Od wczesnych godzin rannych w piotrkowskich świątyniach wierni święcą pokarmy. W wielkanocnych koszyczkach piotrkowian obok tradycyjnych potraw (pisanki, kiełbasa, chleb, sól, pieprz, ocet czy cukrowy baranek) można zobaczyć również czekoladowe zajączki i kurczaczki.
W tym roku święta wielkanocne 20 kwietnia wypadają również w kościele prawosławnym i judaizmie. To rzadkość. Ze względu na ruchomość tych świąt, bywają niekiedy kilkunastoletnie okresy, kiedy święta te obchodzone są w każdej z tych religii w innych dniach roku.
Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni (po 21 marca) księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej - to także święto ruchome.
Pascha żydowska obchodzona w Izraelu trwa 7 dni, a w diasporze – 8 dni, poczynając od 15 dnia miesiąca nisan. (Nisan – nazwa jednego z miesięcy w kalendarzu żydowskim, w kalendarzu gregoriańskim przypadającego na marzec-kwiecień. Nisan jest pierwszym miesiącem żydowskiego kalendarza religijnego i siódmym (w roku przestępnym ósmym) miesiącem żydowskiego kalendarza świeckiego; liczy 30 dni).
fot. Agawa