W czwartek Wojciech Ostrowski, burmistrze Sulejowa podpisał umowę z przedstawicielem zwycięskiej firmy.
To jest bardzo dobra informacja, ale byłaby jeszcze lepsza, gdybyśmy mogli obniżyć te stawki. Żeby to zrobić, musielibyśmy jednak zaoszczędzić, a więc produkować mniej śmieci i zapełniać na przykład mniej brązowych worków. Niekiedy mieszkańcy oddają kilkadziesiąt worków z trawą, czy szyszkami, przecież można tego uniknąć. Poza tym wrzucając puszki do worków z folią, bardzo zwiększamy ich ciężar, a możemy, od czasu do czasu, sami odwieźć je do PSZOK-u. W ten sposób wspólnie możemy przyczynić się do obniżenia tych stawek, a tymczasem niestety oddajemy coraz więcej śmieci – apeluje Wojciech Ostrowski.
Jak wyliczają urzędnicy, w 2013 roku z terenu gminy oddano 1810 ton, a w 2021 roku już 5179 ton. Oznacza to ponad 2,5 krotny wzrost. Więcej śmieci trafia też do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, w 2017 roku przywieziono ich tam 64 tony, a w 2021 r. aż 270 ton.
Odpady zmieszane i bio nadal będą odbierane od mieszkańców dwa razy w miesiącu, poza tym na prośbę mieszkańców, zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbędzie się dwukrotnie, a nie tak, jak dotychczas raz w roku.
Miesięczna stawka za odbiór posegregowanych odpadów komunalnych nadal będzie wynosić 29,50 zł od osoby, zamieszkującej daną nieruchomość. Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych, kompostujący bioodpady, zapłacą 3 złote mniej.
Jeśli ktoś nie wypełni obowiązku segregowania odpadów, a taki obowiązek został nałożony przez ostatnią zmianę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 11 sierpnia 2021 roku, kara za brak segregacji będzie wynosić 118 zł/os.
Użytkownicy nieruchomości, na terenie których znajdują się domki letniskowe lub inne obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywane jedynie przez część roku, zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 190 zł/rok, a jeśli nie będą segregować odpadów – 760 zł/rok.