Dzięki temu uczniowie szkoły zdobędą nowe umiejętności, które być może w przyszłości ułatwią im wejście w struktury terytorialsów. Teraz żołnierze będą przyjeżdżali do szkoły i dzielić się z uczniami swoimi umiejętnościami, młodzież będzie miała okazję zwiedzić bataliony. - Bardzo zależy nam, aby do 9. Brygady trafiały osoby o wysokim morale. Otworzyliśmy więc kampanię ze szkołami średnimi, aby namawiać młodych ludzi do wstępowania w nasze szeregi, dzięki czemu wzmocnią oni struktury wojska. Chcemy też sprawdzić m.in. ich kondycję fizyczną czy takie ogólne przygotowanie do wsparcia. WOT ma jeden cel: zawsze gotowi, zawsze blisko. Jesteśmy otwarci na wspieranie lokalnych środowisk i wiemy, że dzięki współpracy ze szkołami możemy to realizować - powiedział ppłk Marcin Siuciński, zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Uczniowie klas wojskowych wiedzą, po co zakładają mundur i mamy nadzieje, że bardzo dobrze wpiszą się w nasze szeregi. Dzięki takiemu porozumieniu uczniowie na pewno będą wysportowani, będą znali musztrę czy stopnie wojskowe. To, co dla wielu kandydatów do WOT będzie stanowiło coś nowego, dla uczniów szkoły w Bujnach będzie normą - dodaje. M. Siuciński
A co o porozumieniu z Wojskami Obrony Terytorialnej sądzą uczniowie? - Na pewno wyjdzie nam to na plus - mówi Bartłomiej Szymański, uczeń III klasy o profilu wojskowym. - Będziemy mieli więcej zajęć, a więc będziemy bardzo dobrze przygotowani zarówno merytorycznie, jak i fizycznie. Myślę, że teraz osoby, które zdecydują się na klasę wojskową będą mogły poznać zarówno plusy, jak i minusy pracy np. w wojsku. Inaczej jest, kiedy o swoim zawodzie będą opowiadać nam żołnierze. Wiem, że takie dodatkowe zajęcia to dla nas coś nowego, ale lubię wyzwania, więc niczego się nie obawiam.
Pracownicy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach cały czas chcą poszerzać swoją ofertę. Obecnie starają się o podpisanie porozumienia z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi.