Budżet i inwestycje
W minionym roku budżet powiatu stanowiły m.in. dochody w wysokości 96 mln złotych i wydatki - 104 mln złotych. 20 mln złotych przeznaczono na wydatki majątkowe. Dzięki funduszom unijnym, pieniądzom z programów krajowych i dotacjom od samorządów gminnych w wysokości 41,2 mln złotych udało się zrealizować 27 projektów inwestycyjnych: drogowych, społecznych, gospodarczych, edukacyjnych i administracyjnych. W minionym roku przebudowano ponad 21 km dróg i chodników za prawie 24 mln złotych przy udziale gmin: Wolbórz, Moszczenica, Aleksandrów, Czarnocin, Gorzkowice i Sulejów.
Powiat zainwestował też blisko 1,5 mln złotych by zaadaptować budynek przy ul. Dąbrowskiego 12, gdzie obecnie mieszczą się Wydział Komunikacji, a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Zarząd Dróg Powiatowych. Dawna siedziba starostwa przy Al. 3 Maja 33 w najbliższym czasie ma zostać wystawiona na sprzedaż.
Zdrowie
Tym tematem żyły tysiące mieszkańców całego naszego regionu. Jedną z najtrudniejszych decyzji minionego roku dla powiatu, było zapewnienie pacjentom ciągłości świadczeń szpitalnych z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii i pediatrii. Po zmianach pacjenci nadal mają zapewnioną opiekę w tym zakresie (przez Samodzielny Szpital Wojewódzki - red.). Koszt jaki powiat musiał ponieść, aby dla mieszkańców nic się nie zmieniło, to ok. 10 mln złotych.
Oświata
Blisko 4,2 mln złotych pozyskano na uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej powiatowych szkół. To z myślą o blisko 4 tysiącach uczniów codziennie przyjeżdżających do Piotrkowa, by się uczyć, powiat wybudował Powiatowe Centrum Przesiadkowe (3,5 mln złotych) w miejscu dawnego, straszącego wyglądem, dworca PKS.
Pomoc społeczna
Prawie 10 mln złotych pozyskanych środków, wydano na wsparcie osób potrzebujących pomocy; dzieci z rodzin zastępczych, niepełnosprawnych, osób niesamodzielnych, a także matek, które chciały podjąć pracę.
Administracja
200 osób codziennie załatwia sprawy w piotrkowskim starostwie. W 2022 roku w urzędzie przyjęto łącznie blisko 50 tysięcy interesantów. Najwięcej w Wydziale Komunikacji, ale także w wydziałach: Geodezji, Budownictwa i Rolnictwa. Z myślą o rozwoju e-usług geodezyjnych od dwóch lat modernizowane są do wersji cyfrowej zasoby, którymi dysponuje Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej. To możliwe dzięki pozyskanym unijnym środkom w wysokości blisko 5 mln złotych. Kontynuacja tego procesu będzie możliwa dzięki pozyskaniu kolejnych pieniędzy w wysokości 9,7 mln złotych z Polskiego Ładu.
Działania przedstawicieli powiatu piotrkowskiego są nadal poddawane ocenie ekspertów Związku Powiatów Polskich. W zeszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Powiat zajął I miejsce w województwie łódzkim i VII miejsce w kraju w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców.