Przy obecnym ryzyku ekonomicznym i ciągłych zmianach politycznych i społecznych, braku autorytetów, z wyzwaniami codzienności trzeba radzić sobie samemu. Dotyczy to zarówno sytuacji uprzedmiotowienia zgotowanych nam przez instytucje, jak i sytuacji upokorzenia, które ludzie stwarzają sobie dodatkowo jedni drugim. Poczucie bezpieczeństwa człowieka stojącego wobec
wielu presji nie rodzi się z ciągłego podążanie za oczekiwaniami rzeczywistości, lecz ze zrozumienia sytuacji w której się znajduje; świadomości własnych możliwości, zdolności dokonywania wyborów, wiedzy i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W obliczu tych dylematów stoi dziś każdy człowiek i warto wychodzić im na przeciw.
Ireneusz Kaczmarczyk, dr n. hum. socjolog. Wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Finansów Zarządzania), certyfikowany trener psychologiczny. Redaktor naczelny pisma pt. Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia, poeta i krytyk, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor badań i raportów, od wielu lat jako konsultant i szkoleniowiec realizuje projekty dla grup zawodowych i urzędów centralnych. Zajmuje się szczególnie problematyką relacji między ludźmi, zjawiskami niszczącymi kulturę firmy, szkoleniami z zakresu porozumiewania się, wywierania wpływu na ludzi, kierowania zespołem, rozwiązywania trudnych sytuacji i radzenia sobie w trudnych relacjach, a także psychologią i psychoterapią egzystencjalną.