9 października 1962 roku około 21.00, na wysokości wsi Jarosty doszło do jednej z największych katastrof kolejowych w Polsce. W zderzeniu brały udział dwa międzynarodowe pociągi pospieszne. Pierwszy skład był relacji Sofia – Warszawa, drugi zaś, Chopin, jechał z Warszawy do Wiednia. Kilka minut po opuszczeniu Piotrkowa Trybunalskiego, a kilkaset metrów za wsią Jarosty, trzy ostatnie wagony pociągu jadącego ze stolicy Bułgarii, odczepiły się od całego składu i wypadły z torów, blokując tym samym równoległy tor. Oprócz oderwanej części, kilka końcowych wagonów było również wykolejonych. Kilkanaście minut później, na pełnej prędkości, nadjechał pociąg, który miał dojechać do Austrii. Skład uderzył jednak w oderwane wagony. Siła zderzenia była tak duża, że poszczególne wielotonowe jednostki spiętrzyły się na wysokość kilkunastu metrów, a metalowe fragmenty zostały porozrzucane w promieniu stu metrów. Oficjalny raport mówił o 34 osobach zabitych i 67 rannych.
W 60. rocznicę taj katastrofy zapraszamy na sesję historyczną połączoną z projekcją filmu "Katastrofa w cieniu atomowej zagłady". Po filmie zaplanowano dyskusję z autorami filmu oraz książki pt. "Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy", w której zamieszczono relacje świadków, dokumenty i zdjęcia dotyczące katastrofy. Książka będzie kolportowana w czasie sesji historycznej - informują organizatorzy spotkania upamiętniającego ofiary wydarzeń sprzed 60 lat.
Wszystko odbędzie się w sali widowiskowej GOKiS, w Moszczenicy. Początek o godzinie 11.30.
Tego dnia w miejscu katastrofy kolejowej, przy pamiątkowym obelisku odprawiona zostanie msza św. polowa w intencji ofiar, koncelebrowana przez ks. kanonika Władysława Pasia.