„W imię godności. Kolbe” – wystawa zwiastująca spektakl w piotrkowskim MOK-u

Poniedziałek, 14 sierpnia 20238
W galerii Miejskiego Ośrodka Kultury przy al. 3 Maja 12 oglądać można od dziś ekspozycję poświęconą życiu i działalności św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wystawa jest wprowadzeniem do widowiska opartego na biografii świętego, którego premierę zaplanowano na 3 września.

Ładuję galerię...

Wystawa jest jednym z elementów zadania zatytułowanego "W imię godności". Przygotowało ją Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Jej wernisaż odbył się w 82. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Ta wystawa stanowi wstęp do spektaklu tanecznego i pokazuje Maksymiliana Marię Kolbego jako człowieka, jako jednego z nas, bo przecież on nie przyszedł na świat jako święty. Dopiero ci, którzy po nim zostali, przyglądając się jego życiu i śmierci, uznali Kolbego za świętego. W pewnym momencie stanął on przed bardzo trudną decyzją i postanowił umrzeć za innego człowieka. Niewielu ludzi stać na takie poświęcenie. Na tę decyzję składa się całe życie Kolbego. Chcemy dzięki tej wystawie i widowisku to życie przybliżyć szerszemu gronu odbiorców – powiedziała Elżbieta Jarszak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.

Z ekspozycją można zapoznać się do 18 września. Natomiast od 3 września w sali widowiskowo-teatralnej MOK-u grany będzie spektakl taneczny „W imię godności. Kolbe. Zobacz we mnie człowieka”. Widowisko przygotował Teatr Tańca „KONTRA” pod okiem reżysera i choreografa, Tomasza Balcerka.

 

 

MOK: W imię godności. Kolbe

 

MOK: W imię godności. Kolbe

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

złoty ~złoty (Gość)14.08.2023 21:28

Trzeciego września 1939 roku ginął Piotrków. Od niemieckich bomb. Potraficie w tym moku wymienić choć jedno nazwisko wówczas zabitego? A co w ogóle wiecie o męczeństwie piotrkowian w tamtym czasie? Czy tylko jasełka organizować potraficie?

71


go?ć_edi ~go?ć_edi (Gość)10.09.2023 13:13

Wspaniały spektakl. Owacje na stojąco, wzruszenie.Każdy powinien obejrzeć to widowisko. Tomasz Balcerek to bardzo utalentowany choreograf i scenarzysta. Gratulacje!

10


A.B. ~A.B. (Gość)16.08.2023 10:37

W ramach programu "Taniec" Ojciec Kolbe ,czyli coś tu sie komuś po....platało.

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat