Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:
- "Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…" - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
- "Komuna ma generała, a my mamy papieża!" - czyli życie codzienne w stanie wojennym
- "Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat!" - część nawiązująca do aresztowań internowania i służby wojskowej
- "Kto wie, gdyby nas lepiej i piękniej kuszono…" - czyli przesłuchania i kontakty z władzami
- "Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce!" - przedstawia oficjalne i opozycyjne materiały kolportowane w zakładach pracy.
- "My do Ciebie Boże Ojcze swoje troski przez łzy kierujemy…" - poświęcona została roli kościoła, a zwłaszcza wydarzeniom, które odbywały się w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie
- "Drukujemy ulotki o tym, że jeszcze żyjemy. Grozi nam za to wyrok…" - prezentuje sposoby powielania i kolportażu tzw. bibuły oraz jej olbrzymią różnorodność zarówno w zakresie tematyki, formy, jak też treści.
- "ZOMO - bijące serce PZPR" - nawiązuje do historii wykonanego w stanie wojennym napisu na murze jednego z piotrkowskich domów.
Każdemu blokowi tematycznemu towarzyszy plansza z relacjami uczestników tamtych wydarzeń, które korelując z prezentowanymi w gablotach archiwaliami i muzealiami stanowią formę narracji opartej na wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń: Zenona Bartczaka, Moniki Bremerskiej, Grzegorza Filipczaka, Ewy Juszko-Pałubskiej, Marii Kabza, Mariana Kalinowskiego, Małgorzaty Kowalczyk, Witolda Kowalczyka, Januariusza Kowalewicza, Zbigniewa Mrozińskiego, Romana Peski, Michała Pietrzyka, Zbigniewa Rutkowskiego, Urszuli Sadowskiej, Andrzeja Świstaka, Jacka Tworkowskiego, Jerzego Warzochy, a także o. Remigiusza Wysockiego.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do lutego 2022 r. w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w godzinach 10.00-18.00, z wyłączeniem poniedziałków i dni poświątecznych.