W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich, władz powiatu i gminy na czele z Piotrem Wojtysiakiem – starostą powiatu piotrkowskiego i wójtem gminy Marcelim Piekarkiem, mieszkańcy i społeczność szkolna oraz zaproszeni goście (m.in. ksiądz proboszcz Władysław Paś, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze sztandarem 25. Pułku Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim, żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, dyrektorzy i kierownicy jednostek administracyjnych).
- Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartkach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych, bo tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość jednym strzałem w tył głowy – mówiła, otwierając uroczystości, dyrektor SP Moszczenicy Jolanta Kujawska-Wężyk.
- Naród, który nie pamięta swojej przeszłości jest narodem bez przyszłości – przypominał zebranym wójt Marceli Piekarek. - To dobrze, że nasza gminna społeczność pamięta zarówno o tych, którzy zostali zmordowani blisko 80 lat temu, jak i o tych, którzy zginęli 9 lat temu w katastrofie smoleńskiej. Wszyscy, bez względu na dzielące ich różnice polityczne czy światopoglądowe, byli elitą polskiej inteligencji, z której my wszyscy – a szczególnie młode pokolenie – powinniśmy brać wzór. Pamięć o nich nie może zostać zatarta. Katyń jest bowiem miejscem, które jest świadkiem historii naszego narodu.
Głos również zabrali starosta Wojtysiak i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy podkreślili w swoich przemówieniach, że obowiązkiem wszystkich Polaków jest kultywować pamięć o tych trudnych chwilach i ludziach, którzy oddali życie dla Ojczyzny. Żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową. Przed tablicą katyńską poszczególne delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd. Wśród nich byli przedstawiciele rodzin: por. Michała Antosiaka, ppor. WP Leszka Heinzla, asp. policji Andrzeja Góry. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli w gminnej hali sportowej inscenizację „Ku Niepodległej”, przygotowaną przez chór szkolny. Na koniec uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach historycznych, prowadzonym przez Artura Ossowskiego, przedstawiciela IPN w Łodzi.
(materiały: UG Moszczenica)