Advertisement

W Tomaszowie Mazowieckim będzie więcej żołnierzy

ePiotrkowTomaszów Piątek, 05 października 201855006
Gotowość do niesienia pomocy, wysoka sprawność fizyczna czy niekaralność - to tylko niektóre cechy, jakie powinny charakteryzować żołnierza. W środę 3 października na terenach należących do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim przeprowadzona została weryfikacja kandydatów na żołnierzy zawodowych. Najlepsi z nich mają służyć w 25 batalionie dowodzenia.

Ładuję galerię...

- Ze względu na dużą różnorodność stanowisk, które chcemy obsadzić, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Liczą się między innymi kwalifikacje zdobyte poza wojskiem, np. kategorie prawa jazdy czy ukończone kursy - powiedział nam st. chor. sztab. Cezary Niżnikowski, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem weryfikacji.

 

Kandydaci na zawodowych żołnierzy muszą m.in. otrzymać pozytywną opinię psychologa oraz zaliczyć szereg testów sprawnościowych. - Wszyscy muszą zaliczyć cztery próby. Pierwsza z nich to konkurencja wytrzymałościowa. Mężczyźni muszą przebiec 3000 m, a kobiety 1000 m w odpowiednim czasie. Sprawdzamy też siłę mięśni brzucha oraz siłę ramion. Istotna jest też szybkość i zwinność, dlatego przeprowadzamy testy biegowe - 10x10 m dla mężczyzn oraz bieg zygzakiem dla kobiet - wyjaśnił mł. chor. Damian Błaszczyk, instruktor wychowania fizycznego w 25 batalionie dowodzenia. Oczywiście dla kandydatów przygotowane są odpowiednie normy, które powinni osiągnąć, by ubiegać się o miejsce w wojsku. Są one uzależnione od płci i wieku kandydata.

 

A jakie są powody ubiegania się się o wakat? Opowiedzieli nam o tym sami kandydaci. - Ten rodzaj pracy bardzo spodobał mi się podczas szkolenia przygotowawczego. Chciałbym służyć zawodowo. Przede mną jeszcze trzy konkurencje, ale jestem dobrej myśli - powiedział nam pan Łukasz. Podczas środowej weryfikacji o wakat starały się także panie. - W wojsku służył mój tata, a obecnie mąż jest żołnierzem. Czuję powołanie do służby ojczyźnie. Przygotowywałam się do dzisiejszych testów, więc mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - powiedziała z kolei pani Paulina.

 

Weryfikacja kandydatów na zawodowych żołnierzy jest przeprowadzana przez 25 batalion dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej średnio raz na kwartał, jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, wówczas organizowane są dodatkowe rekrutacje. A jak to jest być żołnierzem 25 BKPow na co dzień? - W naszych szeregach mamy skoczków spadochronowych, saperów, nurków i szereg innych specjalistów wojskowych. Żołnierze 25 BKPow już niejednokrotnie wystawiali kontyngenty wojskowe w Iraku, Afganistanie czy tak jak obecnie w Kosowie. Regularnie bierzemy również udział w likwidacjach skutków powodzi, np. z użyciem śmigłowców. Praca u nas to jednak również udział w różnych imprezach takich jak piotrkowski Fly Fest, Air Show w Radomiu czy coroczne obchody Święta Wojska Polskiego w stolicy naszego kraju. Poza tym myślę, że społeczeństwo ufa nam ponieważ ma poczucie, że żyje w kraju, w którym żołnierze czuwają nad ich bezpieczeństwem - powiedział kpt. Michał Kolad, rzecznik prasowy 25 BKPow.

 

Dla wszystkich żołnierzy rezerwy, którzy chcieliby przejść na zawodowstwo mamy dobrą wiadomość. Kolejna weryfikacja odbędzie się na terenie tomaszowskiej jednostki już 15 października.


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.10.2018 17:22

Znajdzie się etat dla kogoś bez znajomości?

20


X2 ~X2 (Gość)06.10.2018 09:30

Szukają mięsa armatniego a patrząc na politykę rządu w Polsce wątpię by chętni byli

02


wuoebvpiqernm[voQM[382947 ~wuoebvpiqernm[voQM[382947 (Gość)05.10.2018 19:15

W Straży Nie ma chętnych ani w POLICJI bo mała kasa polecam sop

31


.gość ~.gość (Gość)05.10.2018 19:13

25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Ile ma sprawnych, gotowych do interwencji śmigłowców?
(nie liczę tych zakupionych przez Antoniego). Muszą przebiec 3km w określonym czasie, bo pewnie za dużo nie polatają...

72


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat