Advertisement

W Sulejowie bez zmian za śmieci

ePiotrkow Piątek, 22 lipca 202221797
Pomimo rosnącej inflacji, mieszkańcy gminy Sulejów przez kolejny rok będą płacić za odbiór odpadów komunalnych tyle samo, co dotychczas. Stawki nie ulegną zmianie, ponieważ najniższa oferta złożona w przetargu okazała się bardzo korzystna.
Fot. UM Sulejów Fot. UM Sulejów

W czwartek Wojciech Ostrowski, burmistrze Sulejowa podpisał umowę z przedstawicielem zwycięskiej firmy.

To jest bardzo dobra informacja, ale byłaby jeszcze lepsza, gdybyśmy mogli obniżyć te stawki. Żeby to zrobić, musielibyśmy jednak zaoszczędzić, a więc produkować mniej śmieci i zapełniać na przykład mniej brązowych worków. Niekiedy mieszkańcy oddają kilkadziesiąt worków z trawą, czy szyszkami, przecież można tego uniknąć. Poza tym wrzucając puszki do worków z folią, bardzo zwiększamy ich ciężar, a możemy, od czasu do czasu, sami odwieźć je do PSZOK-u. W ten sposób wspólnie możemy przyczynić się do obniżenia tych stawek, a tymczasem niestety oddajemy coraz więcej śmieci – apeluje Wojciech Ostrowski.

 

Jak wyliczają urzędnicy, w 2013 roku z terenu gminy oddano 1810 ton, a w 2021 roku już 5179 ton. Oznacza to ponad 2,5 krotny wzrost. Więcej śmieci trafia też do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, w 2017 roku przywieziono ich tam 64 tony, a w 2021 r. aż 270 ton.

 

Odpady zmieszane i bio nadal będą odbierane od mieszkańców dwa razy w miesiącu, poza tym na prośbę mieszkańców, zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbędzie się dwukrotnie, a nie tak, jak dotychczas raz w roku.  

Miesięczna stawka za odbiór posegregowanych odpadów komunalnych nadal będzie wynosić 29,50 zł od osoby, zamieszkującej daną nieruchomość. Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych, kompostujący bioodpady, zapłacą 3 złote mniej.

 

Jeśli ktoś nie wypełni obowiązku segregowania odpadów, a taki obowiązek został nałożony przez ostatnią zmianę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 11 sierpnia 2021 roku, kara za brak segregacji będzie wynosić 118 zł/os.

Użytkownicy nieruchomości, na terenie których znajdują się domki letniskowe lub inne obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywane jedynie przez część roku, zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 190 zł/rok, a jeśli nie będą segregować odpadów – 760 zł/rok.


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

his. ~his. (Gość)23.07.2022 12:39

cyt." Poza tym wrzucając puszki do worków z folią, bardzo zwiększamy ich ciężar, a możemy, od czasu do czasu, sami odwieźć je do PSZOK-u" Panie burmistrzu są puszki i puszki. Puszki aluminiowe są zwykle /prawie natychmiast/ zagospodarowane przez "grupę ludzi którzy dbają o środowisko" czynią to dla dobra swojego a przy okazji odciążają samorząd. Puszki metalowe kariery nie robią gdyż są w sumie bez wartości . Same PSOKI też niechętnie takie puszki odbierają....powód jak wyżej.

30


ja ~ja (Gość)23.07.2022 09:57

Zastanawia mnie jak to możliwe, że przy tak dużym wzroście płac, przy tak dużym wzroście cen paliwa i innych kosztów, przedsiębiorcy odbierającemu śmieci w Sulejowie nadal to się opłaca? To za co płaciliśmy w zeszłym roku??? A może ktoś powinien mieszkańcom zwrócić nadpłaconą kasę?

30


Smieci ~Smieci (Gość)22.07.2022 22:20

Producenci tego goowna plastikowego i innych nie potrzebnych powinni placic za odpad. My jako konsumenci, tylko za segregacje 10 zł. Resztë firma z zysku posegregowanych śmieci. Nie placmy za ich smieci. Toz to smieci.

10


expres ~expres (Gość)22.07.2022 09:19

Jaka firma będzie teraz odbierać odpady?

51


Rdzenny EP ~Rdzenny EP (Gość)22.07.2022 09:11

Odwracanie kota ogonem. Odpady BIO - wystarczy odpowiednio wypromować kompostowniki i obniżyć opłaty bez wywozu BIO (np. -5 zł/os.), to ludzie będą gromadzić bio u siebie. W przypadku Piotrkowa - bez odpadów BIO cena jest niższa... o 1 zł/os. Śmiech na sali. To ja już wolę wydać tę złotówkę więcej i mieć z głowy.
Druga sprawa - ustawa śmieciowa miała na celu ODBIERANIE wszystkich odpadów od mieszkańców, a teraz wychodzi na to, że jak mieszkańcy by sami wywozili puszki, to by było taniej... za chwilę może też niech mieszkańcy dowożą do PSZOKU, także szkło, plastik, bio i kupują worki we własnym zakresie, wtedy kasa z opłat za śmieci będzie leciała do budżetu gminy za darmoszkę.

62


fizjolog ~fizjolog (Gość)22.07.2022 08:39

Jeszcze trochę a ludkowie będą karani za produkowanie śmieci w ogóle i tylko kwestia czasu jak będzie się płaciło 118/os, bo jeszcze będą liczone oddechy i pierdy. Ale to już inna bajka.

102


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat