„Stan wyjątkowo nieludzki”. Happening w Rynku Trybunalskim

Strefa FM Wtorek, 05 października 2021111 6153
„Stan wyjątkowo nieludzki” - pod takim hasłem w 25 miastach w całej Polsce odbyły się happeningi związane z kryzysem humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy. Wsparcie dla uchodźców wyraziła także grupa kilkunastu piotrkowian.

Ładuję galerię...

Organizatorem wtorkowej akcji był Komitet Obrony Demokracji. Happening rozpoczął się o godzinie 18 w Rynku Trybunalskim.  Sytuacja ma związek ze zorganizowanym przerzutem imigrantów m.in. z Iraku, Afganistanu oraz innych krajów Bliskiego Wschodu między innymi przez granicę białorusko-polską. Kryzys został zapoczątkowany kilka tygodni temu przez białoruski rząd.

- Dzieci, które przekroczyły granicę, zostały wywiezione do lasu na pastwę losu. To potworna sprawa. Wiemy, że granice muszą być strzeżone. Łukaszenka podejmuje działania, które mają nas skonfliktować z całą Unią Europejską. Nie wolno jednak się tak zachowywać i wyrzucać dzieci oraz znęcać się nad ludźmi. Do uchodźców nie dopuszcza się pomocy humanitarnej, lekarzy, adwokatów oraz obserwatorów i mediów. Pan prezydent przyjeżdża do Piotrkowa i sadzi z dziećmi las, i nie zabiera żadnego stanowiska w tej sprawie. Gratuluje rządzącym tego nieludzkiego stanu - mówiła działaczka społeczna Małgorzata Pingot.

Protestujący w Rynku Trybunalskim podkreślali, że sytuacja uchodźców jest bardzo trudna i powinni otrzymać pomoc humanitarną. - Nie jesteśmy obojętni wobec tego, co dzieje się na naszej granicy. Przede wszystkim trzeba być człowiekiem. Tymczasem policja, wojsko i straż graniczna działa pod dyktando rządu. Polskie służby absolutnie łamią prawa człowieka i stosują nielegalną metodę push-back (czyli odsyłanie migrantów za polską granicę) - mówi Magdalena Gurdziołek z Piotrkowskiego Strajku Kobiet.

- Dość przemocy władzy. Jej macki są już wszędzie. A ta przemoc widoczna jest m.in. na polsko-białoruskiej granicy. Chcemy zademonstrować swoją niepokorność w stosunku do władzy i praw stanu wyjątkowego, który wprowadził rząd i prezydent Andrzej Duda. Ten kryzys jest spowodowany sytuacją polityczną. Rząd i prezydent działają w jedną stronę i chcą nas wypisać z Unii Europejskiej, na co nie możemy się zgodzić - mówił w rozmowie ze Strefą FM Piotr Jakubowski z Komitetu Obrony Demokracji.

W czasie happeningu na płycie Rynku Trybunalskiego pojawił się Maciej Zadumiński z Piotrkowskiego Klubu Konfederacji. - Chciałem porozmawiać z panią Małgorzata Pingot na temat dzisiejszego protestu, jakie są ich założenia i postulaty oraz zapytać jak oni wyobrażają sobie możliwość sprowadzenia imigrantów. Chciałem także wręczyć wniosek, który umożliwia zaproszenie cudzoziemca na swój własny koszt. Może protestujący wezmą się do roboty i sami zaczną sprowadzać te osoby z zagranicy. Mam dla pani Małgorzaty sugestię, aby wykupiła sobie wizę na Białoruś i tam bezpośrednio pomagała tym koczującym, którzy są w tej opłakanej sytuacji - mówił Maciej Zadumiński.


Zainteresował temat?

2

29


Komentarze (111)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

emeryt ~emeryt (Gość)05.10.2021 21:17

Pani Małgorzata Pingot dlaczego nie pomaga tym uchodźcom osobiście? Cały czas tylko jątrzy i jest przeciwko obecnie rządzącym w Polsce. Dlaczego siedziała cicho za rządów SLD-PSL, dwóch kadencji PO-PSL. Kto nienawidzi, już przegrał - to słowa Błogosławionego prymasa księdza Stefana Wyszyńskiego. Te słowa pasują jak ula do tej Pani. Jak jej wszystko w Polsce nie pasuje to niech wyjedzie z Polski.

525


go?ć_kasia ~go?ć_kasia (Gość)09.10.2021 14:00

Dobrze, że tylko kilkanaście osób stale się nudzi w Piotrkowie...

31


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)07.10.2021 14:41

Dajcie przykład. Bierzcie do domu. Ale nie wezmiecie!!! Tylko krzyczeć potraficie!

94


DoYouLiftBro? ~DoYouLiftBro? (Gość)06.10.2021 15:20

Jezus nie był i nie jest żadnym uchodźcą, był przy tworzeniu świata, i praktycznie poza tym że chwilowo systemem zarządza lucyfer i jego falszywe światło, to jednak konieć konców ten świat należy do Jezusa, więc jak ma być uchodźcą na własnej Ziemii???

103


śzżak ~śzżak (Gość)07.10.2021 13:39

Tranie to ex piotr. nazwałaś to V piąta kolumna .Kto i ile im za to płaci?

51


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)06.10.2021 08:26

Podobno myślenie nie boli, ale widocznie nie wszystkich. Pewna część obywateli(?) cynicznie próbuje coś ugrać prezentując postawę godną V kolumny. Przed wojną z pewnością trafili by za kratki, ale teraz mamy wolność słowa, nawet jeśli to słowo wrogie Polsce, dywersyjne. Nawet Wyborcza i TVN wie, że nie ma na granicy wielu uchodźców, są tylko migranci ekonomiczni. Cynicznie wykorzystani przez Moskwę do kolejnej zadymy. Płacą jak za wycieczkę, a dostają obóz przetrwania. Można im współczuć, ale czy warto. Niosą ze sobą destrukcje, zagrożenie i wszystko to czego nie lobią Europejczycy. Nie prościej posprzątać u siebie?

334


sad ~sad (Gość)05.10.2021 19:57

cała masa obywateli POLSKICH potrzebuje pomocy, najpierw zacznijcie od nich a nie uprawiać propagandę na słabych jednostkach

411


org ~org (Gość)06.10.2021 09:47

Ogólnie tragedia i piekło zmarzło, lewicowi komuniści cytują ewangelię i powołują się na nią.

162


GOŚĆ111 ~GOŚĆ111 (Gość)06.10.2021 09:15

Witam.
Patrzę na tych strajkujących ludzi i nie wierze. Kogo Wy chcecie wpuścić do kraju? Czytaliście kiedykolwiek Koran? Co tam jest napisane i w jaki sposób? Ci ludzie wyznają taką religię, i będą ją praktykować na terenie Naszego kraju. Powiedźcie że trzeba im pomóc kobiecie którą zgwałcono na plaży we Włoszech a jej mąż został pobity i musiał się na to patrzeć. Zgadnijcie kto to zrobił? Tak, zrobili to ludzie tej samej Narodowości i wyznania którzy teraz stoją przy Naszej granicy i chcą się dostać do Naszego kraju. Przecież to jest celowe działanie Łukaszenki, wywożenie tych ludzi na granicę.

312


świetlana przyszłość ~świetlana przyszłość (Gość)06.10.2021 11:39

Żeby zrobić z Polaków Palestyńczyków trzeba Polskę wyprowadzić z Unii. Potem wprowadzi się każde prawo pozbawiające Polaków wszelkich praw. Będzie można pozbawić nawet prawa do miski ryżu i żadne trybunały europejskie czy komisje się nie odezwą.

46


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat