Spotkanie z Józefem Głowackim w Bibliotece Miejskiej

Poniedziałek, 17 września 20120
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii na spotkanie poświęcone książce Pawła Goździńskiego pt. „Józef Głowacki – biografia żołnierza”, które odbędzie się 25 września 2012 roku o godz. 13.00.

Spotkanie to prowadzone będzie przez autora biografii zaś gościem specjalnym będzie bohater książki, kpt. Józef Głowacki.

Józef Głowacki urodził się w 1915 roku. W marcu 1938 r. został wcielony do wojska i trafił do 84. pułku piechoty Strzelców Poleskich. Po rozpoczęciu wojny był odpowiedzialny za łączność. W trakcie walk we wrześniu 1939 r. pod Jeżowem koło Brzezin poległo wielu towarzyszy broni Pana Józefa, zaś ci którzy ocaleli dotarli przez Warszawę do twierdzy Modlin. Po kapitulacji twierdzy żołnierze a wraz z nimi Józef Głowacki dostali się do niewoli. Wśród głodu i chorób Pan Józef przetrwał miesiąc, po którym udało mu się uciec i wrócić do Piotrkowa. W 1942 roku został zesłany na roboty do Niemiec, skąd również zbiegł i przez 13 dni szedł pieszo kierując się na wschód, aż dotarł na polskie ziemie. W marcu 1945 walczył wraz z 40. pułkiem piechoty II Armii Wojska Polskiego, ścierając się z wrogiem od Pabianic po Żagań. Po kapitulacji Niemiec jego pułk oczyszczał z min tereny nad rzeką Nysą i Odrą. Tak te czasy wspomina kpt. Józef Głowacki: „Dobrze, że nigdy nie zrozumiecie, co czuje młody człowiek-żołnierz, kiedy pada rozkaz nałożenia bagnetów na karabiny i pójścia przeciwko innym ludziom, którzy mają też takie bagnety”. W marcu 2012 roku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował kapitana medalem „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Biografia Józefa Głowackiego to już druga książka historyczna autorstwa Pawła Goździńskiego – historyka z zamiłowania, prawnika z zawodu. Pierwsza była efektem trzydniowego marszu śladami wydarzeń wrześniowych z 1939 roku w okolicach Kołacina, Rogowa, Jeżowa i Lipiec Reymontowskich, w których uczestniczyło około 150. uczniów z 6. gimnazjów. W planach Pawła Goździńskiego jest opisanie historii brzezińskiego getta.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat