


borr ~borr (Gość)23.05.2023 15:53

Powiat przez PSL został zadłużony po pachy albo jeszcze gorzej,kolesiostwo, zatrudnianie radnych z miasta Piotrkowa, całe rodziny PSL z pokolenia na pokolenie tam pracuje, obligacje na 32 mln wystawione do spłaty na kolejne 20 lat, ale Pan Starosta już się tym nie będzie martwił bo idzie wyżej, on ani jego dzieci nie będą przecież tego spłacać!!!! Rozpasanie na całego!!!!

181


Staś Pytalski ~Staś Pytalski (Gość)23.05.2023 15:04

Ta meblościanka z mównicą to jest hebanowa? Bo na starą to raczej mi nie wygląda.

80


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat