Dzięki temu mieszkańcy tych powiatów mają zyskać od 1 grudnia lepszy dostęp do nowoczesnego leczenia kardiologicznego. - Cieszę się, że dostęp mieszkańców województwa łódzkiego do świadczeń kardiologii interwencyjnej tak znacząco się poprawił, każdy pacjent z zawałem z naszego województwa znajdzie się w szpitalu w tzw. złotej godzinie – podkreśla Jolanta Kręcka, dyrektor Łódzkiego OW NFZ.
Do tej pory terenie województwa łódzkiego funkcjonowało 8 placówek medycznych (10 miejsc udzielania świadczeń) wykonujących świadczenia z zakresu kardiologii interwencyjnej. Na ten zakres świadczeń ŁOW NFZ w bieżącym roku przeznaczył kwotę prawie 77 mln zł, co oznacza, że ŁOW NFZ na pracownie hemodynamiki przeznaczył ponad 44% wszystkich środków dedykowanych oddziałom kardiologicznym.
W wyniku konkursu ofert ŁOW NFZ podpisze umowy z wymienionymi poniżej świadczeniodawcami. Umowa z NFZ będzie obowiązywała od 1 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. Łódzki OW NFZ na ten rodzaj leczenie na miesiąc grudzień przeznaczył ponad 800 tys. złotych:
Klinika Kardiologii Allenort Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Kutno – 342 tys. zł
American Heart of Poland Spółka Akcyjna Bełchatów – 262 tys. zł
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim – 267 tys. zł
NFZ ŁOW NFZ chce, aby Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ, jedna pracownia hemodynamicznej przypadała na 300 tys. mieszkańców. Na terenie województwa łódzkiego wymóg ten jest spełniony, jednak dostęp do tego typu świadczeń był dotąd nierówny. W Łodzi opieką jednej pracowni objętych jest 155 tys. mieszkańców.
- Narodowy Fundusz Zdrowia, ogłaszając dodatkowe postępowania konkursowe na świadczenia w zakresie kardiologii interwencyjnej, chciał wyrównać dostęp do tego rodzaju opieki i zapewnić pacjentom naszego województwa optymalną dostępność pracowni hemodynamiki – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.
Świadczeniodawcy, którzy do tej pory realizowali świadczenia w zakresie kardiologii inwazyjnej:
Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii - Łęczyca
WSS im. dr Wł. Biegańskiego - Łódź-Bałuty
SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Łódź-Bałuty
WSS im. M. Kopernika - Łódź-Górna
SP ZOZ USK im. WAM UM w Łodzi-CSW - Łódź-Polesie
SP ZOZ USK im. WAM UM w Łodzi-CSW K. Intensywnej T. Kardiologicznej - Łódź-Widzew
Szpital Powiatowy - Radomsko
Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii - Sieradz
Centrum Kardiologii Allenort - Tomaszów Mazowiecki
Zgierskie Centrum Kardiologii Med-Pro - Zgierz
W 2015 świadczenia w zakresie kardiologii na oddziałach szpitalnych można było uzyskać w 19 placówkach na terenie całego województwa. W samej Łodzi jest 7 szpitali posiadających oddziały kardiologiczne. W 2015 roku poziom finansowania tego rodzaju świadczeń wynosi blisko 172,6 mln zł.