Stowarzyszenie jest jedną z najstarszych organizacji w Wolborzu, która działa nieprzerwanie od 1963 roku. Jej założycielami byli doktor nauk medycznych Stefan Siniarski (pierwszy przewodniczący SPW) oraz nauczycielka Szkoły Podstawowej w Wolborzu Sabina Pieczyńska. Głównym zadaniem Stowarzyszenia było i jest krzewienie miłości i przywiązania do Wolborza wśród mieszkańców oraz tych, którzy się w nim urodzili, mieszkali lub byli z miastem związani. Do innych zadań organizacji należy m.in. gromadzenie pamiątek o Wolborzu, pielęgnowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy o mieście.
Od wielu lat Stowarzyszenie organizuje wśród uczniów szkół podstawowych konkurs wiedzy o Wolborzu, konkurs na „Najładniejszy ogródek i balkon” czy najładniejszą iluminację bożonarodzeniową. Dzięki staraniom SPW przeprowadzono w Wolborzu także badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi, które przyniosły cenne znaleziska i odkrycia. Nie sposób wymienić wszystkich zasług i inicjatyw Stowarzyszenia, które współpracuje ściśle m.in. z władzami samorządowymi, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi i innymi organizacjami. Dorobek Stowarzyszenia można zobaczyć w Izbie Muzealnej, która mieści się w Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym Ziemi Łódzkiej w Wolborzu.
Podczas uroczystości jubileuszowych burmistrz Wolborza Elżbieta Ościk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wąs wręczyli na ręce Teresy Dudy - przewodniczącej Stowarzyszenia statuetkę „Zasłużony dla Gminy Wolbórz” oraz akt nadania tytułu.
Tytuł „Zasłużonego…” jest wyrazem uznania i wyróżnieniem. Nadawany jest za wyjątkowe zasługi dla rozwoju gminy osobom fizycznym, instytucjom i organizacjom, które w sposób widoczny i niepodważalny przyczyniły się do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, i które za swoją działalność zawodową, społeczną, szczególnie zasłużyły się gminie, przyczyniając się do jej rozwoju, pomnażania dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć. Z wnioskiem do Rady Miejskiej o nadanie tytułu zwróciła się w maju b.r. burmistrz Ościk, podkreślając bogatą i wielostronną działalność organizacji, która miała i ma na celu m.in. poprawę warunków bytowych mieszkańców, poprawę estetyki miejscowości oraz ocalenie od zapomnienia historii Wolborza i całej gminy. 20 czerwca Kapituła rozpatrzyła pozytywnie wniosek, a 25 września podczas sesji Rada Miejska podjęła uchwałę o nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Wolbórz” Stowarzyszeniu Przyjaciół Wolborza. Ten zaszczytny tytuł z pewnością jest najlepszym prezentem na złoty jubileusz tej organizacji. Stowarzyszenie jest pierwszym, które otrzymało takie wyróżnienie.
Podczas imprezy zostały wręczone także okolicznościowe medale, które ufundował Urząd Miejski w Wolborzu. Burmistrz oraz przewodniczący Rady Miejskiej wręczyli je obecnemu Zarządowi organizacji (Teresa Duda, Zenon Puchała, Agnieszka Wejman, Krystyna Klauz, Jadwiga Banaszkiewicz, Anna Mizgalska-Dąbrowska, Barbara Duda, Stanisław Rajtko, Ryszard Reczulski, Bogdan Szulc, Zbigniew Starosta), Komisji Rewizyjnej (Joanna Dolińska, Jadwiga Dąbrowska, Jan Węglewski), byłemu przewodniczącemu SPW Jerzemu Badkowi oraz córce założyciela Stowarzyszenia Marii Nadel.
W części artystycznej wystąpili Nikodem i Jan Drożdżowscy (gitarzyści) oraz zespoły wokalne działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wolborzu: Nad Wolbórką, Fermata, Cantare i solista Andrzej Wejman. Imprezie towarzyszyły dwie wystawy fotografii: „Wolbórz na przestrzeni XX i XXI w.” powstała we współpracy Andrzeja Kotlickiego i Anny Wnukiewicz przy udziale finansowym Elżbiety Ościk oraz „Wolborskie scenerie” autorstwa Krzysztofa i Anny Ostalak przy współudziale finansowym Centrum Pożarniczego w Wolborzu.
Wśród obecnych gości byli m.in. ks. arcybiskup Władysław Ziółek, ks. prałat Bartłomiej Rurarz, ks. prałat Grzegorz Gogol - proboszcz wolborskiej parafii, radny powiatu Andrzej Jaros, radni Rady Miejskiej w Wolborzu, dyrektorzy szkół z terenu gminy Wolbórz, przedstawiciele organizacji działających w gminie Wolbórz, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, prof. Anna Warda (wolborzanka z pochodzenia), prof. Maria Wichowa (obie panie pracują na Uniwersytecie Łódzkim), prof. Anna Siniarska-Wolańska, Halina Leks, Paweł Wąs - prezes Klubu Historycznego im. Grota- Roweckiego w Piotrkowie, Krystyna Wieczorek - pisarka ludowa, komendant miejsko-gminny ZOSP RP w Wolborzu Stanisław Mordaka oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.
Dużą niespodzianką okazał się przyjazd kapeli z partnerskiej gminy Jabłonka pod kierownictwem Roberta Kowalczyka, dyrektora Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. Członkowie kapeli góralskim „Sto lat” przekazali Stowarzyszeniu życzenia od wójta Antoniego Karlaka.
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu