Według zestawienia przygotowanego przez PSP w Piotrkowie wynika, że w 2023 roku strażacy w Piotrkowie oraz w powiecie piotrkowskim interweniowali 1743 razy.
Jeszcze w latach 90. było więcej wyjazdów do pożarów. Obecnie sytuacja się zmieniła. Najczęściej wyjeżdżamy do miejscowych zagrożeń np. wypadki, czy awarie chemiczne różnego rodzaju. Infrastruktura w Polsce się zmienia. Mamy autostrady, drogi szybkiego ruchu. To też wpływa na liczbę zdarzeń, których w porównaniu do zeszłego roku było mniej - mówi st. bryg. Paweł Dela, Komendant PSP w Piotrkowie.
W 2023 roku PSP w Piotrkowie otrzymała około 700 zgłoszeń mniej w porównaniu do 2022 roku (w tę statystykę nie wliczono fałszywych alarmów). W minionym roku strażacy odnotowali 1098 miejscowych zagrożeń, natomiast wezwań do pożarów było 444. Statystycznie do miejscowych zagrożeń, do których zaliczają się m.in. wypadki, wyjeżdżano średnio, co 8 godzin, natomiast do pożarów co 19 godzin 45 minut.
Każda pora roku dla strażaków wiąże się z różnymi wyzwaniami. Obecnie jednym z ważniejszych zadań jest monitorowanie stanu poziomu rzek.
Aktualne komunikaty meteorologiczne są takie, że następuje wezbranie wód w rzekach. W powiecie piotrkowskim jest trochę tych wyzwań. Cały czas monitorujemy sytuację na Luciąży oraz Pilicy, głównie w gminie Sulejów. Szczęśliwie się składa, że ta gmina jest jedną z gmin, w której prężnie działają OSP, w których przeciwdziałanie powodziom, ochrona ludności i reagowanie w sytuacjach kryzysowych jest na pierwszym planie. Ja mówię tylko o jednostkach OSP z jednej gminy. Jednak, gdy popatrzymy szerzej to zobaczymy, że w powiecie piotrkowskim w większości gmin sytuacja jest podobna. Możemy liczyć na duże zaangażowanie i udział OSP w całym systemie bezpieczeństwa na terenie całego powiatu - mówi Marcin Szmaja, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.
Podczas narady rocznej zorganizowanej w Starostwie Powiatu Piotrkowskiego wyróżniono także najaktywniejszych strażaków oraz jednostki OSP, którzy w minionym roku czuwali nad tym, aby w naszym regionie było jak najbezpieczniej.
Bezpieczeństwo mieszkańców ziemi piotrkowskiej to sprawa fundamentalna dla wszystkich samorządowców. Dziękujemy OSP oraz PSP, ale także wszystkim jednostkom, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Dziękujemy w formie wyróżnień za aktywność. Nagradzamy jednostki, które najczęściej wyjeżdżały do akcji, druhów, druhny, młodzieżowe oraz dziecięce drużyny pożarnicze. Zabezpieczenie odpowiedniego wyszkolenia kolejnych pokoleń strażackich jest dla nas priorytetem, dlatego tak mocno inwestujemy w dziecięce i młodzieżowe drużyny pożarnicze. Zaprogramowaliśmy także wiele szkoleń na rzecz druhów, którzy będą w przyszłości wchodzili w szeregi PSP, czy też OSP - mówi Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego.
Na spotkaniu nie zabrakło także przedstawicieli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którzy stanowią o przyszłości OSP.
Zainspirowałam się tym, jak moi koledzy ze szkoły przyjeżdżali na różne zawody albo pokazywali, czego się uczą w MDP. Z tego powodu stwierdziłam, że ja też bym tak chciała. Podczas takich zbiórek robimy różne rzeczy np. uczymy się, bawimy, uczestniczymy w zebraniach - mówi Iga Zielińska z MDP Jarosty.
Przypominamy, że na terenie powiatu piotrkowskiego znajduje się ponad 100 jednostek OSP zdolnych do działalności operacyjnej.
Podczas narady wyróżniono:
Ochotniczą Straż Pożarną w Sulejowie – łącznie 102 wyjazdy
Druhnę Aneta Kolasińska z OSP w Przygłowie – 68 wyjazdów
Druhnę Agnieszka Krupa z OSP w Woli Krzysztoporskiej - 40 wyjazdów
Druhnę Patrycja Rybak z OSP w Wolborzu – 34 wyjazdy
Druhnę Katarzyna Skowrońska z OSP w Przygłowie – 34 wyjazdy
Druha Bartłomiej Kolasiński z OSP w Przygłowie – 68 wyjazdów
Druha Robert Rybak z OSP w Wolborzu – 64 wyjazdy
Druha Bogumił Zarzycki z OSP w Wolborzu – 60 wyjazdów
Za gotowość operacyjno – techniczną wyróżniono naczelników następujących jednostek:
Druha Jakuba Kuźnickiego - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy,
Druha Sławomira Ogrodnika - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzniewicach,
Druha Bartłomieja Kolasińskiego - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie,
Druha Piotra Skrobka - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy,
Druha Norberta Nawrockiego - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Srocku,
Druha Dawida Magierę - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Krzysztoporskiej,
Druha Roberta Rybaka - Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolborzu.
W podziękowaniu za zaangażowanie, podejmowane inicjatywy, udział i osiągnięcia w I Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy oraz zawodach sportowo – pożarniczych wyróżniono 7 z 71 działających Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu piotrkowskiego:
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Gomulinie wraz z opiekunem druhem Przemysławem Adamusem,
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Jarostach wraz z opiekunem druhem Marcinem Adamczykiem,
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Kamocinie wraz z opiekunem druhem Przemysławem Błachowiczem,
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Pożarniczej w Moszczenicy wraz z opiekunem druhem Michałem Gadulą,
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Proszeniu wraz z opiekunem druhem Ryszardem Mazurkiewiczem,
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Przygłowie wraz z opiekunem druhem Bartłomiejem Kolasińskim,
Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Starej Wsi wraz z druhem Zbigniewem Stańczakiem.