W Piotrkowie sport nie zawsze znaczy zdrowie

Tydzień Trybunalski Wtorek, 23 października 201213
Poranny jogging nie wyszedł na zdrowie jednej z mieszkanek Piotrkowa. Biegnąc chodnikiem przy ul. Żelaznej, potknęła się o wystającą płytę chodnikową i upadła. Uprawianie sportu skończyło się stłuczoną ręką, zbitym kolanem, dużymi otarciami, raną na brzuchu i podartym ubraniem. Mieszkanka nie miała świadków i swojej szkody nie zgłaszała. Jednak takich osób, które, chodząc po piotrkowskich chodnikach, poniosły dużo poważniejsze konsekwencje i zgłosiły ów fakt, w ciągu ostatnich trzech latach było 87.
fot. E. Tarnowska-Ciotuchafot. E. Tarnowska-Ciotucha

Wiele osób nie wie jednak, co trzeba zrobić, gdy dozna się uszczerbku na zdrowiu, spacerując po Piotrkowie. A ta wiedza często może się u nas przydać.

Świadkowie, dokumentacja medyczna i zdjęcia, najlepiej wykonane w dniu wypadku. To minimum, jakie powinny posiadać osoby ubiegające się o odszkodowanie. Ale czy dla tych, którzy przechadzają się Żelazną, jest szansa na bezwypadkowe spacery? W ciągu ostatnich trzech lat do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Piotrkowie wpłynęło łącznie 87 zawiadomień.

 

- Były to zawiadomienia o szkodach osobowych zawierających roszczenia odszkodowawcze z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi o szkody powstałe na pasach drogowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że po wypadku na miejskim chodniku mogą ubiegać się o odszkodowanie - mówi Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta. Co mają więc zrobić poszkodowani?

- Jeżeli szkoda osobowa miała miejsce w pasie drogowym i przyczyną powstania takiej szkody było bezprawne działanie bądź zaniechanie zarządcy drogi - szkodę można zgłosić osobiście w siedzibie MZDiK, która mieści się przy ul. Kasztanowej 31 lub przesłać dokumenty pocztą pod wskazanym wyżej adresem. Do zawiadomienia o szkodzie należy dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą powstałe obrażenia ciała oraz dokumentację zdjęciową miejsca zdarzenia, najlepiej wykonaną w dniu powstania szkody. Poszkodowany powinien do zawiadomienia załączyć wszystkie dokumenty, którymi dysponuje, a które w jego ocenie mogą przyczynić się do potwierdzenia jego wersji zdarzeń. Zaznaczamy, że to na poszkodowanym ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powstałą szkodą a bezprawnym działaniem lub zaniechaniem zarządcy drogi (wykazanie winy) - informuje Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego magistratu.

Jednak to nie miasto wypłaci nam odszkodowanie, bo o wszystkim decyduje ubezpieczyciel. - MZDiK nie wypłaca odszkodowań, gdyż od kilku lat drogi (tak jak i pozostałe mienie gminne) są ubezpieczone. W związku z tym cały proces likwidacji szkody prowadzi ubezpieczyciel - i to on podejmuje decyzję o wypłacie bądź odmowie odszkodowania - dodaje Bąkowicz.

Piotrkowianka, która potknęła się na chodniku przy ul. Żelaznej, w zasadzie miała szczęście. Nic poważnego się nie stało. Ale stan niektórych chodników w Piotrkowie jest fatalny. W tym niechlubnym gronie znajduje się ten przy Żelaznej. Czy jest szansa na bezwypadkowe spacery po nim? - Remont chodnika przy ul. Żelaznej (od Dmowskiego do Niskiej) MZDiK umieścił w propozycjach do planu remontów na 2013 r., jednak realizacja zadania będzie uzależniona od wysokości przyznawanych środków na ten cel - podsumowuje rzecznik.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Biegacz ~Biegacz (Gość)24.10.2012 23:12

"Arizona" napisał(a):
wow dzięki bardzo

. Od tego biegania zawodzi umiejętność czytania. Źródło podałem - opinia Adama Mazurkiewicza - członka redakcji bieganie.pl. Ale znasz się przecież lepiej niż ci goście z redakcji. Pozdrawiam i miłego biegania w miejskiej dżungli :).

00


Arizona ~Arizona (Gość)24.10.2012 11:10

"Biegacz" napisał(a):


wow dzięki bardzo. Więc wg Ciebie idealnym miejscem do biegania jest np. ścieżka wokoło zbiornika Bugaj? Wolę już sobie obciążyć kolana niż skręcać kostki na ścieżkach o np. wystające kępki trawy bądź dziury po kałużach. Na to szczególnie trzeba zwracać uwagę bo obciążona ciałem biegacza stopa posiadająca wiele kości i ścięgien poddawana ciągłym naprężeniom w różne strony nie wytrzyma i można się "załatwić" na długie miesiące.

00


Biegacz ~Biegacz (Gość)24.10.2012 01:12

"Arizona" napisał(a):

"Arizona" napisał(a):
taki z Ciebie biegacz, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie wiesz po czym powinno się biegać, a po czym nie.


Gdzie - dobre miejsca
Sala treningowa biegacza zaczyna się za progiem jego drzwi. Pomijając problem bezpieczeństwa (ważny zwłaszcza dla kobiet biegających samotnie) można biegać wszędzie. Zakładając, że nie wpadasz pod przejeżdżające samochody i nie oddychasz tylko związkami ołowiu najważniejszy jest rodzaj nawierzchni po której biegniesz.
Jeśli więc wybierasz ulice, staraj się biec po tych, na których jest względnie mały ruch. Jeśli możesz, nie biegnij po chodniku, ponieważ beton jest tak twardy że zwiększa możliwość kontuzji. Choć może tego nie odczuwasz, asfalt jest znacznie przyjaźniejszy dla Twoich stawów i ścięgien.
Doskonałą nawierzchnię oferują ubite ścieżki parków i zagospodarowanych terenów zielonych. Gładkie i elastyczne nawierzchnie z ubitej ziemi są idealne dla początkujących.
Wiele zalet ma też bieganie w lesie, na łące itp, czyli przełaje. Oferuje piękne otoczenie i czyste powietrze, jednak zwykle trzeba być w stanie przebiec swobodnie minimum 5 kilometrów, żeby wybierać się na wyprawy do lasu.
Pewną alternatywą jest też bieżnia stadionu, jeśli masz go pod ręką. Ma dobrą nawierzchnię i możesz kontrolować przebiegnięty dystans, jednakże kręcenie się w kółko może być nudne. Kiedy biegasz na bieżni zmieniaj kierunki (na skrętach jedna strona ciała jest bardziej obciążana) i trzymaj się zewnętrznej strony bieżni - będziesz biec po łagodniejszym łuku i pozwolisz swobodnie trenować lepszym (to taka bieżniowa etykieta). źródło: http://www.bieganie.pl/index.php?cat=6&id=80&show=1
Arizonie życzę miłego biegania po betonie!

00


epikiller ~epikiller (Gość)23.10.2012 20:45

"klet" napisał(a):
Polacy mają tendencje do malkontenctwa.... Najlepiej wykazywać niedociągnięcia a nie wskazywac rozwiązania. nic w tym miescie nie jest poztywnego... dlatego miasto się wyludnia przez zgraje malkontentów którzy czyhają na to by ponarzekać


I trochę przez Macierewicza mohery.

00


rozsadek ~rozsadek (Gość)23.10.2012 20:00

mi sie najbardziej podoba ścieżka rowerowa na ul kostromskiej odcinek ob belzackiej w dół ku sikorskiego

00


Arizona ~Arizona (Gość)23.10.2012 12:40

"Biegacz" napisał(a):

taki z Ciebie biegacz, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie wiesz po czym powinno się biegać, a po czym nie.

00


Tartu Tarturanga23.10.2012 11:33

Mi rodzice zawsze mówili - jak idziesz to patrz pod nogi :)
Ale faktycznie niektóre chodniki są fatalne.

00


Paj ~Paj (Gość)23.10.2012 11:29

Na Żelaznej i tak jest O.K. Na starówce spróbujcie się przebiegnąć :) Co awaria jest gorzej, bo naprawiający nie stabilizują podłoża, nie układają porządnie kostki, ani chodników. No ale nadzór u nas kuleje, a gospodarza nie ma, to jest co widać...

00


mieszkam to wiem ~mieszkam to wiem (Gość)23.10.2012 11:28

"klet" napisał(a):
Polacy mają tendencje do malkontenctwa.... Najlepiej wykazywać niedociągnięcia a nie wskazywac rozwiązania. nic w tym miescie nie jest poztywnego... dlatego miasto się wyludnia przez zgraje malkontentów którzy czyhają na to by ponarzekać


"dag" napisał(a):
Dawno nie czytałem tak mądrego komentarza jak kleta. Pozdrawiam! Takich ludzi właśnie potrzebuje piotrków.


"Biegacz" napisał(a):
Ubezpieczyciel pewnie ma w regulaminie punkt, aby odszkodowania nie wypłacać. Bo co to za biegacz, że nie wie, że po betonie się nie biega. Jest to najbardziej kontuzyjne podłoże i po przebiegnięciu 1000km bóle kolan, kostek czy piszczeli to norma. Już asfalt jest bardziej miękki. Jak Pani chce sobie pobiegać to od tego są pola i leśne dukty, a nie utwardzona powierzchnia.


Żal d*** ściska gdy czytam takie jak powyższe komentarze. Sami fachowcy. Wysokość nierówności na chodniku też regulują odpowiednie przepisy. Straż Miejska spacerując po chodnikach powinna zwracać uwagę na nierówności, kołyszące się płyty oraz dziury. Chodzą i ni nie notują dokąd ktoś z mieszkańców tego nie zgłosi. Na rogu chodnika przy Belzackiej-Kobyłeckiego zamiast płyt betonowych są jakieś wypłukane przez deszcz skorupy. Władza dba tylko o centrum miasta i to nie we wszystkich miejscach a najbardziej o wynagrodzenia dla etatowych urzędników na kierowniczych stanowiskach. Ja proponuję powiadomić straż miejską kiedy dojdzie do sytuacji analogicznej opisanej w artykule. Będą świadkowie i będzie dokumentacja fotograficzna oraz notatka urzędowa. W takich sytuacjach nie należy opuszczać miejsca zdarzenia tylko poprosić kogoś żeby zadzwonił pod bezpłatny numer telefonu 986 do straży miejskiej żeby przyjechali na miejsce koniecznie z aparatem fotograficznym. Pozdrawiam i życzę bezpiecznych chodników i jezdni bo nasi wybrańcy i prezydent i radni8 z koalicji trzymającej władzę w mieście nie widzą tego co widzą inni.

00


piotr ~piotr (Gość)23.10.2012 10:36

Do zawiadomienia o szkodzie należy dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą powstałe obrażenia ciała oraz dokumentację zdjęciową miejsca zdarzenia, najlepiej wykonaną w dniu powstania szkody. Poszkodowany powinien do zawiadomienia załączyć wszystkie dokumenty, którymi dysponuje, a które w jego ocenie mogą przyczynić się do potwierdzenia jego wersji zdarzeń. Ktoś w MZDiK chyba jest nienormalny mówiąc,że potrzebna jest dokumentacja zdjęciowa z miejsca zdarzenia.przecież nikt nie będzie chodził specjalnie z aparatem fotograficznym myśląc,że a nuż się potknie i upadnie.Telefonu komórkowego też nie zawsze się ma przy sobie.a Tu mówia,że trzeba robic zdjęcia ,jakaś paranoja

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat